reklama

Chlupatý hrdina s velkým srdcem, který bude jen váš, to je mudi

Zatímco ve Skandinávii nebo ve Státech si mudi získal velkou oblibu, u nás je v podstatě mezi běžnými pejskaři neznámým plemenem. Je to škoda, protože se jedná o chytrého a věrného společníka, který své maďarské domovině dělá stejně dobrou reklamu jako třeba jezero Balaton nebo proslulé gastronomické speciality.

Na mudim je nejkrásnější jeho hlava s nádhernýma očima, které mají oddaný pohled (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Chovatelé plemene mudi tvrdí, že se jedná o prastaré psy v moderním světě. Je to sice trochu nadneseně řečeno, ale nikoliv daleko od pravdy. V Maďarsku se od středověku používalo několik typů ovčáckých a honáckých psů, mezi nimiž byli i mudiho předkové.

Plemeno mudi má srdce plné energie

Ve své domovině proslul jako spolehlivý pomocník tamějších pastevců, nicméně ke svému původnímu poslání je dnes využíván už jen výjimečně. Z oněch dob mu však zůstaly pro něj typické vlastnosti jako neúnavnost, pracovitost, veselá povaha, sebevědomí a velká inteligence. Zcela postrádá lovecké instinkty a dobře se snáší se všemi domácími zvířaty. Mudi není žádný obr, jeho váha se pohybuje mezi 8 až 13 kg, v kohoutku mívá kolem 40 cm. Je ale plný energie, kterou potřebuje vybít. Protože je nenáročný, klidně ho můžete mít v bytě, ale jako správný „ovčák“ má sklony ke štěkání, pokud není dostatečně unavený nebo se cítí osamělý.

Agresivita je nežádoucí

Vzhledem k jeho živé a energické povaze se nehodí pro lidi, kteří chtějí jenom psího „mazlíka“. Pro mudiho musíte mít připravenu neustále nějakou aktivitu – dlouhé procházky, plavání, běh u kola, společné hry, psí sporty jako agility nebo coursing. Někdy mívá sklony k nervozitě a hysterii, proto potřebuje klidného majitele, který mu bude oporou. Projevy nervozity by neměly přecházet do agresivity, která je mimochodem považována za vadu v chovu, a podobně „postižení“ jedinci by se neměli pro chovatelské účely dále využívat.

Agility
Mudi miluje všechny psí sporty a pro agility je přímo předurčen (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rodina nade vše

Přestože mudi vypadá tak trochu jako voříšek, má v sobě velké charisma, je veselý a zábavný. Nejkrásnější je jeho hlava s tmavýma mandlovýma očima a pohledem, který mluví i beze slov. Srst má několik variet – od hladké, přes vlnitou až po kudrnatou. Měla by být vždy lesklá s délkou mezi 3 až 7 cm v černé, hnědé, plavé, bílé a blue-merle barvě. Péče o ní je jednoduchá, stačí jednou týdně nebo po procházce pročesat, jenom se musíte smířit s pravidelným línáním.

Charakteristický je pohyb tohoto plemene – tak trochu cupitavý, ale zároveň elegantní. Pokud má správnou dávku pohybu, pak jsou jeho končetiny velmi osvalené a on sám je velmi vytrvalý. Tento chlupatý rošťák má srdce na pravém místě. Je velmi učenlivý a odvážný a svou rodinu miluje nade vše, většinou je na ní doslova závislý. K cizím lidem bývá rezervovaný, potřebuje zkrátka víc času, aby je přijal za své. 

Proto špatně snáší samotu a obtížně přijímá do své smečky další psy. Pokud ale zvolíte správný výchovný přístup a budete svou lásku spravedlivě dělit, je schopen se s nimi spřátelit. Velmi dobře vychází s dětmi, nejen že toleruje jejich nápady, ale rád si s nimi hraje. Nicméně úplně malé děti nebude brát jako partnera a může docházet k některým zbytečným „nedorozuměním“, takže jim nedovolte, aby s ním zůstávaly samy.

Dva psi
Mudi bývá někdy žárlivý na ostatní psy, kteří žijí v rodině. Ale dobrá výchova překoná i tuto obtíž (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vše pro pána

Mudi je zkrátka osobnost. Kdo se pro jeho společnost rozhodne, nebude litovat. Získá věrného kamaráda, který se ochotně vrhne do jakékoliv aktivity. Nečekejte ale, že bude pracovat a sportovat z nadšení pro aktivitu samu tak, jak tomu je například u border kolií. Vše co, tenhle maďarský sympaťák dělá, tak dělá kvůli svému páníčkovi. Chce mu udělat radost a jeho pochvala je velkou odměnou. Záhy ostatně zjistíte, že i když je oddaný celé rodině, vybere si jako velitele jednoho člověka a tomu je takřka slepě oddán.

Mudi není sám

Maďarsko je sice malou zemí, ale pochází z ní řada dalších psích plemen. Většina bývala, podobně jako mudi, využívána pro pastevecké nebo honácké aktivity (pumi, puli, komodor). Do této skupiny patří i kuvasz, který je podobný slovenskému čuvačovi. Z maďarských ras je asi nejznámější maďarský krátkosrstý ohař, kterému se říká také viszla (vyžla).

Ohař
Nejznámějším psím plemenem pocházejícím z Maďarska je krátkosrstý ohař zvaný „vyžla“ (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zdroje informací uvedené ve článku: https://mudiklub.estranky.cz.

Podívejte se, jak lze odvyknout psa závislosti na majiteli:

Publikováno: 15. 9. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová