reklama

V kanceláři je musíte mít stále po ruce. Jak ozdobit tuhle pomůcku, aby byla nepřehlédnutelná?

Kancelářské sponky jsou skvělé potřeby k označení strany v sešitu nebo k sepnutí svazku volných listů. Užijete je i v dnes hodně populárních motivačních či plánovacích diářích a denících. A je to i zábavné, když vám z desek vykukují barevná srdíčka, stužky nebo bambulky.

I obyčejná kancelářská sponka se dá ozdobit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

K ozdobení kancelářských sponek použijeme kreativní hmotu Fimo. Modelování z tohoto polymerového materiálu je vhodné pro děti i pro dospělé – nebojte se jej a vyzkoušejte sami sebe v jemné motorice. Pro začátek si vystačíte třeba jen se dvěma různě barevnými baleními hmoty, ostatní pomůcky jistě najdete doma v kuchyni.

Práce je to zábavná a snadná, takže vám garantujeme, že u jednoho výrobku nezůstanete. Potom už se vám vyplatí pořídit si originální válečky, podložky i nejrůznější tvořítka a samozřejmě i celou sadu pestrobarevných hmot.

Budete potřebovat:

  • modelovací hmotu Fimo (dvě kontrastní barvy)
  • váleček, hladkou podložku, vykrajovací formičky
  • kancelářské sponky
  • pečicí papír, plech na pečení
  • smirkový papír na začištění

Fimo hmotu pomocí speciálního akrylového válečku (můžeme použít také obyčejný kuchyňský váleček plastový) rozválíme na výšku asi 2 mm. Silnější vrstva déle schne a může prasknout nebo se zkroutí.

Válení červené
Z hmoty vyválíme placku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tvary vykrajujeme pomocí formiček na vánoční cukroví. Používáme tvary menšího průměru, podle velikosti sponky, od 2 do 4 cm.

Vykrajování
Vykrájíme ozdobné tvary (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vykrojené tvary ihned, dokud hmota nezačne tuhnout, přilepíme k vrchní části sponky. Tvary lepíme po dvou proti sobě. Z druhé barvy Fima vyválíme tenčí placku (asi 1 mm) a vykrojíme podstatně menší tvar. Můžeme volit tvar stejný, ale hezky vypadá například jen kolečko. Můžeme ale také použít například barevný korálek nebo třpytivý kamínek.

Tvar na sponce
Tvary přilepíme ke sponce (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Připravené sponky vyrovnáme na plech vyložený pečicím papírem a při zhruba 110 ºC asi 20 až 30 minut zapékáme. Některé druhy hmoty tvrdnou samy jen působením UV paprsků, tedy na slunci.

Plech, vykrajovátka
Sponky krátce zapečeme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Po zapečení doporučujeme otřepené okraje, které vytvořily vykrajovací formičky ještě lehce začistit jemným smirkovým papírem. Pro zvýšení efektu můžete plochu přelakovat bezbarvým lakem.

Záložka
Hrany ozdoby očistíme a přelakujeme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Naše tipy:

Podobně jako kancelářské sponky lze zdobit i další drobnosti, které najdete doma. Skvěle se dekorují hlavně dřevěné kolíčky na prádlo, pohrát si ale můžete také se spínacím špendlíkem nebo sponkou do vlasů. Ze všech těchto „běžných“ předmětů denní potřeby vykouzlíte neobyčejné umělecké dílko.

  • Na dekorování jakéhokoliv materiálu se nejlépe hodí pestré akrylové barvy. Skvěle kryjí, dají se snadno přemalovat a po zaschnutí i dobře drží. Doporučujeme povrch na závěr ještě přelakovat, by se barvy zvýraznily.
  • Jednoduché a efektní je zdobení saténovou stužkou, kterou vytvarujeme do mašličky a přilepíme kapkou lepidla nebo ještě lépe roztaveným silikonem. Dozdobit můžeme lesklým kamínkem nebo korálkem. Hezké jsou také střapečky či bambulky ze stužky anebo bavlnky.
  • Foamiran – tato pěnová guma se snadno vystřihuje a aplikuje. Opět ji lepíme lepidlem či roztaveným silikonem, ale pozor, aby se vlivem vysoké teploty nedeformovala. Můžete na ni i tisknout nebo malovat. Po mírném zahřátí se foamiran snadno tvaruje, hodí se proto i k výrobě drobných plastických kvítků.

Inspirujte se, co ještě můžete vyrobit z Fima:

Publikováno: 29. 8. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová