reklama

Nenechte se vyjídat! Zbavte se nevítaných návštěvníků jednoduchým způsobem

Zavítal k vám domů nevítaný návštěvník, mol šatní nebo potravinový? Bojujte s ním jako naše babičky za pomoci aromatických bylinek a rostlinek. Uvidíte, že moli budou utíkat ostošest a vaše oblečení ani jídlo k úhoně nepřijde.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nenechte moli okousávat vaše jídlo a oděvy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Do sáčku proti molům budete potřebovat:

  • sušenou citrusovou kůru
  • kuličky černého pepře
  • hřebíček
  • sušenou levanduli
  • textilní sáček

Postup je velmi jednoduchý - všechny suroviny nasypte v libovolném množství do látkového sáčku. Ten uzavřete a zavěste do skříně s oblečením.

Všechny vonné ingredience nasypte do látkového sáčku
i (Zdroj: DOMA MEDIA, s.r.o.)
Všechny vonné ingredience nasypte do látkového sáčku

Mol šatní a kožešinový

Tito dva velmi podobní škůdci jsou nevítanými návštěvníky skříní a šatníků. Kožich už má sice doma málokdo, ale rádi si také pochutnají na všech přírodních i umělých materiálech, které přírodní vlákna obsahují. Takže vlna, bavlna, kožešiny, kůže ani peří a kašmír nejsou před nimi v bezpečí. Navíc se živí i vším dalším, co obsahuje keratin - tedy našimi vlasy, chlupy a šupinkami kůže, které z nás padají. Z toho důvodu byste neměli zpět do skříní vracet oblečení, které jste už měli na sobě, a zbytky s keratinem už na nich jsou.

Stejně tak je láká oblečení vlhké - třeba propocené. Nechte ho tedy den až dva před uklízením vyvětrat mimo skříň. Samičky kladou vajíčka právě do vlhkých míst na oděvu, ideálně ještě pokud je tam tma a zatuchlo. Housenky potom látku požírají a oblečení a koberce znehodnocují. Ve skříních by neměly být nalepené papírové tapety - moli si totiž pochutnávají i na nich. Oblečení také nezavírejte do igelitových pytlů. Moli se do nich dostanou i malou skulinkou a prostředí s minimem vzduchu jim velmi svědčí. V larválním stádiu může mol setrvat i dva roky.

Mol je škůdce, kterého je třeba se rychle zbavit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mol je škůdce, kterého je třeba se rychle zbavit

Abyste předešli tomu, že se vám tahle potvůrka usadí v oblečení, je vhodné pravidelně skříně i oblečení větrat. Což je dobré pro celou místnost a hlavně v zimě. Protože ji nemají rádi, můžete nechávat při chladném počasí oblečení venku vymrznout. Při napadení moly je také možné dát oblečení k "ledu" - na tři dny ho vložte v igelitovém sáčku do mrazáku. To je spolehlivě zahubí. Jednou za rok by pak měl přijít generální úklid - skříně vyklidit, vyčistit a důkladně vysát.

Co moli neradi?

Že jsou věci, které molům nevoní, věděly už naše babičky. A tak s úspěchem používaly to, co my můžeme využít i dnes. Jsou to především bylinky a plody s výraznou aromatickou vůní – levandule, hřebíček, skořice, kůra z citrusů, rozmarýn, bobkový list nebo pelyněk. Účinná jsou také mýdla a kousky cedrového dřeva. A výhodou oproti dříve používanému naftalínu je jejich vůně, kterou přenesou i na oblečení. Všechno pomůže nejen na moly ve skříni, ale i na moly v potravinách.

Moli si pochutnají na mnoha textiliích
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Moli si pochutnají na mnoha textiliích

Tip:

Můžete zkusit i domácí lapač - do misky nalijte jablečný ocet, víno nebo pivo a nechte stát v místnosti. Protože jim voní, přiletí ochutnat a utopí se.

I mravenci nás dokážou v zimě pěkně potrápit:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 9. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová