reklama

V boji proti otravnému hmyzu pomohou babské rady i technické vymoženosti

Komáři, žravé mušky a jiný bodavý hmyz. Jejich přítomnost dokáže znepříjemnit jinak milé podvečerní posezení u sklenky vína. Jedná se o tvory malé vzrůstem, kteří však dokážou způsobit nepředstavitelnou neplechu. Existuje celá řada zaručených metod, jak s nimi bojovat. Již naše babičky používaly aromatické rostliny a vyráběly po domácku přípravky odpuzující tento nepříjemný hmyz. I my si dnes připravíme bylinnou směs, která nás ochrání před komářím bodnutím.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nastala sezona komárů, chraňte se proti bodavému hmyzu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nastala komáří sezona

Zajímalo vás někdy, proč lidé tolik chutnají tak nepříjemnému hmyzu, jako jsou komáři? Existuje hned několik aspektů, které bodavý hmyz přímo vyhledává. Komáři mají rádi lidskou krev. Jednak jim chutná a jednak ji potřebují ke svému rozmnožování. Jejich přítomnost však láká něco silnějšího. Jedním z prvků, který působí na bodavý hmyz jako magnet, je kysličník uhličitý, který vydechujeme. Dalším prvkem jsou oktenoly, speciální druhy alkoholu, taktéž obsažené v lidském dechu. Dále se jedná o kyselinu mléčnou, která je pro komáry nepředstavitelnou vůní. Vzniká z potu, který se rozkládá na lidském těle. V neposlední řadě komáry vábí též teplota lidského těla. 36-38 °C je pro bodavý hmyz přímo libůstkou. Krev z lidského těla sají pouze samičky.

Komár
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Krev z lidského těla sají pouze samičky

Jak se proti komárům bránit

Hodně lidí se v měsících s větším výskytem nepříjemného hmyzu uchyluje k pravidelnému a dlouhodobějšímu užívání vitaminu B, aby změnili vůni pachu. Také existuje celá řada rostlin a bylinek, které komáry odpuzují. Jedná se o aromatické rostlinky. Již naše babičky dávaly do oken muškáty či levanduli. Výborným pomocníkem při odpuzování otravného bodavého hmyzu je také např. máta či šalvěj. Báječně působí též různé koření, jako např. hřebíček nebo skořice.

Bylina
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Aromatické rostliny báječně působí jako přírodní ochrana proti komárům

Příprava přírodního oleje

Na výrobu přírodního repelentu proti komárům potřebujeme pouze pár věcí. Nejdůležitější složkou je kvalitní olej. Můžeme použít i olivový. Do oleje přijde pár kapek éterického oleje, jako např. skořice, levandule a citron. Připravenou směs protřepeme, potřeme pokožku a můžeme vyrazit do lesa či k vodě. Většina lidí snáší tento přípravek velice dobře. Nejen, že má odpuzující účinek proti komárům, ale navíc ošetřuje pokožku.

Přírodní ochrana
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přírodní repelent působí nejen proti komárům, ale navíc ošetřuje pokožku

Technické metody v boji proti komárům

Ne každý člověk preferuje potírání pokožky olejem. Pro příznivce technického pokroku zde máme jiného pomocníka. Jedná se o vábničky na komáry, které tento otravný hmyz neodpuzují, ale naopak přitahují.

Tyto vábničky jsou vyrobené tak, aby imitovaly lidský dech. Obsahují kysličník uhličitý, oktenol, vůni kyseliny mléčné a navíc vyzařují světlo s vlnovou délkou napodobující vlnovou délku lidského těla.

Vábnička
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kromě vábničky do zahrad či domácností existují i cestovní verze určené pro karavany

Všechny tyto pachy se v podobě speciální kapsle vkládají do vábničky. Přítomné prvky společně imitují lidské tělo a tím lákají komáry. Při provozu vábničky se veškeré látky uvolňují do prostoru. Přilákaný komár je nasát ventilátorem do zásobníku, kde je dehydrován a vysušen. Jedná se vlastně o ekologickou likvidaci nepříjemného hmyzu, který se dále může použít jako krmivo pro ptáčky či návnadu pro rybičky.

Vysušená těla
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Komáři jsou nasáti do zásobníku, kde dojde k jejich ekologické likvidaci

Vábničky existují na trhu v různém provedení. Kromě vábniček pro exteriéry, určených např. pro terasy a zahrady s dosahem až 1000 m, existují i vábničky pro interiér nebo dokonce i v cestovním provedení do karavanů nebo stanů.

Účinný odpuzovač vyrobíte jednoduše i z obyčejné kávy:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 9. 2021, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová