reklama

Suvenýry nasbírané o dovolené využijete k podzimnímu tvoření

Každý z nás si jistě z letní dovolené v cizině, ale i v tuzemsku přinesl nějaký ten suvenýr. Ať to jsou notoricky přivážené mušličky z přímořských pláží, kamínky nebo zajímavá semena a podobně. Když se pak ale doma svými poklady probíráte, zjistíte, že třeba právě mušlí vám již nahromadilo tolik, že byste si z nich mohli postavit podmořský hrad pro Ariel i s Poseidonem. Jak je tedy smysluplně využít, aby na ně v krabici jen nesedal prach?

Podzimní tvoření z mušlí a jiných letních suvenýrů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ozdoby z mušlí

Letní dovolené u moře s sebou nesou spoustu nádherných zážitků, západy slunce jako odraz mořské hladiny, drinky na pláži, návštěva podmořského světa a obrovské množství suvenýrů na každém kroku. Pokud si na zpáteční cestu nechceme pronajmout nákladní letadlo, měli bychom výběr suvenýrů opravdu eliminovat a vybírat jen takové, které nám budou k užitku a nebude na ně po pár letech sedat prach někde ve vitríně nebo ještě hůře v krabici na polici. Pro nás suchozemce bez moře jsou pak tím pravým pokladem mušličky a nejrůznější dary moře. 

I zde se ale vyvarujte "bagrování" mořského dna a sbírání mušlí hlava nehlava. Jednak budete mít za chvíli mušlí náklaďák a budete je muset zase vracet, a za další, pokud už o sběru mušliček uvažujete, zjistěte si předem, zda je vývoz těchto "artefaktů" z dané země povolen. Mohlo by se vám stát, že pokuta bude stát tolik, co nová dovolená.

Léto s sebou nese dovolené a také spoustu suvenýrů
Léto s sebou nese dovolené a také spoustu suvenýrů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dekorace a ozdoby

Krabičky

Kulatá krabička, která sama o sobě není moc vzhledná, může posloužit jako krásná dekorativní schránka pro mladou slečnu. Horní víčko, polepené mušličkami a celá krabička natřená narůžovo bude sloužit na uschování drobných předmětů.

Ozdobná krabička s víčkem z mušliček, obarvená narůžovo pro mladé slečny
Ozdobná krabička s víčkem z mušliček, obarvená narůžovo pro mladé slečny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rámečky

Dřevěný rámeček s motivem mořských plodů, mušliček, hvězdic a dalších předmětů v modré podkladové barvě bude skvělým doplňkem chlapeckého pokoje. Rámeček můžeme použít pro obrázek nebo menší zrcadlo. Rámeček nejprve natřeme modrou barvou, vhodnou pro dřevo. Po zaschnutí pomocí tavné pistole nalepíme několik mušliček a dalších mořských dekorací. Celou kompozici doplníme malým kouskem provázkové sítě.

Dřevěný rámeček, ozdobený mořskými motivy se bude hodit do chlapeckého pokoje
Dřevěný rámeček, ozdobený mořskými motivy se bude hodit do chlapeckého pokoje (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Svícny

Čajové svíčky se velmi hezky vyjímají ve skleněných svícnech. Pokud takové kalíšky odekorujeme motivy mušliček a mořských darů, budeme mít kousek moře z dovolené i doma. Skleněný kalíšek postačí pouze obtočit kouskem režného motouzu, který můžeme ke svícnu přilepit, aby teplem neklouzal dolů. V místě nevzhledného uzlu pak nalepíme mušličku nebo mořskou hvězdici. 

Svícen na čajovou svíčku můžeme dekorovat mořskými motivy
Svícen na čajovou svíčku můžeme dekorovat mořskými motivy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Květináče

Květinové aranžmá s kouskem moře vypadá velmi luxusně. A pokud jste mezi svými poklady objevili i velkou lasturu, můžete jí přímo osadit nějakou vhodnou drobnolistou květinou, která nemá příliš velké nároky na prostor. Vhodné jsou třeba netřesky, kterým stačí i malá hrst zeminy. Velká lastura se jako květináč hodí dokonale.

Detail osázené mořské lastury netřesky
Detail osázené mořské lastury netřesky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květiny mohou růst prakticky v čemkoliv, tak proč ne ve velké lastuře?
Květiny mohou růst prakticky v čemkoliv, tak proč ne ve velké lastuře? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podívejte se, co vše si můžete z mušliček vytvořit:

V koupelně si z lastur vytvořte zásobník na koupelovou sůl
V koupelně si z lastur vytvořte zásobník na koupelovou sůl (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mušličky můžeme použít i tak, že je pouze rozložíme na misku
Mušličky můžeme použít i tak, že je pouze rozložíme na misku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krásný mušličkový závěs vám ozdobí třeba okna
Krásný mušličkový závěs vám ozdobí třeba okna (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dekorativní krabička na nejrůznější drobnosti
Dekorativní krabička na nejrůznější drobnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mušličková krabička na papírové kapesníčky
Mušličková krabička na papírové kapesníčky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lasturový závěs jako zvonkohra
Lasturový závěs jako zvonkohra (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Publikováno: 26. 9. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová