reklama

Barva i chuť levandulového sirupu vás dostane

Pokud máte na zahradě levanduli, nemusíte ji využívat jen jako voňavou ozdobu. Můžete si ji vychutnávat i ve formě sirupu. Jeho příprava je velmi jednoduchá, tak zkuste tentokrát využít rostlinku i jinak!

Připravte si levandulový sirup (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co umí levandule

Levandule není jen voňavá kytička, která vás zbaví molů ve skříni. Je to i léčivá rostlina. Můžete si ji dát do čaje nebo použít třeba do koupelí.

Levandule uklidňuje – umí napravit stres i špatný spánek. Funguje i na bolesti hlavy a migrény. Pomůže při bolestech svalů a kloubů. Působí protizánětlivě – na kůži i třeba v dutině ústní. Podporuje dobré trávení a ulevuje při nadýmání. Levandulový sirup je nezvyklý, ale zamilujete si ho.

Levandule do koupele
Levandule se tradičně používá jako přísada do koupelí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na levandulový sirup si připravte:

  • levanduli – stonky s květy i listy, zhruba 20 kusů
  • 1l vody
  • 500 g cukru, může být klasický bílý i třtinový, s množstvím si také můžete pohrát dle libosti
  • 1 citron
  • lžička kyseliny citronové

Do hrnce nalijte vodu, nasypejte do ní cukr, kyselinu citronovou a také citron nakrájený na kolečka. Pokud nemáte bio citron, kůru důkladně omyjte. Pak už zbývá jen levandule. Nastříhejte ji celou nebo pokrájejte nožem a přidejte do hrnce. Směs nechte 24 hodit louhovat. Pak dejte na plotnu, přiveďte k varu a krátce povařte. Zbývá už jen scedit a přelít do lahví. Sirup skladujte v chladu a temnu.

Sirup můžete připravit i za studena. V tom případě si vodu nejprve převařte. Všechny suroviny do ní vložte a nechte zase 1 den odležet. Pak stačí slít do lahví přes cedník nebo plátýnko. Pokud by se cukr nerozpustil, můžete zlehka zahřát na nezbytně nutnou dobu pro rozpuštění cukru.

Levandule, olej
Levandulový sirup je nezvyklý, ale zamilujete si ho (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Levandulový olej

Z levandule si můžete vyrobit i domácí olej. Využijete ho v kuchyni – třeba do dezertů. Nebo jako součást domácí kosmetiky, repelentu a prvního pomocníka na svědivá kousnutí od hmyzu. A využít se dá také na masáže.

Suroviny na levandulový olej:

  • květy levandule v množství, aby zaplnily polovinu vámi vybrané uzavíratelné sklenice
  • kvalitní olej bez výrazné vůně – ta by mohla přebít vůni levandule. Vhodný je slunečnicový, mandlový, konopný apod.

Do sklenice vložte levandulové květy a zalijte je olejem. Sklenici uzavřete a nechte macerovat na tmavém místě zhruba 6 týdnů. Dvakrát, třikrát do týdne protřepejte. Pak stačí přecedit a uložit opět na tmavé místo.

Olej
Olej z levandule využijete k masážím i na pečení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tip:

Citrony můžete pro jemnější chuť nahradit limetkami. K levanduli se také hodí skořice – můžete ji do směsi přidat také. Sirup bude zase o trochu jiný. Přibarvit a dodat zase jinou chuť můžete i přidáním zhruba 15 borůvek.

Poradíme, jak pěstovat a zpracovat levanduli:

Publikováno: 10. 8. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová