reklama

Houba chráněná zákonem: Psivka vypadá trochu jako tužka, nečekaně vyrůstající z lesního humusu

Věnovali jsme se už houbám jedlým, nejedlým (protože různým způsobem nechutným až nepoživatelným) a také těm jedovatým. Zbývá ještě další, zvláštní oblast, kam patří houby, u nichž předchozí rozdělení pozbývá smyslu. Jde totiž o druhy, které bychom – najdeme-li je vůbec – neměli v žádném případě sbírat, neboť jsou natolik vzácné, že na jejich ochranu pamatuje zákon. Jako takové jsou zařazené do tzv. Červeného seznamu hub České republiky.

O hadovce smrduté, která věru ochranu nepotřebuje, už bylo napsáno mnohé. Jejích jedlých „čertových vajíček“, jakož i vzrostlých, nelibě páchnoucích plodnic naleznete i nyní v našich lesech velké množství. Jinak je tomu s její menší, vzhledem dosti podobnou příbuznou psivkou obecnou (Mutinus caninus), na kterou můžete touto dobou narazit v okolí trouchnivých pařezů. A to ať už v podobě „vajíček“ (podstatně menších než u hadovky), či dospělých, asi 12 centimetrů vysokých plodnic. Nesplete si ji: Vypadá trochu jako tužka, nečekaně vyrůstající z lesního humusu. Její vrcholek je korunován útlým, kuželovitým kloboukem, potaženým olivově zelenou slizovitou vrstvou, lákající hmyz (ten potom na svém těle roznáší její výtrusy). Podobně jako hadovka i tato houba v dospělosti nelibě páchne, byť ne tak intenzivně.

Prima tip

Psivka obecná 1
i (Zdroj: Jaroslav Vanča)
Psivka obecná 1

Psivka obecná je houbou nejedlou, ostatně svou křehkou konzistencí ke sběru ani neláká. Vzhledem k její vzácnosti je však dobrým motivem pro fotografy přírody, kteří následně mohou zdařilý snímek uplatnit na některém z houbařských či mykologických webů. Fotografie, již přikládám, však rozhodně nevznikla tak, že bych houbu vyrýpl ze země či ulomil! Našel jsem na okraji ztrouchnivělého pařezu její přelomený třeň, a nedalo mi to, abych se s vámi o vzácný nález nepodělil…

Publikováno: 25. 9. 2017, Autor: Jaroslav Vanča , Profil autora: Jaroslav Vanča

Mohlo by vás dále zajímat

Lesklokorka a hnojník

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Lesklokorka, jiným názvem Reiši je sice jedovatá houba, ale velmi léčivě užitečná. Prozradíme také, jak poznat, že je houba zralá a vše, co potřebujete vědět o hnojníku.