Lupy má hodně lidí a je to velmi nepříjemná věc. Mnoho holičů tvrdí, že si jejich klienti stěžují právě na lupy. Dermatologové zase tvrdí, že lupy má v podstatě každý, pouze se u každého člověka objevují v jiné intenzitě. Znáte nějakou opravdu zaručenou radu, jak bychom se mohli lupů zbavit?
Lupy
Vrchní vrstva kůže se obměňuje všude po těle. Lupy jsou šupinky odumřelé kůže z pokožky hlavy, kterých je však z nějaké příčiny více, než je obvyklé. Lupy jsou pro pacienta nepříjemné z estetického hlediska. Člověk, který má ramena posetá bílými šupinkami, vzbuzuje u některých lidí dojem špindíry, co o sebe nedbá. Často k němu lidé cítí až odpor.
Nepodceňujte tyto obtíže a především se neškrábejte na hlavě, pokud ucítíte svědění. Pokud léčení lupů zanedbáte, dojde k tomu, že se vám na hlavě bude hromadit stále silnější vrstva odumřelé kůže. Ta pak vyvolává ono nepříjemné svědění, které člověka nutí, aby se škrábal. Můžete si tak ale způsobit drobné poranění, v jehož důsledku může dojít i k infekci pokožky.
Pokud máte hodně lupů, může se už jednat o nemoc. Jde o tzv. mazotokový zánět kůže, který vyžaduje odborné léčení. Zejména pokud je vaše pokožka hlavy silně podrážděná, se i po použití léčivých šamponů objevuje silná vrstva lupů a nacházíte žlutavé stroupky, nebo se vám v oblasti krku a týlu objevují červené skvrnky.
Jak si od lupů pomoci?
Co nejčastěji si myjte vlasy, a pokud je to potřeba, tak klidně každý den. Dá se říci, že čím častěji používáte šampon, tím větší máte naději, že lupy zmizí. Zaměřte se na složení šamponu. Obecně se má za to, že příčinou lupů je mastná pokožka hlavy. Každodenní mytí vlasů jemným šamponem může obtíže zmírnit nebo zcela odstranit. Vyměňte tedy váš stávající šampon za jemný a šetrný.
Šampony s léčivými prostředky, jako je sulfid seleničitý nebo pyrithiol zinečnatý, zamezují množení kožních buněk, a šampony s obsahem kyseliny salicylové a síry lupy uvolňují a vymývají. Speciální šampony s obsahem antibakteriálních látek redukují počet mikroorganismů, čímž snižují nebezpečí infekce. Šampony s obsahem dehtu zpomalují růst buněk. Působit by tyto šampony měly na pokožce minimálně 5-10 minut, jinak je celé snažení k ničemu. Dehtové šampony používejte pouze na tmavé vlasy, na blond nebo šedivých vlasech vytvoří bronzový odstín.
Během mytí hlavy si vytvořte zábal. Na vlasy s šamponovou pěnou si dejte gumovou koupací čepici a nechte jí na hlavě 1 hodinu. Poté vlasy běžným způsobem umyjte. Je zapotřebí si během mytí vlasů jemně masírovat pokožku konečky prstů. Usnadňuje to odstranění lupů a odumřelých částeček kůže. Zároveň je ale nutné, aby se pokožka nepodráždila příliš intenzivním třením. Vyzkoušejte tymián, který působí mírně antisepticky, což má v případě lupů velký význam. Připravte si odvar: V 0,4 l vody povaříte 4 vrchovaté lžíce sušeného tymiánu. Vychlazený odvar použijete na čerstvě umyté vlasy a pokožku hlavy.
Vyvarujte se použití piva jako oplachové kúry na vlasy. Pivo svým složením může výskyt lupů podpořit. Na zklidnění pokožky po mytí vlasů použijte balzám. Také se nebraňte použít teplý olivový olej, ačkoliv je prokázáno, že lupy se tvoří vlivem mastné pokožky. Působením olivového oleje lupy změknou a budou se snáze odlupovat. Ohřejte několik lžiček olivového oleje a vetřete jej do vlhkých vlasů. Pak si na 30 minut nasaďte koupací čepici a nechte olej působit. Poté olej smyjte šamponem proti lupům.
Sluneční paprsky pomáhají zmírnit tvorbu lupů. Přímé ultrafialové záření má protizánětlivé účinky, což ukazuje, že v létě se na pokožce hlavy tvoří méně lupů. Avšak ani se sluněním to nesmíme přehánět, stačí půl hodiny denně. Klid a pohoda, ztlumené negativní emoce - to všechno má vliv na stav pokožky. Například stres z toho, že máte lupy. Netrapte se tedy a užívejte si život. Lupy neznamenají konec světa.
Použité zdroje: Domácí lékař (Doctor Book of Home Remedies), redaktor Debora Tkacová a tým lékařů, nakladatelství Parsons/ Walton/ Press, do češtiny přeložila J. Hájková
Vyrobte si domácí kopřivový šampon
Publikováno: 28. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová