reklama

Vyrobte dětem do školy svačinu, která jim bude chutnat a v koši neskončí

Pokud jste se v minulých letech setkávali s nepříliš nadšenými pohledy vašich ratolestí, kdy jste jim po tisící balili do školy svačinu v podobě rohlíku a salámu, nedivte se jim. Neustále dokola stejná svačina s drobnými obměnami sortimentu uzenin nebo sýrů se rychle přejí. Pro školáky je svačina důležitým palivem, aby jejich tělo, ale i mysl měla dostatek energie, soustředila se a fungovala správně. Není to však snadné připravit vyváženou dobrotu, která by jim chutnala a zároveň byla kvalitní a zdravá.

i (Zdroj: Beaufort s.r.o.)
Vyrobte dětem do školy zdravou svačinu, která jim bude chutnat a kterou nebudou vyhazovat do koše (Zdroj: Beaufort s.r.o.)

Vyzkoušejte čerstvý sýr

Snad by to ani nebyl ten pravý začátek školního roku, aby se spolu s ním nevynořila i otázka, co svým dětem připravit ke svačině do školy. Jistě všichni znáte cottage, tolik oblíbený čerstvý sýr, ideální do pomazánek všeho druhu.

Použít můžete cottage cheese v klasické, ale také v bezlaktózové variantě, která potěší nejen děti trpící intolerancí. Cottage je skvělou zásobárnou bílkovin a zároveň obsahuje minimum tuků. Na trhu je navíc k dostání i v bezlaktózové variantě, kterou ocení nejen děti s intolerancí.

Cottage je skvělou zásobárnou bílkovin
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Cottage je skvělou zásobárnou bílkovin

Cottage cheese pomazánka na sladko

 • cottage cheese
 • 2 lžíce medu
 • hrst sezónního ovoce
 • oříšky
Vyrobte dětem do školy zdravou svačinu, která jim bude chutnat a kterou nebudou vyhazovat do koše (Zdroj: Beaufort s.r.o.)
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pomazánka

Promíchejte sýr s medem, přidejte pokrájené jakékoliv ovoce, které máte zrovna doma (jablka, hroznové víno, hrušky, borůvky, jahody).  Nakonec přidejte nahrubo nadrcené oříšky .

Pomazánka z cottage cheese s vejcem a řeřichou

 • 4 vejce
 • 2 ks cottage cheese přírodní 180 g
 • 2 lžíce smetany ke šlehání
 • 3 stroužky česneku, rozmělněné
 • 1 balení feta sýru
 • pepř podle chuti
 • 3 lžíce sekané pažitky
 • 1 lžíce sekané petrželky
 • 1 salátová okurka, neoloupaná, nakrájená na tenké plátky
 • 4 plátky celozrnného chleba
 • řeřicha
Řeřicha má mnoho příznivých účinků na organismus
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Řeřicha má mnoho příznivých účinků na organismus, ve spojení s cottage sýrem bude vitaminovou bombou

Vejce uvařte natvrdo. Sýr vyklopte do mísy, přidejte smetanu, česnek, sýr feta, opepřete a nakonec vmíchejte i pažitku a petrželku. Okurku omyjte a nakrájejte na tenké plátky. Rozprostřete je na chleby, navrch rozdělte pomazánku, zasypte velkou hrstí řeřichy a ke každému servírujte i přepůlené vejce.

Power bagel s cottage cheese

 • 1 celozrnný bagel, nebo jiné celozrnné pečivo
 • 1/2 avokáda
 • 100 g cottage cheese přírodní
 • řeřicha zahradní - podle chuti
 • olej ze za studena lisovaných dýňových semínek nebo olivový olej
Avokádo je zdrojem zdravých tuků
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Avokádo je zdrojem zdravých tuků

Rozkrojte bagel, nebo housku na polovinu. Podle potřeby krátce opečte. Avokádo nakrájejte na malé kousky, smíchejte s cottage sýrem a dejte na poloviny rozkrojeného bagelu. Posypte řeřichou a zakápněte olejem. Přejeme Vám dobrou chuť.

Naše tipy:

Vyzkoušejte zdravé alternativy 

Tradičním rohlíkům s máslem a salámem již odzvonilo. Zkuste vašemu dítěti nabídnout zdravější verzi této oblíbené svačiny, při jejíž přípravě není potřeba příliš kreativity a která nejen zasytí, ale i zachutná. Místo klasického bílého rohlíku vyzkoušejte vícezrnné pečivo, máslo pak nahraďte třeba ochuceným tvarohem nebo sýrem cottage v klasické i bezlaktózové formě. Bezlaktózový cottage sýr je velmi oblíbený i u malých strávníků a jejich rodičů. Je zdravý, přírodní, s vysokým obsahem bílkovin, bez konzervantů a navíc skvěle chutná, vhodný je tedy opravdu pro každého. Rozhodně se tedy nemusíte obávat zařazení bezlaktózových výrobků i do jídelníčku vašeho dítěte.

almond
Mandlové mléko má vysokou výživovou hodnotu (Zdroj: Body&Future)
Cottage
Vyzkoušejte bezlaktózovou variantu oblíbeného cottage sýru (Zdroj: Meggle)

Příprava zeleniny a ovoce ke svačině může být i zábavou

Základem každé školní svačinky by měla být zelenina či ovoce. Jde o skvělý zdroj velkého množství živin, vitaminů a potřebných látek pro správný vývoj a dobré fungování organismu. Pokud se vám stává, že vaše dítě tuto část svačiny nosí netknutou domů, zkuste za pár korun pořídit různá vykrajovátka, se kterými i dětská svačina může vypadat jako umělecké dílo. A pokud do zábavného procesu tvorby takovéto svačinky zapojíte děti samotné, je větší pravděpodobnost, že to, co si samy vyrobily, také sní. 

Domácí sladkosti s minimem cukru

Snad každé dítě má rádo sladké. To je prostě fakt. Většina rodičů se při snaze o zdravou výživu svých dětí dopouští zásadní chyby, úplného zákazu sladkostí. Jedná se však o neudržitelný vzorec. Pokud dítěti něco odpíráme, bude to vyhledávat ještě více. Místo zakazování raději zkuste mít konzumaci sladkého pod kontrolou. Pokud se tedy pustíte do přípravy sladké svačiny, vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám. Ty zkuste nahradit například domácími sušenkami, při jejichž výrobě použijete zdravější alternativy, jako například mandlovou mouku místo klasické, med místo cukru a vysokoprocentní čokoládu.

Alfa omega celého dne

Snad není ani potřeba zdůrazňovat, že pitný režim je pro děti velmi důležitý. Naučit dítě pravidelně pít a zásobovat ho dostatkem tekutin však v některých případech může působit jako nadlidský úkon. Základ pitného režimu by měla přirozeně tvořit čistá voda. Ne každému dítěti však chutná. Jak tomu napomoci? Řešením určitě není nabízet sladké limonády, džusy, pitíčka a mlíčka. Obsahují totiž velké množství cukru, ale také barviva a konzervanty. Zkuste raději ochutit vodu kousky nakrájeného ovoce, případně můžete sáhnout po rostlinném mléce. Nejenže chuťově supluje sladké nápoje, ale na rozdíl od nich je i zdravé.

Vyzkoušejte též chutnou a zdravou pomazánku z avokáda:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 10. 9. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.