reklama

Semínka na pečivo, olej na pleť. Která rostlina to vše umí?

Modře kvetoucí pole lnu setého poskytuje nádherný pohled. Lidstvo pěstuje tuto kulturní rostlinu už po tisíciletí. Především proto, že ze lněných vláken se tkají velmi kvalitní látky, ale lidé si už ve starověku všimli, že len je užitečný také v léčitelství, kosmetice a také v kuchyni. Jeho vynikající vlastnosti bychom měli využívat i my v 21. století.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lněná semínka jsou už po tisíciletí známa jako zázračný lék (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro potravinářské a léčebné účely se používá především olej vylisovaný ze semínek lnu setého. Pro své účinky je alternativní medicínou řazen mezi jednu ze superpotravin, a to zcela po zásluze.

Ochránce buněk

Lněná semínka obsahují vysoké množství esenciálních mastných kyselin, jejichž význam pro lidské zdraví nezpochybňuje ani tradiční medicína. Těmto kyselinám se také přezdívá „strážci buněk“, protože posilují buněčné membrány, které brání, aby do buněk vnikaly škodlivin. Zároveň propouštějí dovnitř látky užitečné a potřebné.

Významné jsou především vzácné mastné kyseliny Omega 3, 6 a 9, které najdeme i v jiných olejích, včetně řepkového nebo slunečnicového. Len je ale víc než bohatý na Omega 3 kyselinu – její obsah je dvakrát tak vysoký, jak u rybího tuku.

Len má také nejvyšší obsah rostlinných látek zvaných lignany, které mají až obdivuhodné protibakteriální, protirakovinné a protivirové schopnosti. Důležité jsou rovněž vitaminy A, B, K. E a F, které ve lněných semínkách rovněž najdeme, a také kyselina linolenová, která je velmi důležitá pro vyvíjející se organismus – byla mj. zjištěna i v mateřském mléce.

Těhotná v poli
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lněný olej by měly užívat budoucí maminky, protože blahodárně ovlivňuje vývoj plodu v těle

Pro oči i mozek

Lněný olej má pozitivní vliv v léčení a prevenci celé řady zdravotních problémů a onemocnění. Má schopnost pročistit krev a cévní systém, stejně jako trávicí trakt a játra. Jeho užívání se doporučuje při revmatických zánětech, poruchách štítné žlázy a jako podpůrný prostředek při léčbě různých druhů rakoviny. Reguluje činnost ledvin a správné vylučování škodlivin z organismu. Prospívá i našim očím a podporuje dobré trávení a mozkovou činnost. Užívat by ho měly ženy, které mají nepravidelný menstruační cyklus. Ocení ho také muži, protože působí jako prevence poruch prostaty.

Pomáhá kráse i chuti

V kosmetice se využívá olej ze lnu v prostředcích zlepšujících celkový stav a pružnost kůže, pomáhá v léčbě akné. Jeho pravidelné užívání odstraňuje lámání nehtů a vlasů, navíc zabraňuje vypadávání vlasů. Hodí se také jako hojivý prostředek na popáleniny, omrzliny a drobné ranky.

Hodí se i ve zdravé kuchyni, jeho jemná pikantní chuť dodá pokrmům typickou a nezaměnitelnou chuť. Ovšem pozor, nesmí se tepelně opracovávat, takže jej používejte jen ve studených nebo již hotových pokrmech. Lněný olej zvýrazní chuť kysaného zelí a červené řepy, pokapat s ním lze nejrůznější zeleninové saláty (tam se hodí i samotná lněná semínka). Těsně před podáváním jím můžete pokapat brambory, rýži, těstoviny a obilninové kaše, hodí se rovněž na dochucení rizota či nejrůznějších pomazánek. Smícháním s medem se zesílí jeho účinek a podobně tomu je i s mléčnými produkty, olej i semínka se proto přidávají do jogurtů nebo tvarohu.

Kaše
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lněný olej i semínka jsou ještě zdravější ve spojení s medem a kvalitními mléčnými produkty

Jaký olej vybrat?

Kupujte vždy lněný olej lisovaný za studena. Protože je citlivý na teplotu a světlo, uchovávejte ho v tmavých lahvích, nejlépe v lednici. Má kratší trvanlivost, takže ho musíte kupovat častěji než třeba olej olivový. Proto sáhněte raději po menším balení a po jeho spotřebování si pořiďte čerstvý.

Už při normální pokojové teplotě se lněný olej kazí, což poznáte podle hořké chuti. Takový olej už nepoužívejte nejen kvůli pachuti, ale také proto, že zkažená pochutina může zapříčinit tvorbu tzv. volných radikálů v těle. Ty mimo jiné prohlubují proces stárnutí a snižují imunitu.

Olej, semena
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lněný olej se rychle kazí, proto ho uchovávejte v chladu a temnu a odlévejte si jen množství, které rychle spotřebujete

Tip pro vás:

Došla vám doma vajíčka? Smíchejte 3 polévkové lžíce teplé vody s 1 lžící lněných semínek. Nechte půl hodiny odstát. Za tu dobu vznikne gel, který se hodí místo vejce třeba do palačinek nebo sušenek. Nehodí se ale pro moučníky, které mají být nadýchané.

Vyrobte si mátový olej:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 9. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová