Máte-li už všechno potřebné doma, můžete se pustit do šití. Skoro. Čeká vás ještě příprava v podobě praní, přípravy střihu a jeho přenosu na látku. Pak už nebude nic bránit tomu, sednout si ke stroji a začít tvořit.
Kolik látky koupit?
Abyste doma neplakali po přenesení střihu na látku, že vám chybí třeba na rukávy, je potřeba před nákupem spočítat spotřebu látky. U některých střihů budete mít uvedenou spotřebu včetně doporučení vhodného typu látky (jestli potřebujete úplet nebo nepružnou látku, zda lehkou šatovku nebo třeba těžší látku na kabát), mnohdy i s ohledem na šíři látky, protože logicky na látku šíře 110 cm se vám nevejde tolik, jako na 150 cm. Buďte ale opatrní u látek s velkým vzorem, u proužků, károvaných látek a podobně, kvůli sesazení vzoru musíte počítat s možnou vyšší spotřebou. Máte nakoupeno? No skvěle, můžeme se vrhnout na šití. Tedy téměř... Takřka životní otázka zní, prát nebo neprat?
Proč prát:
Látka bude čistá. Opravdu ji z obchodu nepřinesete zbavenou veškerých chemikálií z výroby. A nejde jen o ekologické a zdravotní hledisko, ale i o to funkční. Nažehlovačky a barvy na textil vám bez vyprání nemusíte na látce držet. Látka bude vysrážená. O tom už jsme mluvili. Zejména bavlněné látky se mohou srazit až o 10 %. To určitě nechcete, aby se vám stalo už s hotovým výrobkem po prvním vyprání. Látky perte dle doporučení výrobce i toho, na kolik hotový výrobek budete prát vy. A pokud budete sušit v sušičce, hoďte látku i do sušičky. Tkané látky je dobré před praním začistit, aby se střižené okraje netřepily, nepáraly, úplety se na okrajích dost zkroutí. Obecněji lze také říct, že umělé látky se nesrazí a nepustí barvu, tak je tedy praní spíše očistou. Nakonec je potřeba látku ještě vyžehlit, aby nikde nevznikly sklady.
Samozřejmě existují i důvody, proč neprat:
Šetříte tím čas – neperete, nesušíte, nežehlíte, nemusíte začišťovat okraje a méně se kroutí. Konečné rozhodnutí je ale na vás.
Příprava střihu
V závislosti na tom, co budete šít, budete zřejmě potřebovat i střih. Ten můžete získat z časopisů, které koupíte běžně v obchodech. Střih si můžete koupit i v PDF podobě na mnoha internetových stránkách. Doma si ho pak jednoduše vytisknete a jednotlivé díly slepíte. Případně si můžete střih koupit i ve velkém formátu (A1, A0) a nechat si ho vytisknout tam, kde to umí. Už i některé e-shopy s látkami tuto službu nabízejí. A v některých si můžete koupit už i jejich vlastní střih v papírové podobě.
Protože na střihu je spojeno několik velikosti k sobě, budete si muset buďto tu svou vystřihnout - a doufat, že už jinou potřebovat nebudete (jinak si můžete střih samozřejmě vytisknout znovu, pokud je to tento případ), případně si ho musíte překreslit na střihový papír. Další možností je použití perlanu místo papíru. Je to pro mnohé příjemnější varianta. Pak už zbývá jen vystřihnout, zase spojit do konečného tvaru a přenést na látku.
Další možnost je tak trochu neprofesionálně použít už kousek oblečení, co máte doma. Prostě si ho překreslíte. Z obyčejných věcí typu tričko je to možná varianta, ale nemůžete počítat s tím, že bude výsledek dokonalý. A pak tu máme výtvory, ke kterým střih úplně nepotřebujete, třeba povlak na polštář. Tam si vystačíte s rozměry, které na látku přenesete. Můžete na to použít krejčovskou křídu, krejčovské i klasické mýdlo, rádlo a kopírovací papír nebo kličkování. To jsou takové klasické techniky. V obchodech už narazíte i na různé křídy v tužce nebo vypratelné fixy a další pomůcky, kterými střih můžete překreslit.
Přeneste si na látku nejenom střih, ale i všechny značky, které na střihu najdete. A nezapomeňte si ověřit, zda máte střih už s přídavky na švy nebo je budete muset přidat. Přídavek na švy je místo, o které se rozšiřuje samotný střih a do kterého, už dle názvu logicky, přijdou švy. K přesnému rozměru je tedy přidané místo na sešití. Pokud je střih bez přídavků, přidejte na všech stranách dle doporučení. Jinak bude výsledek o tento kus menší, což může být v některých případech problém. Stejně tak důkladně čtěte popis střihu, jeho jednotlivých částí. Najdete zde uvedeno, kam a jak položit střih, kolik kterých částí potřebujete a kde máte případně kolik přidat.
V příštím dílu už se konečně a opravdu vydáme ke stroji.
Zdroje:
https://www.prosikulky.cz/; https://sijtesnami.cz/; https://www.caramilla.cz/
A co takhle patchwork?
Publikováno: 3. 8. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová