reklama

Vyrobte si svou kvalitní domácí konopnou mast s obsahem kanabinoidů

Pokud si chcete vyrobit konopnou mast z vlastního konopí, je důležité vypěstovat si rostliny z co nejkvalitnějších semen. Ta lze dnes zakoupit legálně. K dostání jsou semena speciálně vyšlechtěných rostlin s vysokým obsahem CBD, což je hlavní léčivá látka a jeden z mnoha kanabinoidů obsažených v rostlině. Ten společně s dalšími kanabinoidy, a také terpeny a flavonoidy, ovlivňuje kvalitu a léčebné účinky konopí. CBD má také zásadní vliv na obsah THC, což je známé psychedelikum.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Konopné pole, pěstování konopí pro léčebné účely (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Produkty z konopí

V současné době se vyrábějí z konopí nejen léčebné prostředky, ale i potravinové doplňky nebo výrobky pečující o tělo. Jsou to například konopné oleje, sirupy, čaje, káva, semínka, čokoláda, masti, balzámy, pleťová mléka, šampony či mýdla.

Výrobky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V současnosti je na trhu řada výrobků a potravin z konopí

Léčebné účinky konopí

Je vědecky prokázáno, že kanabinoidy obsažené v konopí se vzájemně a pozitivně ovlivňují a společně s vonnými silicemi a flavonoidy se jejich léčebné účinky násobí. Různé poměry jednotlivých skupin kanabinoidů mohou mít i různé terapeutické využití. Produkty z konopí s vysokým obsahem kanabinoidů mají protizánětlivé, hojivé a analgetické účinky, pozitivní vliv na léčbu nádorových onemocnění, diabetu, epilepsie, roztroušené sklerózy i mozkových příhod a prokazatelně léčí různá kožní onemocnění. Konopné produkty se využívají k léčbě nervových poruch, včetně Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby.

A jaké další rostlinky se vyplatí pěstovat? Přečtěte si také článek o dalších bylinkách a jejich léčebných účincích

Chemický vzorec
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejúčinnějšími látkami v konopí jsou kanabinoidy

Příprava surovin pro domácí výrobu masti

Kvalita vyrobené masti se odvíjí od kvality použitých rostlin ve spojení s co nejvhodnějším mastným základem, který funguje jako nosič účinných látek. Na výrobu masti se používá lékařská vazelína nebo vepřové sádlo, čerstvě usušené konopí, nejlépe palice ze samičích rostlin, a přidat se mohou semena a listy s natí.

Sušené konopí, semena
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sušené konopí a semena na výrobu masti

Výroba konopné masti

Vazelínu žlutou, nečištěnou, nebo vepřové sádlo rozehřejeme a pro  lepší konzistenci můžeme přidat i včelí vosk. Rozdrcené sušené konopí vložíme do mastného základu a zahříváme zhruba dvě hodiny při teplotě maximálně do 80 °C. Poté necháme vychladnout a týden odležet v temné, chladné místnosti. Po odležení opět dvě hodiny zahříváme při stejné teplotě. Případně můžeme tento proces opakovat několikrát po sobě, aby se uvolnily všechny účinné látky. Pro jejich uvolnění je vhodné směs v nádobě co nejvíce stlačit. Díky tlaku a optimální době zahřívání se tak do masti uvolňuje konopný olej obsahující kanabinoidy.

Vyzkoušejte si také výrobu kostivalové masti. Poradíme vám, jak na to. 

Suroviny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výroba masti z vazelíny a sušeného konopí

Víte, že kanabinoidy jsou i v lidském těle?

Výzkumy odhalily, že kanabinoidy se nacházejí nejen v konopí, ale i tělech živočichů a savců, tedy i v lidském těle. Přítomny jsou nejen ve většině našich orgánů, ale zejména v centrální nervové soustavě.

***Ve článku byly použity informace z těchto zdrojů: www.konopnytata.cz/konopny-blog, www.canatura.com, www.cannaman.cz

Podívejte se, jak je konopí prospěšné v péči o zdraví:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Pěstujete bylinky a bolí vás záda z neustáleho ohýbání se k záhonům? Vyrobte si praktický vyvýšený záhon ze starých židlí. Máme pro vás jednoduchý návod.

 

Publikováno: 11. 8. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová