reklama

Silná dvojka ocet a soda vás zbaví nečistot a zápachu v pračce

Také vám občas prádlo po vyprání nepříjemně páchne, i když jste nezapomněli na prací prášek a aviváž? Je to způsobeno zbytky pracích prostředků a nečistot usazených v pračce, které se tam časem nepříjemně rozkládají. Pračku je potřeba pravidelně čistit a naprázdno vyprat na nejvyšší teplotu. Skvělým pomocníkem jsou v tomto případě obyčejný ocet a jedlá soda.

Zápachu z pračky se vyhnete pravidelným čištěním (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při praní často používáme tekuté prací prostředky, které obsahují mazlavou složku. Pokud s nimi pereme často, můžou se zbytky gelových prostředků a aviváže usazovat uvnitř pračky a spolu s dalšími usazeninami způsobují nepříjemný zápach.

Vyprané prádlo tak místo příjemné vůně nehezky páchne. Při silně znečistěné pračce si můžete dokonce všimnout zašednutí nebo fleků na světlém oblečení. Proto co nejdříve pračku vyčistěte i zevnitř. Rozkládající se usazeniny totiž mohou být někdy i zdrojem alergických reakcí a svědění kůže.

Vyčistíte ji jednoduše sodou a octem
Vyčistíte ji jednoduše sodou a octem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak zlikvidovat nepříjemný zápach v pračce

Vezměte si na pomoc obyčejný kuchyňský ocet, jedlou sodu a menší hrnek. Nasypte půl hrnku jedlé sody do přihrádky, kam běžně sypete prací prášek. Do přihrádky určené pro aviváž nalijte ocet a hrnek octu ještě přilijte přímo do bubnu pračky.

Nasypte sodu, přilijte ocet a spusťte program s nejvyšší teplotou
Nasypte sodu, přilijte ocet a spusťte program s nejvyšší teplotou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nevkládejte žádné prádlo!

Nastavte program s nejdelší dobou praní a nejvyšší možnou teplotou, takzvaně na vyvářku, ale bez prádla. Pračku tak dokonale vyčistíte, vydesinfikujete a vypláchnete uvnitř. Pravidelně také kontrolujte filtr, pokud je to v modelu vaší pračky možné. Tento zdravotně nezávadný proces čištění pračky a odstranění nepříjemného zápachu opakujte minimálně jednou za 6 měsíců. Pokud perete hodně a často i mastné a silně znečištěné prádlo, čistěte takto pračku raději častěji. Odmění se vám delší životností a voňavým oblečením.

Vyrobit si můžete i vlastní ekologický gel na praní:

Publikováno: 5. 10. 2021, Autor: Silva Pokorná