Kopr je oblíbená, silně aromatická bylina a zelenina. Všichni známe tradiční neoblíbenou koprovku ze školní jídelny s olezlými bramborami a ztraceným vejcem. Kopr je ale ve spoustě pochutin nenahraditelnou surovinou. My vás přesvědčíme, že kopr opravdu stojí za to jíst a pěstovat.
Kopr
Kopr vonný (Anethum graveolens) je rostlina z čeledi miříkovitých (Apiaceae). Jedná se o jednoletou, jedlou bylinu, která je plně využitelná ve studené i teplé kuchyni. Kopr se pěstuje běžně na zahradách a na polích jako koření a zelenina. Na zeleno se sklízí do svazečků 15-20 cm vysoká mladá nať, ke konzervování se sklízí nať s listem ve vyšší formě růstu. Rozvité květy využíváme při konzervaci zeleniny, zejména okurek. Sklízí se i semeno.
Bylina se používá především jako dochucovadlo k rybám a vařenému masu, syrové zeleniny, do mléčných omáček a polévek, pomazánek a salátů. Koprová nať je důležitou součástí jak bylinkového octa, tak nálevu na nakládanou zeleninu. Koprový čaj působí při zažívacích obtížích a nadýmání. Kopr má močopudné účinky, takže je ideální pro léčbu ledvinových onemocnění. Kopr podporuje tvorbu mléka u matek, podporuje tvorbu žaludečních šťáv, tiší úporný kašel, pomáhá při problémech se spánkem. Semena kopru obsahují vitamin C, A, ale také silice, vápník či fosfor a mnoho dalších minerálních látek. Koupel s koprovými semeny posiluje vaše nehty. Žvýkání koprových semen způsobuje sladší dech.
Citronová koprová omáčka
Tato omáčka se hodí pro grilovanou či pečenou zeleninu, ale i do salátu, k dušeným artyčokům, případně k masu.
Ingredience:
- 1/2 hrnku tučného bílého jogurtu
- 1/2 hrnku majonézy
- 2 polévkové lžíce šťávy z citronu
- 2 stroužky prolisovaného česneku
- 1 lžička cibulového prášku (lze nahradit najemno nasekanou šalotkou)
- 2 lžíce čerstvého nakrájeného kopru
V misce smícháme jogurt, majonézu, šťávu z citronu, česnek, cibulový prášek i kopr. Místo cibulového prášku můžeme použít velmi jemně nasekanou šalotku, případně malou bílou cibuli. Vymícháme do hladka a použijeme chlazenou.
Koprová polévka s okurkami
Tato polévková chuťovka vás mile překvapí. Okurky dodají celému pokrmu ten správný šmrnc a kopr jej úžasně provoní.
Ingredience:
- 3 l kuřecího vývaru
- 1 kg oloupaných brambor
- ½ kg mrkve na kostičky
- 1 větší svazek kopru
- ½ kostky másla
- 150 g hladké mouky
- 250 ml zakysané smetany
- 2 hrnky nálevu
- ½ lžičky soli
- ½ lžičky mletého černého pepře
- 4 nakrájené nakládané okurky
- trochu vody na rozředění
Ve vývaru uvaříme brambory, mrkev a přidáme máslo. Vaříme do měkka. Následně přidáme nakrájené okurky, nálev z okurek, osolíme, opepříme. V misce rozmícháme smetanu, mouku s vodou a vyšleháme do krému. Krém zavaříme do polévky a na závěr přidáme nasekaný kopr. Podáváme horký.
Smetanové těstoviny s koprem a přírodní rybou
Tento pokrm je výbornou rychlou večeří. Kdo nemá rád ryby, může je nahradit vejcem nebo sýrem.
Ingredience:
- 400 g lososa nebo jiné kvalitní ryby
- sůl
- pepř mletý
- 40 g másla
- citronová šťáva
- 150 g těstovin
- 50 ml smetany na vaření
- 1 lžíce sekaného kopru
- 100 g zakysané smetany
- sůl a pepř dle chuti
- citronová kůra
Nejprve podle běžného postupu uvaříme v osolené vodě těstoviny. Tvar vybíráme podle vlastního uvážení, jsou vhodná jak kolínka, tak fleky, nudle nebo špagety. Potom si připravíme filet z lososa, který osolíme, opepříme a opečeme na másle. Do výpeku pak přidáme jemně nasekaný kopr, zalijeme smetanou na vaření a krátce provaříme. Osolíme, opepříme, přidáme zakysanou smetanu a promícháme. Do této směsi vmícháme uvařené teplé těstoviny a můžeme podávat společně s rybou. Omáčku s těstovinami můžeme dochutit citronovou šťávou.
Kopr najde využití i při výrobě amerických okurek
Publikováno: 6. 8. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová