reklama

Nevyhazujte svůj připálený hrnec! Podnikněte akci na jeho záchranu!

Asi na světě neexistuje nikdo tak dokonalý, komu by se za celý svůj život nespálil alespoň jeden hrnec. Tahle nehoda se prostě může stát všem, i těm nejlepším kuchařům. Není však nutné ihned házet pánev nebo hrnec do koše. Před jejich vyhozením zkuste nějaký z našich osvědčených triků, které vám mohou vaše nádobí zachránit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Připálený hrnec nemusíte hned vyhazovat, nejprve ho zkuste vyčistit jedním z našich vychytaných triků na připálené nádobí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Síla vroucí vody

První trik je tak trochu ve stylu návratu k původnímu problému. Finta totiž spočívá v tom, že do připáleného hrnce nebo pánve nalijete dostatečné množství vody, které pokryje celou spálenou část, a dáte ji vařit. I když se vám to na první pohled nemusí zdát, vyzkoušejte to, výsledek vás možná překvapí. Vodu v hrnci přiveďte do varu a nechte 5 až 7 minut vařit. Pak hrnec sejměte ze sporáku a dejte ho bokem, aby vychladl. Jakmile k tomu dojde, vodu vylijte. S pomocí dřevěné nebo plastové špachtle nejprve opatrně seškrábněte všechny velké spálení kousky. Ty vyhoďte do popelnice. Následně do mokré pánve nasypte 2 polévkové lžíce jedlé sody a pánev nebo hrnec ještě vyčistěte houbou. Černé připáleniny by měly jít potom dolů mnohem snadněji.

Na lehce spálenou pánev můžete použít i sůl

Na lehce spálenou pánev může fungovat náš další trik. Do připálené pánve nasypte sůl. Se solí přitom nešetřete. Následně pak sůl zapracujte do postižených oblastí, nechte 10 minut působit, následně pánev důkladně opláchněte a umyjte běžným způsobem.

Vysypaná solnička soli na dřevěném prkénku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S lehce připálenou pánví si hravě poradí sůl

Když je nutné přidat na síle

V případě, že předešlé metody nebyly zas tak efektivní, je na čase přitvrdit. Nalijte do hrnce bílý ocet smíchaný s vodou v poměru 1:1 tak, aby byla pod tekutinou skryta celá její připálená část. Hrnec dejte opět na sporák, ocet v hrnci přiveďte k varu a vařte asi 5 minut. Opět nechte hrnec vychladit, pak jeho obsah vylijte a zbývající spálené zbytky vydrhněte měkkou houbou.

Bílý ocet v misce a tymián
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Když nezabere horká voda, ani sůl, zkuste bílý ocet

Když ne ocet, tak citron

V případě, že vám ocet moc nevoní, zkusit to můžete s citrony. Fungují totiž podobně. Na tento způsob čištění potřebujete dva citrony nakrájené na čtvrtky. Položte je na dno hrnce a zalijte je vodou. Voda by přitom měla pokrývat celou připálenou část. Dejte hrnec na sporák a vodu v něm přiveďte k varu. Nechte 5 minut vařit. Pak hrnec stáhněte z ohně a nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Vodu vylijte, citron vyhoďte a zbytek špíny setřete měkkou houbou.

Čerstvý citron nakrájený na plátky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud pro vás není ocet to pravé, zkuste to s citronem. Efekt je podobný a hrnec vám ještě k tomu bude pěkně vonět

Pokud máte doma náhodou colu

Pokud máte doma colu, můžete ji použít k vyčištění vaší připálené pánve. Pravda, jde o poněkud netradiční čisticí prostředek, ale to, že cola dokáže vyčistit ledasco, není nic nového. A platí to i v tomto případě. Stačí, když ji vylijete do hrnce nebo pánve. Nemusíte moc, stačí jen několik centimetrů. Nechte colu několik hodin působit. Po několika hodinách pak s pomocí dřevěné nebo plastové škrabky odstraňte veškerý tuk a spálené zbytky jídla. Nádobí pak umyjte běžným způsobem.

Sklenice kolového nápoje
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cola není pouze k pití, dokáže i ledasco vyčistit, třeba i připálenou pánev

Silný nepřítel vyžaduje extra sílu

V těch nejextrémnějších případech můžete vyzkoušet i tuto metodu. Připálený hrnec nebo pánev naplňte dostatečným množstvím bílého octu (tolik, aby bylo pokryto vše připálené). Tentokráte však ocet neřeďte. Dejte hrnec na plotnu, přiveďte ho k varu. Pak stáhněte plamen a nechte ho ještě několik minut vařit. Po několika minutách hrnec sundejte z plotny a nechte ho mírně ochladnout. Hrnec i s octem přeložte do dřezu a přidejte do něj 2 lžíce jedlé sody, která způsobí šumivou reakci. Jakmile vše vyšumí, kapalinu zlikvidujte. Nakonec hrnec vydrhněte tou správnou houbou vhodnou pro vaše nádobí. Pokud je to nutné, můžete k čištění přidat ještě trochu více jedlé sody.

Sklenice s jedlou sodou a bílým octem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Když nepomůže nic, je nutné použít extra sílu. Nutno říci, že ocet v kombinaci s jedlou sodou jsou mocným přírodním čističem

Podívejte se, jak si poradit se spáleným toustovačem:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 7. 9. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová