Šípky si právě teď můžete natrhat na procházkách přírodou. A bude z nich nejen výborný čaj, ale i domácí marmeláda. Jen tak na chleba nebo i na netradiční plnění vánočního cukroví. Bude neotřelé a také plné vitaminů, které v zimě tolik potřebujeme.
Na šípkovou marmeládu si nachystejte:
- 1 kg šípků
- 300 až 500g cukru
- šťávu z 1 pomeranče
- 3 hřebíčky
- 2 lžíce rumu
- 1 lžičku skořice
Šípky zalijte vodou a dejte je vařit. Buďte trpěliví. Je třeba je vařit, dokud nebudou měkké. A to chvíli trvá.
Jakmile změknou, odstavte z plotny. Vezměte šťouchadlo na brambory a šípky rozšťouchejte.
Pak postupně přisypávejte cukr a rozmíchávejte. Dejte znovu na plotýnku a nechte probublávat. Hlavně nikam neodcházejte a často míchejte, aby se směs nepřipálila ke dnu.
Hřebíčky dejte do hmoždíře a podrťte. Přidejte do směsi, dejte trošku skořice. Opravdu s citem, marmeláda by mohla pak zhořknout. Přilijte i rum. Nakonec přidejte šťávu z pomeranče.
Přes sítko marmeládu přepasírujte.
Plňte do čistých sklenic, které uzavřete a postavte dnem vzhůru. Jakmile marmeláda vychladne, můžete ochutnávat.
Prospěšné šípky
Šípky od pradávna používaly naše babičky (a dávno před nimi dokonce už i staří Řekové) jako zásobárnu vitaminu C. Nemusíte si z nich dělat jen léčivý čaj, ale díky své sladké chuti při plné zralosti se hodí k výrobě sirupů i marmelád. I v nich si můžete všechny prospěšné účinky vychutnat. Obsahují velké množství vitaminu C a karotenu. Najdete v nich také vápník a rutin.
Díky tomu jsou účinný v boji s infekcemi a nachlazením. Také při chřipce a kašli budou pomocníkem. Pomáhají také při onemocnění dásní a paradontóze. Využijete je při problémech s močovými cestami. Působí močopudně. Celkově posilují imunitu a díky antioxidantům pomáhají buňkám bojovat se stárnutím a poškozením.
Tip:
Pokud máte trpělivost a chcete se vyhnout pasírování, můžete to udělat jako v receptu Státního zdravotního ústavu z roku 1947 – šípky před vařením rozkrájejte napůl a semínka vydlabejte.
Vyrobte si krásný podzimní věnec na dveře:
Publikováno: 20. 9. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová