reklama

Jsou to přirozené čističky a zvlhčovače vzduchu, které vám navíc ještě ozdobí interiér

Pěstování sukulentů zažívá svůj boom. Naposledy byly tolik oblíbené v sedmdesátých letech. Za jejich znovuobjevením stojí jejich krása i nenáročnost. Nadšení pro sukulenty je celosvětové. Propadněte jejich kouzlu i vy. Máme pro vás tipy na pěstování 5 druhů sukulentů pro naprosté začátečníky.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nebojte se pěstovat sukulenty, jsou to krásné a nenáročné rostliny, které rozzáří váš domov (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podle feng šuej vám sukulenty přinesou bohatství, štěstí a prosperitu. Jsou ideálním doplňkem každého moderního interiéru a hodí se všeobecně všude tam, kde je málo prostoru i času. Tyto rostliny jsou vhodné pro naprosté začátečníky. Bát se jich nemusí dokonce ani ti, jimž již nějaké pokojové rostliny uhynuly. Ke svému životu toho potřebují skutečně málo a dokonce ustojí i to, že na ně občas zapomenete.

Proč ještě byste měli doma pěstovat sukulenty?

Sukulenty jsou přírodními čističkami vzduchu. Dokáží se rychle přizpůsobit náhlým změnám. Nevadí jim ani málo vody a přímé slunce. Některé sukulenty jsou dokonce i léčivé. Snadno se množí. Prosvětlují místnost. Upgradují váš interiér. Jsou vhodné i pro úplné začátečníky. Jsou cenově dostupné.

Jaké sukulenty jsou vhodné i pro naprosté začátečníky?

Tlustice vejčitá

Tlustice je vhodná i pro absolutní začátečníky. Je to totiž nenáročná sukulentní rostlina, která nejen podle feng šuej nosí štěstí a bohatství. Tento dlouholetý sukulent ke svému životu potřebuje písčitou půdu nebo alespoň písek smíšený s hlínou. V dobrých podmínkách může dosáhnout i vysokého růstu a kvetení v podobě malých bílých a růžových květů.

Aby se jí u vás dařilo, kromě písčité půdy potřebuje také dostatek světla a přiměřenou zálivku. V žádném případě ji ale nenechávejte ve stínu. V létě ji můžete dokonce i letnit. S vodou v tomto případě zacházejte velmi opatrně, abyste ji nepřelili. Pozor si dejte i na průvan. Hnojení de facto nepotřebuje, ale pokud jí chcete dopřát, tak můžete tento sukulent pohnojit jednou, dvakrát do roka hnojivem pro kaktusy. Za dobrou péči se vám odvděčí čistým vzduchem v místnosti. Je to léčivka, o které to skoro nikdo neví.

Zahradník sází tlustici do květináče
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jednou z nejopěvovanějších sukulentů je tlustice vejčitá, která je skutečnou ozdobou interiéru a také prý zárukou domácího štěstí

Echeverie čili dužnatka

Velmi pěkným sukulentem je rovněž i Echeveria, čili dužnatka, u níž si můžete vybrat až ze 150 různých druhů. K těm nejkrásnějším patří ty, co mají dvoubarevné listy. Typické pro ni je, že roste velmi pomalu. Její dužnaté listy rostliny fungují jako zásobárna vody. Aby se jí u vás Echeverii dařilo, potřebuje hodně světla a nemusíte se bát, klidně zvládne i přímý sluneční úpal.

Zálivku potřebuje slabou, substrát by měl mezi jednotlivými zálivkami zcela vyschnout. Nejméně vody přitom potřebují ty druhy s ojíněnými listy. Sukulent by měl být zasazen do směsi listovky, drnovky, rašeliny a písku v poměrech 2:21:1. Přesazovat ji můžete na jaře, ne příliš často, ale pouze tehdy, když se už nevejdou do květináče. Dejte si u toho pozor, abyste nepoškodili její kořeny, jsou její největší slabinou. Hnojit ji můžete hnojivem na kaktusy. I dužnatka se může pochlubit léčivými účinky.

Kalanchoe tomentosa
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kalanchoe tomentosa vás okouzlí svými plyšovými listy s výraznými barevnými okraji

Havortie

Dalším velmi nenáročným a pěkným sukulentem je i havortie. Havortie má ráda světlo, ale přímé světlo by jí mohly poškodit listy. Proto by neměla být umístěna na okenním parapetě. Vyhovuje jim hlinitopísčitý substrát a malá zálivka, u níž si dejte pozor, abyste vodu nevlili do listové růžice, protože pak by uhnívat od středu. Rostlinu zalijte teprve až potom, co je substrát dobře proschlý. Množí se snadno odnožemi, které postupně vyrůstají pod rostlinou. Přesazuje se jednou za dva roky. Ty starší pak můžete přesazovat ještě méně často.

Havortie
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Havortie je sukulent, kterému v zahraničí říkají také zebra pro jeho zbarvení. Jde skutečně o velmi působivou rostlinu, která váš domov rozhodně ozdobí

Kalanchoe tomentosa nebo také pandí rostlina

Kalanchoe tomentosa kvete nenápadnými květy. Tato rostlina je ozdobná spíše svými plyšovými listy. I ona není příliš náročná. Miluje slunce, které ke svému životu potřebuje, takže ji vystavte tam, kde ho má dostatek (alespoň 8 až 10 hodin denně). Vyhovuje jí větší zálivka, ale až po mírném vyschnutí balu. Nemá ráda přemokření, ale když vyschne příliš, začnou jí scvrkávat spodní listy.

Kalanchoe tomentosa
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kalanchoe tomentosa vás okouzlí svými plyšovými listy s výraznými barevnými okraji

Tchýnin jazyk

V neposlední řadě v tomto článku zmíníme Tchýnin jazyk, čili sansevierii, kterou v osmdesátých letech měl doma snad každý. Po menším zatracení se nyní opět vrací na výsluní, protože je to skutečně nenáročný společník, který něco vydrží. Právě i proto je ideální pro naprosté začátečníky. I když se jí nejlépe daří tam, kde je nepřímé světlo, ve své podstatě si zvykne na jakékoliv místo.

Důležité u ní však je, abyste ji nechali uvyknout a nepřemisťovali ji náhle ze stínu na světlo a podobně. Pozor si také musíte dát i na přelití. Lepší je u ní nechat půdu pořádně vyschnout, než ji přelít. Zvláště v zimě by se voda neměla dostat do růstové růžice, protože by mohla začít zahnívat. Rostlinu přesazujte každý rok na jaře. Starší rostliny potom jen jednou za tři roky. Ve vegetačním období (maximálně jednou měsíčně) rostlinu přihnojte tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.

Tchýnin jazyk
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tchýnin jazyk byl u nás oblíbený v osmdesátých letech, nyní se opět vrací na scénu. Tentokrát však v různých druhových variantách

Podívejte se, jaké známe druhy sukulentních rostlin:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 8. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová