Co se starým svetrem, který už dávno vyšel z módy? Bylo by škoda ho jen tak vyhodit, můžete se pustit do upcyklace. Zkuste si z něj vyrobit originální a ozdobný povlak na polštář.
O prázdninách, respektive dovolené, kterou trávíme doma, se často pouštíme do velkého úklidu skříní. Na světlo se tak, mimo jiné, dostanou i dávno nenošené svetry. Můžete je vyhodit, odnést na charitu anebo je upcyklovat, tedy dát jejich existenci nový význam. Hodí se každý svetr - jednobarevný či s proužkem, s ozdobným dekorem nebo jenom hladký. Můžete si také pohrát s kombinováním, použít víc svetrů různých barev i vzorů, a vytvořit polštář patchworkovou metodou.
Prostor pro kreativitu nabízí také zapínací lišta, ta může být neviditelná anebo přiznaná na přední straně, využít lze také svetr propínací, kde máte tím pádem lištu už hotovou. Zaručujeme vám, že výroba vašeho nového dekorativního polštářku nezabere víc jak hodinu práce. Výsledek ale rozhodně stojí za to, včetně dobrého pocitu, že jste zbytečně nevyhodili
Budeme potřebovat:
- starý svetr
- nůžky
- šicí stroj
- pevnou nit, 2 dekorativní knoflíky
- polštářovou výplň
Pro dekorativní polštář si vyberte takový svetr, který je něčím zajímavý - vzorem, dekorem nebo kombinací barev. Před šitím si svetr otočte naruby a pečlivě urovnejte, aby nikde nezůstaly záhyby. Odměřte si rozměry budoucího polštáře. Nejprve sešijte horní okraj a nepotřebný zbytek svetru odstřihněte. Spodní pevný okraj zachovejte, použijete jej pro zapínací lištu.
Vytvořte zapínací lištu. Spodní pevný okraj poodhrňte a sešijte zhruba do jedné třetiny otvoru. Polštář otočte na lícovou stranu.
Na spodní strany lišty přišijte dva ozdobné knoflíky. Pokud má svetr očka, můžete je využít jako zapínací dírky. Pokud si na šití dírek netroufáte, můžete místo knoflíků použít k zapínání tkalouny nebo kroucené šňůry.
Jak šít pleteninu
Nápadů pro využití obnošených pletenin by bylo pochopitelně mnohem víc, většinou jsou ale na výrobu složitější a začátečník si s nimi těžko poradí tak, aby výsledek byl skutečně perfektní, protože šít z pleteniny není jen tak. Pružné látky, jako jsou úplety a žerzeje (trička) anebo pleteniny (svetry), se nešijí tak snadno jako pevné tkaniny. Látka je pružná a při pevném stehu se šev vytahuje. Hrozí také porušení látky a časem se začnou tvořit nepěkná očka.
Nejlepší je proto použití overlocku, stroje vybaveného diferenciálním podáváním, které zajišťuje optimální pnutí látky podle typu materiálu. Pořízení takového stroje je ale drahé, takže pro běžné domácí použití si musíme vystačit s obyčejným šicím strojem. Pokud však dodržíte těchto několik kroků, i vy se přes úskalí šití pletenin snadno dostanete. Použijte speciální jehlu na žerzej, neboli pleteninu s kulatou špičkou, která neporuší látku.
Šijte pružným, takzvaným tříkrokovým rovnostehem, který šije vždy dva stehy kupředu a jeden zpátky. Místo něj můžete použít i běžný entlovací steh, ale nastavte jej na užší stupeň. Povolte napětí spodní, a lehce i horní nitě. Při šití pletenin nikdy nenatahujte látku. Nechte podavač, aby ji posunoval sám. Z tohoto důvodu je také dobré snížit i přítlak patky. Můžete použít také takzvanou kráčející patku, která posunuje látku z vrchní strany.
Vyrobte si povlak na polštář ze starých riflí:
Publikováno: 22. 8. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová