Zatímco ve Skandinávii nebo ve Státech si mudi získal velkou oblibu, u nás je v podstatě mezi běžnými pejskaři neznámým plemenem. Je to škoda, protože se jedná o chytrého a věrného společníka, který své maďarské domovině dělá stejně dobrou reklamu jako třeba jezero Balaton nebo proslulé gastronomické speciality.
Chovatelé plemene mudi tvrdí, že se jedná o prastaré psy v moderním světě. Je to sice trochu nadneseně řečeno, ale nikoliv daleko od pravdy. V Maďarsku se od středověku používalo několik typů ovčáckých a honáckých psů, mezi nimiž byli i mudiho předkové.
Plemeno mudi má srdce plné energie
Ve své domovině proslul jako spolehlivý pomocník tamějších pastevců, nicméně ke svému původnímu poslání je dnes využíván už jen výjimečně. Z oněch dob mu však zůstaly pro něj typické vlastnosti jako neúnavnost, pracovitost, veselá povaha, sebevědomí a velká inteligence. Zcela postrádá lovecké instinkty a dobře se snáší se všemi domácími zvířaty. Mudi není žádný obr, jeho váha se pohybuje mezi 8 až 13 kg, v kohoutku mívá kolem 40 cm. Je ale plný energie, kterou potřebuje vybít. Protože je nenáročný, klidně ho můžete mít v bytě, ale jako správný „ovčák“ má sklony ke štěkání, pokud není dostatečně unavený nebo se cítí osamělý.
Agresivita je nežádoucí
Vzhledem k jeho živé a energické povaze se nehodí pro lidi, kteří chtějí jenom psího „mazlíka“. Pro mudiho musíte mít připravenu neustále nějakou aktivitu – dlouhé procházky, plavání, běh u kola, společné hry, psí sporty jako agility nebo coursing. Někdy mívá sklony k nervozitě a hysterii, proto potřebuje klidného majitele, který mu bude oporou. Projevy nervozity by neměly přecházet do agresivity, která je mimochodem považována za vadu v chovu, a podobně „postižení“ jedinci by se neměli pro chovatelské účely dále využívat.
Rodina nade vše
Přestože mudi vypadá tak trochu jako voříšek, má v sobě velké charisma, je veselý a zábavný. Nejkrásnější je jeho hlava s tmavýma mandlovýma očima a pohledem, který mluví i beze slov. Srst má několik variet – od hladké, přes vlnitou až po kudrnatou. Měla by být vždy lesklá s délkou mezi 3 až 7 cm v černé, hnědé, plavé, bílé a blue-merle barvě. Péče o ní je jednoduchá, stačí jednou týdně nebo po procházce pročesat, jenom se musíte smířit s pravidelným línáním.
Charakteristický je pohyb tohoto plemene – tak trochu cupitavý, ale zároveň elegantní. Pokud má správnou dávku pohybu, pak jsou jeho končetiny velmi osvalené a on sám je velmi vytrvalý. Tento chlupatý rošťák má srdce na pravém místě. Je velmi učenlivý a odvážný a svou rodinu miluje nade vše, většinou je na ní doslova závislý. K cizím lidem bývá rezervovaný, potřebuje zkrátka víc času, aby je přijal za své.
Proto špatně snáší samotu a obtížně přijímá do své smečky další psy. Pokud ale zvolíte správný výchovný přístup a budete svou lásku spravedlivě dělit, je schopen se s nimi spřátelit. Velmi dobře vychází s dětmi, nejen že toleruje jejich nápady, ale rád si s nimi hraje. Nicméně úplně malé děti nebude brát jako partnera a může docházet k některým zbytečným „nedorozuměním“, takže jim nedovolte, aby s ním zůstávaly samy.
Vše pro pána
Mudi je zkrátka osobnost. Kdo se pro jeho společnost rozhodne, nebude litovat. Získá věrného kamaráda, který se ochotně vrhne do jakékoliv aktivity. Nečekejte ale, že bude pracovat a sportovat z nadšení pro aktivitu samu tak, jak tomu je například u border kolií. Vše co, tenhle maďarský sympaťák dělá, tak dělá kvůli svému páníčkovi. Chce mu udělat radost a jeho pochvala je velkou odměnou. Záhy ostatně zjistíte, že i když je oddaný celé rodině, vybere si jako velitele jednoho člověka a tomu je takřka slepě oddán.
Mudi není sám
Maďarsko je sice malou zemí, ale pochází z ní řada dalších psích plemen. Většina bývala, podobně jako mudi, využívána pro pastevecké nebo honácké aktivity (pumi, puli, komodor). Do této skupiny patří i kuvasz, který je podobný slovenskému čuvačovi. Z maďarských ras je asi nejznámější maďarský krátkosrstý ohař, kterému se říká také viszla (vyžla).
Zdroje informací uvedené ve článku: https://mudiklub.estranky.cz.
Podívejte se, jak lze odvyknout psa závislosti na majiteli:
Publikováno: 15. 9. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová