Chovatel včel Augustin Uváčik ví o včelách dost, proto může všem doporučit jedno: vyrobte si propolisovou tinkturu a nebudete litovat! Příprava malého zázraku od pilných včeliček není nijak složitá, o to víc obohatí vaši domácí lékárničku. Je to totiž univerzální pomocník na celou řadu neduhů!
Vyrobit propolisovou tinkturu není žádná věda!
Augustin Uváčik pečuje o včely na střeše domů uprostřed hlavního města. Je to odborník na slovo vzatý, včelařství se věnuje od 12 let, mentoruje kurzy pro budoucí včelaře a dokonce vymyslel systém k zabezpečení včelstev pomocí GPS. Je tedy jasné, že pokud tvrdí, že výroba propolisové tinktury není složitá, má pravdu.
Tento zázračný včelí produkt obohatí výbavu vaší domácí lékárničky, v kombinaci s propolisovou mastí se zbavíte celé řady zdravotních potíží. Výroba propolisové tinktury navíc rozhodně není nikterak náročná! Potřebujeme líh nebo alkohol, například vodku či slivovici. Do lahvičky čistého alkoholu se přidají kousky propolisu, pak se lahvička zavře a během 14 dnů, kdy nálev každý den několikrát protřepete, máte hotovo. A proč byste si měli propolisovou tinkturu vyrábět?
Proč vyrábět propolisovou tinkturu?
Využijete ji rozličnými způsoby, třeba na dezinfekci rukou, nebo coby pomocníka na hojení ran. Pomůže při léčení špatně se hojících mokvajících poranění, spálenin i zarostlých nehtů. Aplikuje se také na bradavice a kuří oka, funguje však též na záděry a různé prasklinky kůže, stejně jako na afty a opary. Přidáním vody z ní vytvoříte kloktadlo na zuby a dásně, propolisová tinktura si totiž poradí se záněty v dutině ústní i s bolestí krku.
Využít se dá také na střevní problémy, přímo na dezinfekci střev – stačí přidat pár kapek do vody a vše vypít. Propolisová tinktura zkrátka vyřeší kdejaký zdravotní problém, je to první pomoc na řadu úrazů a nepříjemností a současně před mnohými chorobami ochrání. Třeba jako protichřipková prevence je nedocenitelná. Ostatně i včely samotné využívají propolis coby ochranu.
Díky, včely! Jak propolis vytváříte?
Propolis je zelenožlutá až tmavě hnědá látka, která slouží včelám k dezinfekci úlového prostředí. Tím si chrání své zdraví, superorganismus včelstva se totiž musí nějak zabezpečit, aby měl imunitu. Včelky z tohoto důvodu sbírají pryskyřici na stromech – nosí ho stejně jako pylové rousky na zadních nožičkách – k ní přidají výměšky svých žláz, a tak vznikne přírodní směs, propolis, schopný dezinfikovat i vytmelit úl. Včely s ním také balzamují vetřelce, kteří proniknou do úlu.
Propolisu je ale málo, proto patří mezi ty vzácné včelí produkty. O to raději jej ale člověk využívá. Dá se z něj totiž vyrobit nejen již zmíněná tinktura, ale také mast. Zatímco tinktura bývá podávána jako první pomoc na nehojící se rány, které mokvají a hnisají, mast slouží na dohojení. Nikdy se však neaplikuje na čerstvé zranění! Na rozdíl od tinktury na ráně vydrží déle, dá se použít na větší plochu. A vyrobit si ji můžete opět sami doma!
Udělejte si ještě mastičku!
Ve vodní lázni rozpusťte sádlo nebo lékařskou vazelínu, může být bílá i žlutá. Do toho přidejte pravý včelí vosk, nejlépe panenský, a směs doplňte kousky propolisu. Nejlepší je jej zmrazit a pak nastrouhat. Vše se rozvaří a nechá ztuhnout při pokojové teplotě nebo v lednici.
Další využití propolisové tinktury
Užívat třikrát denně patnáct kapek propolisové tinktury se doporučuje všem, kteří se cítí psychicky oslabení a vyčerpaní. Podávána bývá i ženám v přechodu na zmírnění průvodních jevů. Mnoho lidí si propolisovou tinkturu pochvaluje, když jde o akné, dokáže vysušit pupínky, nebo o astma – v tomto případě se inhaluje.
Léčba se potom ještě víc podpoří potíráním hrudníku propolisovou mastí. Pokud vás trápí bolesti hlavy nebo krční páteře, může sloužit tinktura i jako masážní přípravek.
Seznamte se s léčivými účinky mateří kašičky:
Publikováno: 14. 8. 2021, Autor: Iva Dušková Zemánková, Profil autora: Iva Dušková Zemánková