reklama

I rychlovarnou konvici je nutné pravidelně čistit, aby uvařila vodu opravdu rychle

Rychlovarné konvice jsou oblíbeným kuchyňským elektrospotřebičem, který nám dokáže velmi rychle uvařit vodu, kterou pak můžeme použít na přípravu různých nápojů, ale i jídel. Jenomže vzhledem k tomu, že se voda v konvici vaří mnohokrát, může v ní dojít k nahromadění vodního kamene.

Rychlovarné konvice jsou skvělým pomocníkem, aby však dobře sloužily, je nutné o ně náležitě pečovat (Depositphotos)

Vodní kámen se může odlupovat do vody a znehodnocovat vaše nápoje i pokrmy. Mimo to také zpomaluje ohřev konvice, zvyšuje elektrickou spotřebu a zkracuje se i její životnost. Pokud si chcete svou vaření kávy a čaje nadále vychutnávat, je nutné rychlovarnou konvici pravidelně čistit. A my jsme si pro vás připravili tipy a triky k jejímu čištění.

Jak se tedy starat o svou rychlovarnou konvici, aby byla stále v dobré kondici?

Zkuste svou konvici vyčistit octem

K vyčištění konvice můžete použít obyčejný ocet tak, že ho nalijete do poloviny konvice (nebo do tří čtvrtin) a zbytek dolijte vodou. Nechte roztok v konvici dojít k varu, pak ji vypněte a odpojte ze zásuvky. Nechte roztok v konvici působit asi 20 minut, pak ho vylijte. Pokud je uvnitř konvice silná vrstva kamene, proces opakujte nebo přidejte do konvice ještě trochu octu. Vydrhněte vnitřek konvice nekovovou houbou nebo hadříkem. Nakonec vnitřek konvice důkladně opláchněte, abyste si mohli být jisti, že jste z ní odstranili veškerý ocet.

Žena drží v ruce rychlovarnou konvici, na jejímž dně je vodní kámen
Na dně konvice se tvoří vodní kámen, který negativně ovlivňuje kvalitu vody, spotřebu energie i životnost samotné konvice (Zdroj: Depositphotos)

Podobně to funguje i s citrony

Pokud výrobce uvádí, že byste k čištění jeho výrobku neměli používat ocet, zkusit to můžete s citronem. Vymačkejte citron do vody a vymačkaný nakrájejte na plátky. Toto všechno pak přelijte do konvice. Vodu nechte uvařit. Pak nechte asi hodinu působit, pak vodu vylijte a konvici vypláchněte.

Konvice s citronovou vodou a kusem citronu.
Jedna z čisticích metod k čištění využívá citron (Zdroj: Depositphotos)

Čištění rychlovarné konvice jedlou sodou

Další variantou, kterou můžete k čištění konvice využít, je jedlá soda. Funguje tak, že smícháte jednu lžičku jedlé sody do vody. Tu pak nalijete do konvice. Vodu přiveďte do varu. Roztok pak nechte v konvici působit 20 minut. Následně vodu z konvice vylijte a opláchněte ji studenou vodou.

Žena s vyčištěnou rychlovarnou konvicí
Konvici je možné vyčistit i jedlou sodou (Zdroj: Depositphotos)

Nezapomeňte také na vnější část konvice

Vnější povrch rychlovarné konvice myjte každý týden. Nejprve plášť umyjte mýdlovým prostředkem nebo saponátem. A pak konvici otřete vlhkým hadříkem. Snažte se, aby se přitom do konvice nedostalo žádné mýdlo. Pozor, konvici v žádném případě nemůžete ponořit do vody. Lesk konvice potom zajistíte pomocí olivového oleje. Naneste ho trochu na měkký bavlněný hadřík a otřete jím vnější plášť konvice. Olej pak z konvice jemně setřete. Dejte si pozor, abyste konvici přitom nepoškrábali.

Vyblýskaná rychlovarná konvice s hrníčkem
Nakonec rychlovarnou konvici vyčistěte i zvenčí (Zdroj: Depositphotos)

Další preventivní tipy proti usazování vodního kamene v rychlovarné konvici

Po použití, nenechávejte v konvici zbytky vody. Jde o nešvar, který může za zvýšený počet minerálních usazenin v konvici. Rychlovarnou konvici čistěte jednou za pár měsíců, ideálně alespoň 4× ročně. Pokud žijete v oblasti s tvrdou vodou, čistěte svou konvici častěji. Jednou za pár měsíců ve vašem případě nebude stačit. K odstranění minerálních usazenin zkuste destilovanou vodu.

Rychlovarná konvice s vroucí vodou v západu slunce
Po uvaření a použití nenechávejte v konvici zbytky vody (Zdroj: Depositphotos)

Jak na úpravu vody v domácnosti

Publikováno: 27. 7. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová