Římský hrnec z pálené hlíny je určený pro zdravou přípravu pokrmů ve vodní páře. Jeho předností je snadná příprava jídla bez přidání vody a tuku, což uvítají příznivci zdravých pokrmů a diet nebo rodiny s dětmi. Maso, ryby, zelenina a další pokrmy, si dušením v páře a vlastní šťávě uchovají typickou chuť, vůni i cenné látky, a jsou důkladně a rovnoměrně propečené.
Zásady a příprava římského hrnce před použitím
Při používání římského hrnce je nutné dodržovat několik zásad. Neglazovaný hrnec vyrobený z přírodní hlíny je třeba před prvním použitím namočit i s poklicí zhruba na 20 minut do horké vody. Poté jej umyjte pod čistou tekoucí vodou bez použití saponátových či jiných dráždivých prostředků, které by mohly do hrnce nasáknout. Před každým dalším pečením pak stačí dát hrnec do studené vody na tři až pět minut. Pokud je zčásti glazovaný, do vody se dávají jen hliněné části. Hrnec se snadno čistí a je odolný vůči bakteriím a pachům.
Jak používat římský hrnec
Hrnec nesnáší náhlé změny teplot, a proto ho vkládáme naplněný před pečením do chladné trouby. Během pečení neodnímáme poklici a nepřidáváme studené ingredience. V případě, že chceme pokrm podlévat, tak výhradně horkým vývarem či vodou. Po vyjmutí z trouby s hrncem manipulujeme opatrně, aby změnou teploty nebo při nárazu nepraskl. Dáme ho na dřevěné prkénko, korkovou nebo silikonovou podložku a můžeme přímo z něho na stole servírovat. V žádném případě nepokládáme horký hrnec na chladný podklad.
Princip vaření v páře
Tím, že se hrnec namočí do vody, prostupuje jím pak snadno pára, na jejímž principu funguje. Hliněná nádoba je i přes vypálení porézní, takže póry nasáknou vodou a ta z něho během tepelné úpravy uniká. Tím je při pečení zajištěna dostatečná a potřebná vlhkost, pokrm se nepřipálí a nevysuší. Namočením se také neutralizují vůně, které do hrnce nasákly při předchozím vaření. Příprava jídla v hrnci trvá zhruba o 20-25 minut déle než obvykle.
Snadná příprava pokrmů
Příprava pokrmů v římském hrnci je jednoduchá. Pečeme-li maso, vložíme je do hrnce vcelku, osolíme, lehce okořeníme a přikryjeme poklicí. Po celou dobu pečení neotvíráme troubu. Tímto způsobem můžeme připravit jakékoli maso, ať je to kuře, kachna nebo vepřové, také brambory a zeleninu, které lze péct společně s masem. Římský hrnec je vhodný i na přípravu zapékaných pokrmů, které před pečením jen osolíme a ochutíme kořením či bylinkami. Kromě běžných jídel se v hrnci připravují i sladká jídla, jako je rýžový nákyp nebo žemlovka. V tom případě je nutné vymazat spodní díl tukem. V hrnci můžeme upéct i chléb nebo buchty. V takovém případě je dobré potřít oba díly hrnce tukem či olejem.
Způsob a doba pečení
Hrnec s pokrmem přiklopíme a vložíme do trouby na nejnižší patro. Troubu zapneme a pozvolna zahříváme. Maso pečeme při teplotě 220 °C zhruba 1,5-2 hodiny, podle druhu masa. Kuře je hotové přibližně za hodinu, ryba za půl hodiny, brambory nebo zelenina se pečou pozvolna půl až tři čtvrtě hodiny. Všechny pokrmy připravované v římském hrnci jsou velmi chutné. Protože hrnce mají obsah 4-6 l, připravíme v nich jídlo pro celou rodinu.
Recepty:
Kuře v římském hrnci
Kuře opláchneme ve studené vodě a vysušíme. Po obou stranách osolíme, okořeníme a vložíme do hrnce. Dutinu kuřete můžeme naplnit cibulí, bylinkami nebo česnekem utřeným se solí, případně nádivkou. Cibuli a zeleninu lze rozložit po stranách hrnce nebo pod kuře. Hrnec zakryjeme poklicí, vložíme do studené trouby a zapneme na 220°C. Pozvolna pečeme 80 minut, pak sundáme poklici a ještě deset minut dopékáme, aby se propekla kůrka dozlatova.
Pečení chleba v hrnci
V míse připravíme z vody, droždí a soli kvásek, který necháme vyběhnout. Přidáme mouku a vymícháme hladké těsto. Mísu pak zakryjeme utěrkou a necháme 4-6 hodin kynout při pokojové teplotě. Vykynuté těsto prohněteme, uděláme bochánek, posypeme moukou a necháme ještě půl hodinky odpočívat. Mezi tím vložíme římský hrnec zakrytý poklicí do trouby, nastavíme teplotu na 220°C a 30 minut ho předehříváme. Vlahé, vytvarované těsto pak vložíme do hrnce, na jeho horní straně uděláme nožem zářez a pečeme 20-25 minut přikryté poklicí. Poté ji sundáme a dopékáme bez poklice ještě 5-10 minut. Chléb necháme asi 40 minut vychladnout a teprve potom krájíme.
Ryba v římském hrnci
Pečení ryb v římském hrnci je rychlé. Pokud si v římském hrnci chceme upéci pstruha, nasolíme ho, okmínujeme, přidáme bazalku nebo jiné bylinky a plátek másla dovnitř ryby. Hrnec vložíme do trouby a zapneme ji na 200 °C. Za 30-40 minut je ryba hotova.
Zdroj:
http://rimskyhrnec.cz/rimsky-hrnec-recepty.html; https://www.dumazahrada.cz/bydleni/kuchyne/2002/7/8/vse-o-rimskem-hrnci/; https://www.chefshop.cz/
Když se hrnec rozbije
Publikováno: 30. 7. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová