reklama

Odborník radí, jak zvládnout návrat dětí do studijního režimu

Než se nadějeme, začne dětem další školní dobrodružství. I když se po dlouhé domácí výuce většina z nich do školy těšila, teď po prázdninách může být vše jinak. Děti si zvykly na volnější režim, více se zafixovaly na rodiče a návrat do školních lavic nemusí vítat zrovna s radostí. Co tedy jako rodiče můžete udělat, především pro mladší děti, abyste jim přechod od prázdninových radovánek k učení usnadnili?

Odborník radí, jak zvládnout návrat dětí do studijního režimu (Zdroj: Haribo)

Podporujte psychickou pohodu

Jsou děti, které se do školy opravdu těší, ale jiné mohou mít z návratu do lavic i strach, hlavně nyní v době nejrůznějších opatření. Důsledkem vleklé distanční výuky je také snížená motivace a nesoustředěnost. Je tedy velmi důležité s dětmi mluvit, ať vědí, že tu jste pro ně a jste jejich oporou. Probírejte spolu pozitivní i nepříjemné pocity, vysvětlujte opatření a snažte se být sami v pohodě, protože u vás začíná i vyrovnanost vašich ratolestí.

„Napojení na matku nekončí porodem. Vazba dítě – rodič trvá v určité míře celý život. V dětství bývá velmi intenzivní, proto emoční projevy dětí mohou být odrazem emocí rodičů. Pokud my, rodiče, máme z nástupu dětí do školy strach nebo cítíme úzkost, je velká pravděpodobnost, že to dítě vycítí,“ říká psycholožka a koučka Kamila Velková.  

Učte děti hrou

Především menší děti se s učením lépe sžijí, pojmete-li jej hravě. Čtení, skládání slov, počty či rozpoznávání tvarů lze trénovat s využitím želatinových písmenek a číslic. Procvičíte si počty a barvy, soustředěnost, logické myšlení a orientaci zase natrénujete při dámě. Jako bonus při správných řešeních si pak děti mohu zamlsat.

TIP: „Někteří rodiče se od září zase po dlouhé době opět možná stanou „taxikáři“. Mnoho dětí tráví v autě velké množství času, které je právě možné využít i k hravé výuce nebo k povídání a navázání tak hlubšího vztahu s dítětem,“ doporučuje paní psycholožka.

Dítě
Ne vždy je nový školní rok časem těšení a radosti (Zdroj: Haribo)

Postupně jim vneste do života řád

Vstávání, největší strašák dětí i dospělých. Vybavte noční stolek vašeho dítka novým super budíkem, se kterým se mu bude vstávat o poznání lépe. Důležitá je i postupná příprava na pravidelný školní rytmus. Začněte zkracováním doby, kdy musí jít spát, a pokračujte třeba tím, že spolu budete plánovat čas. Můžete si vytvořit rozvrh, kde dítě uvidí, jaké aktivity má naplánovány – společný výlet, hraní si, návštěva kamaráda či babičky apod.

„Kvalitní spánek je naprosto zásadní. Pro děti snad ještě více než pro dospělé. Pravidelná večerka a večerní „rutina“ napomáhá k lepšímu spánku a tedy i snazšímu vstávání. U starších dětí, které tráví před spaním čas na mobilním telefonu, doporučuji telefon vypnout a dát do jiné místnosti minimálně 2 hodiny před spaním. Je mnoho výzkumů, které prokazují, že „modré“ světlo z mobilů a televize (pohyb fotonů) aktivuje vyplavování kortizolu, tzv. stresového hormonu, který jako by tělu říkal, že teď nemůže jít spát,“ říká psycholožka Velková. 

https://www.youtube.com/watch?v=UAt33JyahyY

Království pro práci i odpočinek

Podle průzkumu Salfordské univerzity ve Velké Británii platí, že čím lépe je navržena učebna, tím lepší známky děti mají. Vzhled třídy sice příliš neovlivníte, ale u dětského pokoje to je jiná a na děti nemá jeho uspořádání o nic menší vliv. Pokojíček má být místem odpočinku, hraní i studia, proto je nutné ho potřebám dítěte přizpůsobit. „Když je nám někde příjemně, trávíme tam více času. Dovolme tedy dětem, aby si svá království pomohly spoluzařídit – zeptejte se jich, jakou věc by si do svého pokojíčku přály,“ potvrzuje Velková. Vyberte spolu výmalbu pokoje, nábytek či dekorace. Veselé rolety pokoj prozáří, nové povlečení s oblíbenými hrdiny zlepší spánek i náladu. Dbejte však na to, aby byly prostory pro odpočinek a práci odděleny a aby dítě nebylo při studiu rozptylováno třeba televizí či telefonem.

Děti
Je tu nový školní rok a s ním spousta změn (Zdroj: Haribo)

Odměňujte za snahu, nejen za výsledek

Věděli jste, že čím dál více psychologů se shoduje na tom, že motivovat dítě odměnou za výsledek je kontraproduktivní? „Pokud dítě dělá maximum a výsledku se mu nedaří dosáhnout, připadá si, že selhalo a odnáší si tím do života zkušenost, že ačkoliv se snaží sebevíc, stejně neuspěje. Proč by se tedy mělo snažit, když je to k ničemu? Mnohem účinnější je soustředění se na proces a odměňování snahy samotné bez ohledu na to, jestli bylo výsledku dosaženo nebo ne. Podpoříte tak u dětí zaměření se na přítomnost,“ říká psycholožka Velková.

Návod na papírový kornout pro prvňáčky

Co budete potřebovat:

  • tavnou pistoli
  • barevnou čtvrtku A2
  • razítkovací polštářky (různé barvy)
  • houbičku na nádobí
  • nůžky
  • organzu
  • stužku
  • plastovou šablonu mandaly
  • obyčejnou tužku
  • vytištěné obrázky medvídka
Potřeby
Přichystejte si všechno potřebné pro výrobu kornoutu (Zdroj: Haribo)

Na barevnou čtvrtku A2 položte plastovou šablonu mandaly a pomocí houbičky na nádobí nanášejte krouživými pohyby razítkovací barvu. Jednou rukou si šablonu přidržujte, aby se vám neposouvala a výsledný motiv nebyl rozmazaný. Tímto způsobem zaplňte celou čtvrtku. Pak čtvrtku úhlopříčně (z rohu do rohu) rozstřihněte nůžkami. Čáru, podél které budete stříhat, si můžete předem předkreslit obyčejnou tužkou.

Papír
Čtvrtku úhlopříčně rozstřihněte nůžkami (Zdroj: Haribo)
Mandala
Papír potiskejte obrázky mandal (Zdroj: Haribo)

Z jedné čtvrtky vytvoříte tedy dva kornouty. Vystřižený tvar (trojúhelník) ještě zastřihněte dokulata. Aby se vám kornout lépe stočil, ohněte ho lehce přes hranu stolu, a poté ho stočte do tvaru kornoutu. Vše slepte tavnou pistolí.

Kornout
Papír stočte do kornoutu (Zdroj: Haribo)
Tvar
Vystřihněte tvar kornoutu (Zdroj: Haribo)

Do horní části kornoutu vlepte tavnou pistolí pruh nastřižené organzy, který můžete svázat stužkou oblíbené barvy. Kornout dozdobte papírovými výřezy medvídka, kterého vystřihněte a nalepte na vytvořený kornout. Fantazii se meze nekladou a u dětí to platí dvojnásob. Poté už jen stačí kornout naplnit oblíbenými bonbony a vyrazit do školy pravou nohou.

Organza
Do kornoutu vlepte pás organzy (Zdroj: Haribo)
Obrázek
Kornout doplňte barevnými obrázky (Zdroj: Haribo)

Inspirujte se naučnými pomůckami:

Bonbony
Do kornoutu nasypte oblíbené bonbony (Zdroj: Haribo)

Publikováno: 30. 8. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce