reklama

Máte kurz sebeobrany pro nezvladatelné tvory? Možná by se vám jeden hodil při koupání kočky

Máte doma kočku a bojujete s ní v koupelně? Nejste jediní. Ve skutečnosti jen málo těchto mňoukajících miláčků koupání miluje. Většina z nich vodu bytostně nenávidí. Ptáte se, proč tomu tak je a co je s tím možné udělat? Jak kočku vykoupat s co nejmenším protestem? Na tyto otázky pro vás máme nachystané odpovědi a možná i něco navíc.

Máte doma kočku, která nenávidí vodu? Poradíme vám s jejím koupáním (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč vlastně kočky nenávidí vodu?

O tom, proč kočky nenávidí vodu, existují různé teze. Podle jedné je to prý způsobeno tím, že v době domestikace žily tam, kde nebyly žádné řeky, jezera a deště. Tento fakt se jim prý zaryl tak hluboko pod kůži, že jim to až přepsalo DNA. Kolik je ale na tom pravdy, to nevíme. Pravděpodobnější však je, že to, zda kočky mají nebo nemají rády vodu, ovlivňuje jejich socializace. Jejich lásku ke koupelnám navíc značně ovlivňuje i to, že kočky mají 14× citlivější čich než lidi. Voňavé koupelny je tedy dráždí.

No a v neposlední řadě mají s vodou špatné zkušenosti (ať už ve spojitosti s nuceným vykoupáním, trestáním postříkáním rozprašovačem, škodolibým postříkáním dítětem nebo promoknutím v lijáku). I když se však vaše kočka bojí vody, není nic ztraceno. Můžete ji na ni uvyknout. Je samozřejmě mnohem lepší, když s přivykáním na vodu začnete od malého koťátka, ale dokázat to můžete i u dospělé kočky, jen je to mnohem náročnější.

Smutná kočka s velkýma očima ve vaně
Jen některé druhy koček vodu milují, pro většinu z nich je voda úhlavní nepřítel (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Potřebují se kočky vůbec koupat?

Většina koček stráví větší část dne (asi 3 až 4 hodiny denně) tím, že se stará o svou vlastní očistu. Kočky jsou totiž velmi čistotná zvířata. Je tedy otázka, zda je doopravdy nutné, aby se koupala. Obecně lze říct, že ano i ne. Všeobecně vzato, kočku můžete koupat zhruba tak třikrát až čtyřikrát do roka. Když se na tuto problematiku podíváme blíže, zjistíme, že jsou přece jen chvíle, kdy je záhodno kočku vykoupat. A to třeba proto, že ji trápí nějaké onemocnění. Důvodů, proč je nutné kočku vykoupat, známe více. Patří k nim:

  • kožní onemocnění (způsobené plísněmi nebo červy)
  • přítomnost blech, případně i klíšťat, na něž existují přípravky, které jsou spojené s koupelí
  • nemocné kočky s depresí, artritidou nebo obézní kočky, které se o sebe nedostatečně starají
  • staré kočky, jež nejsou schopné se o sebe náležitě postarat
  • sphynx a bezsrsté kočky, protože ty vodu obvykle milují
  • skutečně špinavé kočky (třeba od bláta, sazí a podobně)
  • kočky jdoucí na výstavu
Chlapec s maminkou koupou kočku
Pokud chcete vykoupat kočku bez dramatu, utvořte si z toho malý rituál (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak naučit kočku, aby milovala vodu?

Jak tedy naučit kočku, aby milovala vodu? Pokud chcete, aby se vaše kočka vody nebála, začněte s jejím přivykáním na vodu již od kotěte. Nejprve kočku aklimatizujte na koupelnu, tedy na místo, kde ji budete v budoucnosti koupat. Jde o to, aby si nejprve zvykla na daný prostor bez vody. Dejte jí tam její oblíbené hračky, hrajte si s ní a odměňte ji kočičím pamlskem. Je velmi důležité, aby si toto místo spojila s něčím příjemným.

