reklama

Věděli jste, že barvu na vlasy z kůže odstraníte i těmito kuchyňskými přísadami?

Barvení vlasů po domácku je u nás velkým hitem, ne každý má totiž čas prosedět u kadeřnice dvě, tři hodinky, a co si budeme povídat, levná záležitost to také není. Oproti tomu doma si můžete obarvit vlasy sami a než barva začne působit, stihnete ještě spoustu další práce. Problém ovšem může nastat, pokud nejsme v barvení příliš zběhlí, s potřísněnou kůží zejména na krku, čele a okolo uší. Jak tuto barvu, která z nás nedobrovolně dělá indiány na válečné stezce, dostat dolů?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak a čím odstranit barvu na vlasy z pokožky? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak odstranit barvu na vlasy z kůže?

Barvení vlasů doma v koupelně představuje pro mnoho žen i mužů jedinou cestu, jak se zkrášlit. Většinou nás návštěva kadeřnice stojí spoustu času, a co si budeme namlouvat, není to ani levná legrace. Zakoupení barvy v drogerii a následné obarvení vlasů doma je pak levnější a rychlejší variantou. Jenže... Většinou ale nemáme možnost, zkušenosti či prostředky jako profesionální kadeřnice a kadeřníci, kteří nám vlasy obarví a ošetří, a přitom z nás neudělají komančské válečníky, pomalované divokými barvami v obličeji. 

Barvení vlasů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při domácím barvení vlasů sice ušetříte peníze za kadeřnici, ale odstraňování následků v podobě obarveného čela a rukou také není zrovna výhra

Složení barev na vlasy

Barva na vlasy obsahují mnoho chemických látek a barviv, která výborně drží na vlasech, ale také na ostatních částech našeho těla, na oblečení, nábytku, povlečení, podlaze a domácích mazlíčcích. Většina profesionálních barev na vlasy obsahuje PPD (parafenylendiamin), peroxid vodíku a rezorcín. 

PPD je derivátem anilinu a jedná se o bezbarvou tuhou látku. Ale zároveň jedná o kožní alergen, který se projevuje nápadným zarudnutím kůže až extrémními kožními poruchami. Toxické složky, obsažené v PPD, mohou vést až k rakovině, vývojovým a reprodukčním poruchám, neurotoxicitě, imunotoxicitě. Proto je v mnoha případech PPD nahrazován jinými látkami, např. 2,5 diaminobenzenem a 2,5 diaminotoluenem. Mezi další populární deriváty patří tetraaminopyrrimidin, indoanilin nebo indofenol. Deriváty diaminopyrazolu například poskytují červené a fialové barvy.

Z tohoto výčtu je však zcela patrné, že barvy, které si nanášíme na vlasy, jsou z hlediska chemického složení opravdovými dryáky a není tedy divu, že jejich barvící schopnosti jsou téměř neuvěřitelné. Ostatně vy všichni, co doma vlasy barvíte sami, víte, o čem je řeč. Běžně obarvená čela, uši, krk a ruce jsou noční můrou. 

Barva
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Většina profi barev obsahuje velmi agresivní chemikálie

Co na barvu na vlasy platí?

Při barvení vlasů používejte rukavice. Většina přípravků na barvení vlasů má v balení přiloženy právě i ochranné rukavice. Neváhejte je použít, ušetříte si minimálně obarvení vašich rukou. Při barvení vlasů doma pak používejte staré oblečení, kterému nějaká ta barevná skvrna už opravdu neublíží, krk chraňte starým ručníkem nebo utěrkou. Také zvažte, zda pro vás nebude šetrnější používat přírodní prostředky k  barvení vlasů, které neobsahují shora uvedené chemikálie.

Okamžitě z rukou, krku a čela smyjte všechny zbytky barvy, která se tak nevsákne do kůže. Čím rychleji budete reagovat, tím větší máte šanci, že barvu z těla smyjete. 

