reklama

Šišák bajkalský je tím pravým ořechovým, když potřebujete posílit imunitu nebo zahnat chmury

Šišák bajkalský (Scutellaria Baicalensis) je trvalka, která u nás sice neroste volně v přírodě, ale stále častěji se pěstuje na zahrádkách; nevyžaduje žádnou zvláštní péči a dobře přezimuje. V přírodní léčbě si u nás teprve hledá svoje místo na slunci, přestože díky svým protizánětlivým účinkům patří k základním bylinám tradiční čínské, tibetské a japonské medicíny.

Pro terapeutické účely je nejdůležitější částí rostliny silný vřetenovitý kořen, který je uvnitř hnědý. Kořen se sklízí na podzim nebo na jaře z tříletých nebo čtyřletých rostlin. Suší se a užívá na přípravu odvaru, který posiluje imunitní systém, odbourává stres a zklidňuje.

Jak se šišák bajkalský pěstuje

Pro svoji dobrou klíčivost si šišák můžeme vypěstovat ze semínka. Jako většina léčivek vyžaduje slunné stanoviště nebo alespoň polostín a suchou, dobře propustnou půdu. Jeho fialové květy zpestří každý záhon koncem léta. Výška rostliny se pohybuje kolem půl metru.

Kvetoucí šišák bajkalský na zahrádce
i (Zdroj: Zdena Nováčková)
Kvetoucí šišák bajkalský na zahrádce

Proč a jak šišák bajkalský pomáhá

Šišák bajkalský obsahuje důležité flavonoidy – baikalin, baikalein a wogonin, dále steroly, třísloviny, glykosidy, pryskyřice, kyselinu benzoovou a další organické sloučeniny.

Šišák bajkalský je účinné přírodní antibiotikum, celkově zvyšuje obranyschopnost organismu, je proto vhodnou bylinou pro prevenci v období chřipek. Stimuluje imunitní systém a uvádí se, že zabírá i v případech, kdy selhávají klasická antibiotika. Tlumí a léčí záněty průdušek, hlasivek, ale pomáhá i v případě zánětů jater, ledvin a slinivky. Velmi účinný je v případě opakujících se zánětů uší. Využívá se také k očistě organismu, ochraně a regeneraci jater a ledvin. Patří k silným adaptogenům (vyrovnává odchylky organismu od normálu) a antioxidantům. Harmonizuje krevní tlak, zejména v případě hypertenze, tlumí srdeční arytmie, snižuje hladinu cholesterolu, vyrovnává činnost štítné žlázy. Šišák zklidňuje při neuróze obdobně jako sedativum, působí proti psychickému vyčerpání a stresu, zlepšuje náladu a kvalitu spánku. Šišák se využívá jako podpůrný lék po chemoterapii. Bylo také zjištěno, že látka v něm obsažená snižuje bujení nádorových buněk a úspěšně se dá použít při léčbě HIV. Tlumí bolesti. Také potlačuje svědivost, proto je vhodným přípravkem v případě kopřivky nebo ekzému, navíc celkově zlepšuje stav pokožky.

Horký odvar ze šišáku snižuje horečku
i (Zdroj: istock.com)
Horký odvar ze šišáku snižuje horečku

Nejčastěji se podává ve formě tinktury nebo tablet, ale dobře funguje i odvar z kořene, i když ten má pomalejší nástup účinků. Každopádně horký nápoj zabírá rychleji, je vhodnou variantou pro snížení horečky, protože vyvolává pocení. Zajímavostí je, že se bylina doporučuje jako výživový doplněk při léčbě alkoholismu. Odvar ze šišáku si připravíme z 2–3 lžiček najemno rozdrceného kořenu a 750 ml vody, směs vaříme zhruba 5 minut.

Tinkturu užíváme čtyři až šest týdnů
i (Zdroj: istock.com)
Tinkturu užíváme čtyři až šest týdnů

Tinkturu (běžně u nás koupíte) užíváme čtyři, maximálně šest týdnů, kdy by mělo dojít ke zlepšení, odstranění příčin nemoci. Množství se určujte podle hmotnosti tj. na jedno kilo váhy jedna kapka – např. vážíme-li 60 kg, znamená to, že můžeme 60 kapek tj. 3 x 20 kapek za den. Znovu se dá nasadit po přestávce přibližně dvou týdnů. Vnitřní použití může někdy způsobit průjem, při předávkování dokonce křeče a závratě. To pomine, jakmile ustaneme s užíváním šišáku. Nesmí se užívat v těhotenství.

Prima tip pro dámy

Jak název napovídá, je šišák je původem z oblasti Bajkalu, kde je hojně využívaný nejen v lidovém léčitelství – například sibiřské ženy a dívky nosí kousek suchého kořínku stále u sebe, protože prý právě tahle kouzelná bylinka zajistí, že jen ony budou pro své manžele a milence sexuálně přitažlivé a své vyvolené muže tak ochrání před milostným vábením jiných žen…

Publikováno: 20. 9. 2017, Autor: Zdena Nováčková , Profil autora: Zdena Nováčková