Jakmile si kočka zvykne na prostředí, můžete ji zkusit nechat stát ve vodě. Dříve než kočku do koupelny přinesete, napusťte do lavoru asi 5 cm vody. Pak do ní kočku postavte a hrajte si s ní. Opět by v koupelně měla mít své oblíbené hračky a chybět by neměla ani nějaká ta laskomina. Kočku neumývejte, spíše ji povzbuďte ke hře. Po celou dobu uvykání zůstaňte v klidu, nebuďte napjatí a ve stresu. Kočky mají totiž tendenci přebírat naladění majitele. S dobrou náladou kočky vám může pomoci i difuzér se speciálními esencemi, které napodobují feromony, které je uklidňují a dávají jim pocit bezpečí.

Chlapeček umývá tělo kočky
Místo sprchy používejte tišší proud vody nebo ještě lépe kelímek, jímž kočce nejprve namočíte její tělo (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak vykoupat kočku, abyste to přežili bez úhony

Pokud chcete vykoupat kočku bez dramatu, utvořte si z toho malý rituál. A v prvé řadě jeden až dva dny před koupelí kočce ošetřete drápky. V den koupele se snažte nejprve kočku utahat. Prožeňte ji proto po domě. Hrajte si s ní. Házejte jí její oblíbenou hračku. Potom chvíli počkejte, dokud se trochu neuklidní, ideálně do chvíle, když se bude ukládat ke spánku. Pak si kočku vezměte do klína a vyčešte jí srst. Usnadní vám to koupel. Navíc česání mají kočky většinou rády.

V koupelně si vše ke koupání nachystejte dopředu. Jeden ručník dejte na podlahu, jeden do vaničky, aby se ho kočka mohla zachytit drápky a neklouzala. Dále si nachystejte i vodu o tělesné teplotě (asi 10 až 15 cm), kelímek a speciální šampon pro kočky bez parfemace. Nezapomeňte také na kočičí pamlsky a ve vašem případě i dlouhé rukávy. Než kočku postavíte do vody, uklidněte ji. Uklidňujte a chvalte ji po celou dobu koupele. Mluvte na ni tiše, klidně a vyhněte se rovněž i náhlým pohybům.

Kočka koupající se v lavoru
Při koupání kočky buďte jemní, něžní, tiší a na kočku neustále mluvte uklidňujícím hlasem. Nešetřete slovy chvály a ani pamlsky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kočce, kterou postavíte do vody, nejprve s pomocí kelímku namočte tělo. Namydlete ho a následně namydlete také oblast okolo očí, uší a čumáku. Dejte si však pozor, aby se vám do nich voda nedostala. Obličej jí něžně omyjte s pomocí žínky. Pak kočku důkladně kelímkem opláchněte, aby na ní nezůstal žádný šampon. Po celou dobu si kočku jemně přidržujte. Buďte však něžní, čím pevněji budete držet, tím více se bude bránit. Snažte se ji umýt co nejrychleji.

Mokrá kočka v ručníku
Vykoupanou kočku zachumlejte do savého huňatého ručníku, který kočku také zahřeje, a dejte ji doschnout tam, kde je teplo, aby neprochladla (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Po koupeli kočku rychle osušte vysoce savým ručníkem. Odměňte ji kočičím pamlskem a dejte doschnout na teplé místo, kde není průvan. V případě, že vaší kočce nevadí hluk, můžete ji na nízký stupeň vyfénovat. Nikdy to však nedělejte po první koupeli. Jestli vaše kočka stále nenávidí vodu a její koupel je hotové peklo, není prohrou, když se obrátíte na odborníky, tedy zvířecí salony. Dokáží hotové divy. Mimo to můžete požádat veterináře o speciální suchý šampon, který představuje možná i to nejlepší řešení pro všechny kočky, které nenávidí vodu.

Jak venčit domácí kočku:

Publikováno: 15. 9. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová