reklama

Chcete dýchat čistý vzduch? Pořiďte si domů přírodní čističky vzduchu

Čistší vzduch bychom rádi měli venku i uvnitř. Kvalitu vzduchu u vás doma můžete snadno ovlivnit  pokojovkami – takovými čističkami vzduchu. Umí ze vzduchu odstranit škodliviny, které se tam dostávají zvenku i třeba z nábytku a koberců, ale také záření z elektrospotřebičů. Pořiďte si je domů a bude se vám o mnoho lépe dýchat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Seznamte se s pokojovkymi, které vám vyčistí vzduch (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokojovky jako dokonalé čističky vzduchu

Podle výzkumů umí mnohé pokojové rostliny účinně čistit vzduch. Patří mezi ně například tyto dvě:

Tchýnin jazyk funguje jako skvělá čistička vzduchu. A to i podle vědců z NASA. Odstraňuje z něj škodlivé látky. Krom smogu a prachu i benzen a formaldehyd, který se uvolňuje například z nábytku. Benzen způsobuje podrážděnost a bolesti hlavy. Formaldehyd potom dráždí sliznice úst i nosu. Oba ale mohou při vyšších koncentracích způsobovat mnohem závažnější problémy.

I kaktusy jsou vesmírnými vědci doporučované jako pomocníci. Dokáží snižovat množství elektrosmogu. Jde o elektromagnetická pole a vlny, které přístroje vytvářejí. Žádná jiná rostlina to v podobné míře neumí. Elektrosmog může citlivým jedincům způsobovat nespavost, alergie i nervozitu.

Tchýnin jazyk vyčistí vzduch
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tchýnin jazyk vyčistí vzduch

Tchýnin jazyk

Můžete ho znát také pod názvem tenura nebo latinsky Sansevieria. Oblíbenec našich babiček nesměl chybět v žádné domácnosti a pomalu se zase vrací na výsluní. Svůj známý a ne úplně lichotivý český název dostala rostlina podle svých dlouhých ostře špičatých listů a také své odolnosti až nezdolnosti. V zahraničí na tom není o moc lépe, anglicky to může být stejně jako u nás: mother-in-law´s tongue (tchýnin jazyk) nebo také devil´s tongue (ďáblův jazyk), snake plant nebo snake tongue (hadí rostlina nebo hadí jazyk). Úplně si to ale nezaslouží.

Je to dlouholetá rostlina s dekorativními listy. Ty můžou mít různou barvu a vzory. Mohou mít i listy tvaru homole, které se dají zaplétat a rostlina je pak opravdovou ozdobou. Díky své nenáročnosti a odolnosti je vhodná pro začátečníky nebo i ty, kteří si s rostlinami příliš nerozumí. Není ani náchylná na choroby a napadení škůdci. Umístit ji můžete i do tmavších míst a nevadí jim ani suchý vzduch.

Není ale jen ozdobnou pokojovkou, využívají se i její vlákna. Z těch se pak vyrábí tkaniny, lana i rybářské sítě, jsou velmi pevná a odolná. V tradiční medicíně se využívaly se i její léčivé účinky – působí totiž antisepticky. Naproti tomu je rostlina jedovatá, takže všeho s mírou. V Číně je uctívána jako symbol osmi bohů, které vám předají osm ctností – dlouhý život, sílu, zdraví, poezii, umění, prosperitu, krásu a inteligenci.

Velmi dekorativně působí tchýni jazyk s válcovitými listy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Velmi dekorativně působí tchýni jazyk s válcovitými listy

Kaktusy

Kaktusy mají možná pověst nepříjemných společníků kvůli svým trnům, mají ale také jednu velkou, nepřekonatelnou přednost – umí vyčistit vzduch od elektrosmogu. A přiznejme si, toho jsou naše domácnosti plné. Navíc jsou kaktusy velmi nenáročné, budete tak s nimi mít minimum práce. Podle feng-shui nejsou vhodné do ložnic a tam, kde bychom u nich pobývali příliš blízko. Jejich trny totiž vyzařují negativní energii.

U obrazovek televizí a počítačů nebo dalších elektrospotřebičů vám ale udělají obrovskou službu. Pohlcují totiž elektrosmog, který z nich vychází. Můžete si pořídit i druhy s malými nebo dokonce žádnými trny. Nebo takové, jejichž plody můžete i jíst - třeba opuncie. Kaktusy potřebují místo, kde budou mít dostatek světla. Zalévejte je nejlépe měkkou odstátou vodou. Nesmíte ho však přelít, aby neuhnil. V zimě pak mnoho druhů přečká bez zálivky.

Kaktusy jsou dekorativní i prospěšné
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kaktusy jsou dekorativní i prospěšné

Podívejte se, jak přesazovat kaktusy:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 9. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová