Chladné počasí je doslova za dveřmi, letos podle kalendáře nastává astronomický podzim 22. září přesně ve 21 hodin a 21 minut. Ze skříně jsme již vytáhli teplejší oblečení, svetry, mikiny a kraťasy a sukně vyměnili za dlouhé kalhoty. Pokud nevlastníte šatnu velikosti 2kk, určitě se vám vyplatí organizace šatníku a správné zazimování letního oblečení, a to nejen pro lepší uspořádání, ale také pro každodenní fungování a přehlednost.
Zazimování oblečení: Krok číslo 1 – Vytřídit a zeštíhlit
Zazimování oblečení je často neoblíbená činnost, která nás čeká každý rok. Nebojte se, opravu nemáme na mysli zeštíhlení vaší linie, ale obsah vašeho šatníku. Jednoduše vyčistěte šatník od všech kousků, které nosit již nebudete. Zamyslete se, kolik procent vašeho šatníku skutečně vynosíte. Zajímavé jsou statistiky, které hovoří jasně. Podle Evropské agentury pro životní prostředí průměrný Evropan během celého roku nesáhne na téměř třetinu svého šatníku. Přitom ročně evropské domácnosti nakoupí oděvy a jiné textilie za více jak 500 miliard eur. Tyto údaje potvrzuje v rámci českých domácností také Institut cirkulární ekonomiky, který udává, že každý z nás nosí pouze 20 % svého šatníku. Pravidlo zní jasně, co nevidíme, to nenosíme. Zamyslete se, které oblečení nosíte a seskupte ho podle ročního období. Spárujte dohromady všechny letní kousky a nepotřebné oblečení dejte na hromadu.
Krok číslo 2 – Recyklovat, darovat, swapovat
Textilní průmysl v rámci EU generuje každoročně více než 16 milionů tun odpadů. Ohleduplnost vůči životnímu prostředí by pro nás měla být samozřejmostí. Navíc námi vyhozené oblečení, které nám neslouží, může dobře posloužit ještě jiným. S oblečením, které nenosíme, můžeme naložit několika způsoby. Jedna z možností je využít kontejner na textil, který má své zásady. Do kontejnerů na textil patří vše od oblečení, textilu, obuvi, i doplňků a naopak se zde nevhazují žádné odpadky, koberce či mokré oblečení. Zásadou je vhazovat oblečení čisté, vyprané a suché. Vše musí být zabaleno do sáčku či pytle a vhozeno do kontejneru, nikoliv mimo něj.
Další alternativou je oblečení prodat, darovat nebo třeba swapovat. Swapování není nic jiného než výměna, která probíhá bud osobně na akcích, které se k tomuto účelu pořádají, či online, kdy najdete například na Facebooku různé druhy skupin. Své oblečení jednoduše nafotíte a nabídnete online. Za své tričko, které již nenosíte, si například vyberete hezkou zánovní čepici. K prodeji či darování můžete využit svůj Instagram, či servery, jako je například vinted.cz. Nejnovějším trendem je Upcyckling, který znamená přeměnu starého nepoužitého kusu na nový s vyšší užitnou hodnotou, než měl původní výrobek. Jako příklad můžeme uvést značku RYVERA, která vaše staré oblečení promění raz dva na nový kousek, třeba batoh či kabelku. Dalším dobrým příkladem je program Nike Reuse-A-Shoe, v rámci kterého se staré tenisky promění na materiál Nike Grind, který pohání další generaci sportovců.
Krok číslo 3 – Vyprat a vyčistit
Jedním z nejdůležitějších pravidel pro skladování oděvů je zajistit, aby bylo oblečení skutečně řádně vyčištěné, ať již praním, či chemickým čištěním. Přestože se stane, že nečistota není okem na oděvu patrná, časem tato špína či pot mohou na oblečení způsobit žluté nevzhledné skvrny, které objevíte hned, jakmile oblečení po uskladnění vytáhnete. Navíc nečistoty přitahují nežádoucí škůdce, což je dalším důvodem, proč uskladnit výhradně oblečení 100% čisté. Tato stejná zásada platí pro případ, že budete oděvy prodávat, darovat, swapovat či vkládat do kontejneru na textil. U každého kousku s kapsami nezapomeňte zkontrolovat jejich obsah před samotným praním. V případě skvrn se vyplatí použít speciální prostředky určené na odstranění skvrn. Jakmile budete mít prádlo krásně čisté a voňavé, mějte na paměti, že před uskladněním musí být zcela suché, dokonce i mírná vlhkost může způsobit plísně. Pokud jste využili chemického čistění, věnujte čas odstranění plastových sáčků z oděvů, abyste se vyhnuli vzniku zápachu.
Krok číslo 4 – Vhodně uskladnit
Posledním krokem je samotné uskladnění, kdy je důležité vybrat správně, v čem a kde budeme oblečení skladovat. Plastové nádoby jsou vhodnou a praktickou volbou, jelikož umožňují snadnou manipulaci a zamezí vniknutí hmyzu a vzniku vlhkosti. Navíc umožňují označení jednotlivých nádob, abyste jednoduše v případě potřeby našli každý kousek, který hledáte. Další vhodnou variantou jsou plátěné boxy, které jsou doporučovány samotnými organizačními specialisty. Ačkoliv tato alternativa je dražší, jsou nejlepší volbou pro oděvy z jemných tkanin, jako je hedvábí či kašmír. U těchto materiálů se navíc doporučuje provést i opatření v podobě použití repelentu proti molům, či alternativu sáčků z cedru či levandule. Zároveň vám nebudou kazit vzhled vaší šatny, pokud hodláte oblečení skladovat v otevřených prostorách.
Nevhodnými skladovacími prostředky jsou lepenkové krabice, a to hned z několika důvodů. Lepenka může přilákat hmyz, který se k oděvům snadno dostane a krabice nenabízí žádnou ochranu před vlhkostí. Pokud plánujete skladovat oblečení v garáži, sklepě či podkroví, po použití lepenkových krabic by vás docela jistě čekalo za pár měsíců nemilé překvapení. Pamatujte, že vlhkost a hmyz představují pro uskladněný textil největší nepřátele. Místo pro uskladnění volte tak, aby bylo suché, spíše chladné a dobře větrané.
Oblečení se skvrnami už nemusíte vyhazovat:
Publikováno: 28. 9. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce