reklama

Podzimní kytice aneb Čas vřesů, jiřinek, chryzantém i aster

Malíř Arcimboldo zobrazoval lidské tváře i pomocí květů a plodů rostlinné říše. Lenka Janovská patrně nevytvoří hned květinový portrét, ale podzimní kytice v působivých barvách má také něco do sebe!

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Nastal čas vřesů…

Šlechtěné vřesy nemusíte mít jen v truhlíku. Pár rostlin si určitě vysaďte na zahradu. Velmi dobře se jim bude dařit v záhonu s kyselejší půdou (tj. s přídavkem rašeliny – podobně jako u rododendronů) v mírném polostínu. Pak si každý rok můžete nastříhat snítky do roztomilého malého pugétku.

Podzimní kytice aneb Čas vřesů, jiřinek, chryzantém i aster 1
i (Zdroj: Prima FTV)
Podzimní kytice aneb Čas vřesů, jiřinek, chryzantém i aster 1

Jaké rostliny ze zahrádky použít do kytice

Kombinujte poslední letničky s typicky podzimními trvalkami (vřesy, jiřinky, chryzantémy, astřičky…). Použijte také suché trávy, nejrůznější bobulky a  plody – nejdostupnější jsou šípky, jeřabiny, mochyně. Použít můžete i malá jablíčka. Malá stopka není překážkou, pomocí drátu a floristické ovinovací pásky (pod názvem gutaperča koupíte v květinářství nebo zahradnických potřebách) vytvoříte stopku dlouhou. Jako doplňkovou zeleň je hezké použít dubové nebo bukové listí.

Podzimní kytice aneb Čas vřesů, jiřinek, chryzantém i aster 3
i (Zdroj: Prima FTV)
Podzimní kytice aneb Čas vřesů, jiřinek, chryzantém i aster 3

Jak prodloužit trvanlivost kytice

Je důležité, aby spodní konce stonků byly holé, bez listů, trnů a měkkých výhonků, aby ve váze s vodou nezahnívaly a nezkrátily životnost kytice. Pokud chcete kytici darovat, je dobré začistit úvazek. Vyberte si látkovou stužku barevně ladící s květinami, použít můžete přírodní lýko nebo rustikální konopný provázek.  

Publikováno: 20. 9. 2017, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký