Některé dýně se sice nehodí na talíř, zato ale vyniknou ve veselých podzimních a halloweenských aranžmá. Jejich paleta barev a tvarů je nepřeberná. Oblíbené jsou hlavně nejrůzněji tvarované protáhlé a oválné drobné dekorační dýně s bradavičnatým povrchem, z barev převažuje oranžová a žlutá.
Kdy je čas dekorační dýně sklidit
Ideální termín sklizně nepoznáte podle kalendáře, napoví vám ho samy – musí být dobře vyzrálé, ale vždy je musíte utnout před prvním podzimním mrazem. Slupka zralých plodů je velmi tvrdá, pevná, již se neleskne, a na stonku se tvoří malé suché praskliny a postupně zasychá. Dekorační dýně nesmí projít prvním mrazem. Namrzlé, stejně jako nevyzrálé plody lehce zahnívají.
Jak je uchovat pro podzimní dekorace
I dobře zralé dýně by však mohly začít plesnivět, kdyby byly ihned po utržení uskladněny na vlhkém místě. Je potřeba je nechat doschnout na sluníčku – podle počasí nejlépe týden. Při sušení je občas obracejte a dobře chraňte před deštěm. Nejdéle vydrží na vzdušném místně při teplotě 10 až 18 °C. Proti kažení pomáhá ponechat na plodu delší stopku (ranka po ní je vstupní branou pro různé mikroorganismy, které spustí rozklad) a přestříknutí bezbarvým lakem.
Dekorační dýně mohou být i jedlé
Někdy je hranice mezi rostlinou určenou pro okrasu a na jídlo velice, velice tenká. Zvlášť u tykví se často úplně stírá. Mnohé okrasné tykvičky jsou jedlé – například odrůda trnová koruna tvarem připomíná patizony a její mladé plody se dají využit stejně jako cukety. Podobně je to s kačenkami, keříčkovitě rostoucí odrůdou se zahnutým „krkem“.
U nás se pěstují hlavně ke sklizni vyzrálých plodů pro dekoraci, v USA jsou pod označením crookneck stejně populární jako cukety. Ne všechny tykvičky jsou ale jedlé, drobné vejcovité plody ze směsí nebo dvoubarevná zeleno žlutá odrůda bicolor spoon obsahují velké množství hořčin cucurbitaceinů, a k jídlu jsou nevhodné. Nemusíte se ovšem bát otravy, plody jsou skutečně tak hořké, že je prostě není možné pozřít.
Odrůda CELEBARTION F1 v sobě spojuje dekorativní funkci v jedlé podobě. Plody dosahují průměru kolem 20 cm, patří tedy k větším. Jsou typu acorn (žalud), zašpičatěné na květním konci a žebernaté. Povrch slupky je žlutý se zelenými pruhy, které při zrání přechází do oranžové barvy. Dužina je krásně oranžová, nasládlé chuti. Plody jsou velice dekorativní a trvanlivé, plně vyzrálé vydrží v ošatce až do jara. Upoutá svým vzhledem na první pohled.
Kompaktně keříčkovitě rostoucí odrůdou jsou KAČENKY, někdy se jim říká také labutěnky. Mají úzký zahnutý krček a vespod jsou robustnější, nejdřív jsou žluté, později až oranžové. U nás se pěstují hlavně jako ozdobné, V USA jsou pod označením crookneck stejně populární jako cukety; velmi zajímavá úprava je grilování tykviček.
Tykvička SWEET DUMPLING neboli „sladký knedlík“ má ploše kulovité plody s bílou slupkou se zelenými pruhy,
Tykvičky s bočními výrůstky po obvodu plodu se nazývají ANDĚLSKÁ KŘÍDLA a nabízejí spoustu tvarů a barev.
JACK BE LITTLE má drobné, ploché, žebernaté plody jasně oranžové barvy.
Typické atraktivní výrůstky ve středu po obvodu má TRNOVÁ KORUNA, Tvarem připomíná patizony a její mladé plody se dají využít v kuchyni podobně jako cukety.
Směs „Z BRADAVIC“ má celý povrch plodů různých tvarů pokrytý bradavičnatými výrůstky,
MINI TURBAN je menší bratr už dobře známé odrůdy Turks turban. Má menší oranžové plody typického turbanovitého tvaru.
PEAR BICOLOR nabízí dvoubarevné, žluto-zelené hruštičkovité plody. Dobře se suší, ideální na dlouhodobou dekoraci.
Našli jste si mezi dekoračními dýněmi tu svoji?
Zdroj informací: SEMO
Publikováno: 28. 9. 2017, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce