reklama

Nejen v lese je můžete chytit, klíšťata se ukrývají i na naší zahradě

Česká republika je doslova rájem pro klíšťata. Tito malí nenápadní tvorové milují travnaté porosty do jednoho metru, nadmořskou výšku nejčastěji do 900 m n. m., a přiměřenou vlhkost. Místní podnebí jim tak poskytuje ideální podmínky k přežívání. I proto je v naší zemi dlouhodobě nejvíce případů klíšťové encefalitidy z celé Evropské unie. Tato nemoc vás může poznamenat i na pár let. Jak se proti encefalitidě bránit? Jediná účinná prevence je očkování. Můžete si pomoci i několika triky na zahradě.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chraňte se před nebezpečnými klíšťaty (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Už dávno neplatí, že aby se do vás zakouslo klíště, musíte jít do přírody. „Zatímco v minulosti se klíšťata vyskytovala jen omezeně v pásu lesů a luk podél řek, v současnosti si musíme zvyknout na to, že jejich přirozeným prostředím jsou také zahrady, parky (včetně městských) nebo i horské oblasti,“ upozorňuje na změnu, která nastala ve výskytu klíšťat MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí ze Státního zdravotního ústavu.

Jak se klíšťata dostanou až k vám?

Klíšťat žijí z krve zvířat, nejčastěji drobných hrabošů, hlodavců a ptactva. Od nich se infikované klíště velice snadno dostane do všech možných míst. Klíšťata se totiž nevyskytují pouze v listnatých nebo smíšených lesích. Dobře se jim daří i na loukách, v okolí vodních toků, ale i na zahradách. Sem je nejčastěji přenesou domácí mazlíčci, kteří s oblibou prošmejdí kdejaké křovisko. Kde je kousek přírody, teplo a vlhko, tam čekejte klíště, které na vás může přenést boreliózu nebo encefalitidu a pořádně vám na několik let i na doživotí zkomplikovat život.

Zakousnuté klíště
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Klíšťata přenášejí nebezpečné nemoci

Tipy pro zahradu:

  • Ohrazení pozemku nemá efekt.
  • Udržujte trávník přiměřeně nízký.
  • Zbytky posečené trávy, které zadržují vlhkost, shrabte.
  • Pravidelně prostříhávejte větve a uklízejte listí. 
  • Klíšťata nejsou hmyz. Vysazování rostlin s repelentním účinkem nemá zásadní význam.
  • Přirozená bariéra jsou kamenné a štěrkové cesty i mulčovací kůra.
  • Přenašeči klíšťat mohou být nejen domácí mazlíčci, ale i ptáci a hlodavci běžně se vyskytující na zahradách.
  • Na zahradě pracujte v dlouhých světlých kalhotách. Na nich jsou klíšťata vidět.
  • Pravidelně se kontrolujte.

Boreliózu zvládnou antibiotika. Encefalitidu jen očkování

Klíšťová encefalitida je onemocnění, které vás může upoutat na lůžko i na několik měsíců. A ani poté nemáte vyhráno. Zatímco lymeskou boreliózu na vás klíště přenese do 24 až 48 hodin, klíšťovou encefalitidu do 2 hodin po zakousnutí. Stačí jen chvíli ležet na trávě nebo pracovat na zahradě. První příznaky se velmi podobají chřipce. Bolest hlavy, celková únava těla a zvýšené teploty, které po pár dnech odezní. Po čase se nemoc vrátí a udeří v plné síle nesnesitelnými bolestmi hlavy, závratěmi, horečkou, světloplachostí a třesem. Zde síla a intenzita projevů záleží na jednotlivci.

Lékaři umí jen zmírnit projevy encefalitidy

Na klíšťovou encefalitidu není lék. Jediná cesta, jak jí předejít, je absolvovat očkování a co 3 roky (platí pro lidi starší 60 let) až 5 let (pro mladší 60 let) chodit poctivě na přeočkování. Lékaři jsou totiž zatím schopni jen tlumit projevy onemocnění, aby pro pacienty byla situace alespoň trochu snesitelnější. I tak je pravděpodobně čeká několik týdnů až měsíců pracovní neschopnosti, po níž může zůstat dlouhotrvající obrna hlavových nervů (vedoucí k obrně končetin) i postižení nervů či porucha sluchu. Až několik měsíců po ukončení léčby pociťuje 10 % nemocných poruchy koncentrace, paměti, nespavost/spavost a úzkost. Někteří cítí následky i roky. Lymeská borelióza taky může připravit mnoho nepříjemných chvil, ale na ni existují antibiotika, protože jde o nemoc bakteriálního původu.

Klíště infografika
i (Zdroj: Focus Agency, s.r.o.)
Co byste o klíšťatech měli vědět

Ochrana očkováním se vyplatí i v září a říjnu

Z praktických důvodů je výhodné začít v zimě. Teplota je pod 5 °C a klíšťata v tu chvíli nevylézají, takže máte dost času projít celým procesem. Očkování se skládá z 3 dávek. Mezi 1. a 2. dávkou jsou minimálně 3 týdny a maximálně 3 měsíce. Mezi 2. a 3. dávkou je minimálně 5. měsíců a maximálně 12 měsíců. Plně chráněný je člověk 14 dní po 2. dávce.

Díky velikému časovému rozptylu můžete 1. dávku absolvovat již nyní a 2. za 3 týdny. Při dobrém načasování budete chránění už v druhé polovině září. V září i v říjnu jsou klíšťata stále aktivní, protože jsou pro ně příznivé teplotní podmínky. Je to také doba, kdy je obvyklé stále pracovat na zahradě a připravovat ji na zimní období. Není výjimkou, že teploty neklesnou pod 5 °C ani v listopadu. Pro 3. dávku si přijdete za 5 až 12 měsíců. Jen na ni nesmíte zapomenout.

Podívejte se, jak před klíšťaty ochránit domácí mazlíčky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 11. 8. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce