Potpourri z květů růží aneb Jak si provonět byt

Kvetou vám ještě na zahrádce poslední růže a vám je líto jejich pomíjivé krásy, když začnou kvítky opadávat? Udělejte si domácí potpourri z květů růže, budete se z nich těšit déle a ještě získáte příjemně voňavou podzimní dekoraci.

Slovník říká, že potpourri je směs sušených, přirozeně vonících rostlinných materiálů, používaných jako jemné přírodní vůně v domech. Směs je obvykle umístěna v dekorativní dřevěné misce, nebo vázaná do malých sáčků z čiré tkaniny.

Jak na to

1. krok

Otrhejte buď celé kvítky, nebo jen okvětní lístky z květů, které jsou těsně před opadáním. Pozor, pokud růže zasychají už na květu a okvětní lístky začínají hnědnout, nejsou na potpouri vhodné, protože by byly cítit hnilobou.

Potpourri 1
Potpourri 1 (Zdroj: Petra Marková)

2. krok

Nechte růžové lístky a květy prosychat na sítu nebo proutěné misce ve stínu (na fotografii sušení 2.a 3.den)

Potpourri 2
Potpourri 2 (Zdroj: Petra Marková)

3. krok 

Usušené lístky a kvítky naaranžujte na misku nebo jinou vhodnou nádobu Lístky na misce pravidelně kontrolujte, jestli nevstřebávají vzdušnou vlhkost a nezačínají plesnivět.

Potpourri 3
Potpourri 3 (Zdroj: Petra Marková)

4. krok 

Lístky můžete také opatrně nasypat do sáčku z tenké dekorativní tkaniny a zavázat ozdobnou nitkou. Až vyprchá vůně sušených lístečků, můžete na ně kápnout vonný olej.

Potpourri 4
Potpourri 4 (Zdroj: Petra Marková)

Prima tip

Když čerstvě utržené kvítky nebo lístky naaranžujete do hezkých misek nebo nádob, můžete je použít jako dekoraci třeba při stolování v zahradě a pak teprve začít sušit.

Potpourri 6
Potpourri 6 (Zdroj: Petra Marková)

Čerstvé okvětní lístky si také můžete nasypat do koupele.

Autor:

Redaktor a fotograf jsem spíš náhodou, baví mě výtvarné techniky, práce s textilem, renovace starých věcí, zajímavé jednoduché recepty, zkrátka od každého kousek a fotografování a psaní návodů a tipů přišlo potom nějak „samo“. Mám ráda upravené zahrady s pestrými záhony květin, i když ta naše vypadá spíš jako džungle, ale je to ráj pro děti, kočky i psy. Od kutilů jsem leccos odkoukala, takže opravit kapající kohoutek, přižehlit hranu na desku stolu nebo seštelovat panty ve dveřích skříně není problém

Související k tématu