Kůže
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Potřísnění pokožky barvou na vlasy může být velký problém

Použijte jedlou sodu nebo zubní pastu s obsahem jedlé sody. Jedlá soda umí skvěle rozkládat aktivní složky barev, a přitom se jedná pouze o mírné abrazivum. Chová se tedy jako přírodní peeling, který můžete použít jak na ruce, tak na obličej. Pokud ale máte na jedlou sodu alergii nebo jste majiteli velmi citlivé kůže, nařeďte jedlou sodu vodou a vytvořte jemnou kašičku, případně použijte s jedlou sodou citronovou šťávu.

Použijte hydratační přípravek na bázi olivového nebo dětského oleje. Na vatový tampon naneste olej a jemně jím potírejte postižená místa tak dlouho, dokud se barva z kůže nepřestěhuje na tampon. Olej potom opláchněte teplou vodou. Postup pak opakujte do úplného vymizení barvy z kůže. Připravte směs pracího prášku s čistícím přípravkem na nádobí. I když se taková kombinace jeví jako divoká, složky v pracím prášku dokážou rychle odstraňovat skvrny. Tuto směs ale použijte pouze v případě, že nemáte citlivou pleť. Jinak by vám mohlo hrozit vážné podráždění. V takovém případě zkuste pouze samotný přípravek na mytí nádobí, kterým jemně potíráte postižená místa.

Barvení doma
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Domácí barvení vlasů je tak trochu sázka do loterie

Lak na vlasy i ocet odstraňují odumřelé kožní buňky včetně barvy a odhalují čerstvou kůži, takže fungují jako peeling. I zde platí opatrnost, neboť ocet sám o sobě je silné dráždidlo, které velmi často způsobuje zarudnutí a pálení kůže. Nejideálnějším postupem je v první řadě zabránit vzniku skvrn tím, že si před začátkem barvení potřete nejvíc exponovaná místa vrstvou vazelíny. Vazelína zabrání přenosu barvy na pokožku, a pokud není její vrstva na kůži souvislá a přeci jen k potřísnění kůže dojde, vazelína vám pomůže barvu do sebe absorbovat. Jako odstraňovač barvy na vlasy vám může pomoci odstraňovač make-upu. Naneste trochu na vatový tampon a začněte třít. Před opláchnutím počkejte pět minut a doufejte, že skvrna zmizí. 

Obarvení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Některé šetrné prostředky sice pokožku neobarví, ale neobarví ani vaše vlasy

Lávové mýdlo je vysoce odolný čistič, který se používá zejména pro očistu nadměrně znečištěných rukou (od technického oleje, šmíru, sazí, barev a podobně). Mýdlo nejprve napěňte ve svých rukou, a poté pomocí bavlněné odličovací podložky naneste na znečištěnou pokožku a vydrhněte krouživými pohyby. Dávejte pozor, aby se vám mýdlo nedostalo do očí, důkladně opláchněte. Pořiďte si speciální odstraňovač skvrn. Pokud nejste schopní odstranit barvu ze své kůže sami, zvažte investici do volně prodejného odstraňovače skvrn. Další profi variantou jsou ubrousky pro odstraňování skvrn. Tyto ubrousky dokážou z vaší pokožky odstranit jakoukoli barvu, přičemž často obsahují velmi šetrné ingredience.

Vlasy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při domácím barvení vlasů vsaďte hlavně na prevenci před znečištěním vaší pokožky

A jak ošetřit vlasy po obarvené bez další chemie?

Tmavé vlasy oplachujte:

  • vychlazenou vodou po uvaření neškrabaných brambor
  • vývary z rozmarýnu, pelyňku, malinového listí, petržele, šanty kočičí
  • černou kávou nebo černým čajem
  • nálevem z čaje, vlašských ořechů a kávy
  • nálevem z jablečného octa, rozmarýnu a kávy

Na světlé vlasy můžete použít:

  • nálevy nebo odvary ze šafránu, kurkumy, měsíčku nebo divizny
  • nálev z ovsa setého, kořene lékořice a šafránu
  • heřmánkový čaj
  • převařenou drcenou rebarboru, ochlazenou a scezenou

Pro rezavé odstíny použijte:

  • studenou silnou černou kávu
  • čaje ze šípků, červeného ibišku, měsíčku nebo šafránu

Podívejte se, jak si vyrobit účinný šampon proti padání vlsaů:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 17. 8. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová