Problémy s močovými cestami trápí převážně ženskou část populace. Pokud je podchytíte v počátku, můžete s nimi účinně bojovat za pomocí bylinek. Odvary, čaje, tinktury, koupele nebo zábaly, to vše může bakterie zredukovat a infekci potlačit. Co vše můžete použít?
Jak se problémy s močovými cestami projevují?
Každý může mít jiné obvyklé příznaky, pokud je něco v nepořádku s močovými cestami. Mějte se ale na pozoru, pokud se objeví následující:
- časté nucení na močení – pokud se vám chce často na malou, zbystřete. Je to prvotní signál, že je problém na obzoru;
- pálení, bolest při močení – později se k častému močení přidá i pálení během něj, řezání nebo bolest;
- bolest v podbřišku – může se přidat i bolest v této oblasti;
- moč – samotná moč bývá při infekcích zakalená, zapáchající a může být i červená - s příměsí krve;
- teplota a bolest zad - v pokročilejší fázi může přijít i zvýšená teplota a bolest zad v oblasti ledvin. To už může poukazovat na zánět ledvin, který je třeba řešit s lékařem.
Jak se infekcím močových cest vyhnout?
Tento problém se týká ve větším případě žen. Je to způsobeno kratší močovou trubicí. Předcházet tomu mohou obě pohlaví, stačí být pečlivý. Nejčastěji se totiž jedná o infekci způsobenou střevními bakteriemi, Escherichia coli, Enterococcus nebo Proteus. Na svém původním místě jsou prospěšné, jakmile se ale dostanou do močové trubice, může přijít problém.
Věnujte dostatečnou péči hygieně. U žen se to týká zejména správného směru při utírání po stolici. To má probíhat zepředu směrem dozadu. Je to zároveň prevence gynekologických problémů. Nezadržujte močení. Pokud to jde, odskočte si zavčasu. Málo pijete? I to může způsobit problémy s močovými cestami. Častěji se může vyskytovat u lidí, kteří mají cukrovku. Problémy může způsobit i časté střídání partnerů. Používejte bavlněné prádlo. Na vině může být i strava. Přemíra bílkovin, cukru a obyčejného kravského mléka močové soustavě neprospívá.
Jaké bylinky použít?
I při tomto onemocnění si můžete pomoci bylinkami. V počátcích ho můžou zastavit, později ulevit a urychlit jeho vyléčení. Vhodné jsou zejména byliny obsahující flavanoidy, které jsou protizánětlivé a zároveň posilují stěny kapilár. Najdete je třeba v přesličce, vrbovce nebo zlatobýlu. Pomůžou vám ale také další rostlinky – třapatka, medvědice lékařská, lichořeřišnice a brusinky.
Brusinka
Tento zázrak z přírody na močové cesty je známý. Látky v brusince obsažené zabraňují bakteriím v močových cestách v jejich usazování. Ty se pak snadněji vyplaví a zánět ustupuje.
Lichořeřišnice větší
Právem se nazývá přírodním antibiotikem. Můžete ji pěstovat klidně na balkoně a konzumovat ji přímo třeba tak, že ji přidáte do salátu. Užívat ji můžete i preventivně.
Medvědice lékařská
Je podobná brusinkám a působí podobně – je močopudná a také dezinfikuje. Rozpouští močové kameny a předchází jejich vzniku. Dejte ale pozor při jejím užívání – není vhodné ji užívat dlouhodobě nebo ve vysokých dávkách. Poškodila by pak játra. Vhodné je tedy nárazové využití při akutních stavech.
Vrbovka malokvětá
Protizánětlivá a močopudná bylina, která má prospěšné účinky i na prostatu.
Přeslička polní
Obsahuje flavanoidy, díky nimž působí protizánětlivě. Má také silné močopudné účinky. Umí rozpustit močové kameny.
Zlatobýl obyčejný
Působí protizánětlivě a močopudně. Účinkuje na celou vylučovací soustavu.
Vřes obecný
I rozšířený vřes umí pomoci. Je protizánětlivý, močopudný a dezinfikuje.
Řebříček obecný
Vhodně doplnit výše zmíněné bylinky může řebříček. Umí totiž zmírnit křeče, které mohou infekci močových cest doprovázet.
Výčet samozřejmě není konečný. Proti infekcím pomáhá i mnoho dalších bylinek a rostlin – bříza, kopřiva atd.
Jak bylinky použít?
Koupit si můžete při potížích už předem namíchané směsi na přípravu čaje. Můžete si ale zkusit namíchat i svou vlastní nebo je používat jednotlivě. Na každého funguje něco jiného, takže zkoušejte a zkoušejte. Bylinky můžete používat i ve formě tinktur, zábalů nebo koupelí. Vždy si ale pečlivě nastudujte, jaké má ta která bylina dávkování, jaká je povolená délka užívání a kdy se užívat nesmí!
- Odvar z medvědice – minutu povařte v bílém víně a potom nechte 15 minut vylouhovat. Před použitím nařeďte vodou – na 125 ml odvaru přidejte 250 ml vody. Medvědice není vhodná pro těhotné a kojící.
- Odvar z vřesu, přesličky, řebříčku nebo zlatobýlu – jednoduše 1-2 lžičky zalijte 250 ml horké vody, 10 minut louhujte.
- Odvar ze tří bylin – účinnou směs si vyrobíte smícháním zlatobýlu, vrbovky a vřes – každý po 3 lžičkách, zalijte 1 l vody.
V léčbě využijte přírody
Publikováno: 28. 7. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová