reklama

Už vám to nemyslí? Tahle rostlina to změní za pouhé tři týdny

Rostlina se zvláštním názvem, pupečník asijský, je zázrakem, který prospěje vašemu zdraví. A to především tomu psychickému. Velmi snadno si ji můžete pěstovat doma a využít ji tak k přípravě čaje. Po pár týdnech uvidíte, co vše dokáže.

Pupečník asijský je zázračná bylinka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak pupečník asijský pěstovat?

Pupečník asijský, jinak zvaný také gotukola, pochází z tropické oblasti Asie a Jižní Afriky. V ájurvédě se používá pod názvem brahmí a má rozvíjet vědomí a duchovní schopnosti – otevírá sedmou korunní čakru, tedy čakru intuice a vědění. Jde o původně bahenní rostlinu, takže pokud ji náhodou i přelijete, nic vážného se jí nestane. Dopřejte jí světlé nebo polostinné místo. K jejímu pěstování použijte obyčejný zahradnický substrát. Můžete ji pěstovat jako pokojovku nebo ji i v létě letnit venku. Na zimu ji ale určitě přeneste dovnitř. Uvítá každodenní mlžení, které zvýší vzdušnou vlhkost.

Pupečník je nenápadná rostlinka
Pupečník je nenápadná rostlinka (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jaké má účinky?

Ve stoncích pupečníku asijského najdete látky, které uklidňují centrální nervovou soustavu. Jmenují se triterpenoidy. Nervovou soustavu nejen uklidňuje, ale také regeneruje a posiluje. Budete mít díky němu lepší náladu. Zlepšuje paměť a koncentraci. Posiluje imunitní systém i játra a vylučovací soustavu. Účinkuje ale také zevně – hojí, regeneruje a působí antibakteriálně na kůži. Využijete ho tak při popáleninách, kožních vředech a při hojení ran. Pomáhá i v boji s celulitidou a při otocích. Zlepší napětí cév, takže je pomocníkem při křečových žilách. Zabraňuje i usazování cholesterolu v cévách a tím zlepšuje krevní oběh. Zvyšuje se díky němu množství kolagenu v chrupavkách.

Pupečník pomůže hlavně vašemu mozku
Pupečník pomůže hlavně vašemu mozku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak pupečník užívat?

Stejně jako s každou zelenou rostlinou je to s ním jednoduché. Utrhněte pár lístků i s natí a použijte jedním z následujících způsobů. Můžete ho konzumovat jako součást salátů, smoothies nebo si ho klidně nasypat jako zelené do polévky. Nebo si z něj uvařte čaj. Stačí lžíci sušených nebo čerstvých listů zalít hrnkem horké vody a nechat chvíli vylouhovat. Pijte 3 hrnečky denně po 3 týdny. Pak je vhodné udělat týden pauzu.

Čaj z pupečníku pijte 3× denně
Čaj z pupečníku pijte 3× denně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podívejte se, jak pěstovat bylinky v zimě:

Publikováno: 23. 9. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová