Rychlovarné konvice jsou oblíbeným kuchyňským elektrospotřebičem, který nám dokáže velmi rychle uvařit vodu, kterou pak můžeme použít na přípravu různých nápojů, ale i jídel. Jenomže vzhledem k tomu, že se voda v konvici vaří mnohokrát, může v ní dojít k nahromadění vodního kamene.
Vodní kámen se může odlupovat do vody a znehodnocovat vaše nápoje i pokrmy. Mimo to také zpomaluje ohřev konvice, zvyšuje elektrickou spotřebu a zkracuje se i její životnost. Pokud si chcete svou vaření kávy a čaje nadále vychutnávat, je nutné rychlovarnou konvici pravidelně čistit. A my jsme si pro vás připravili tipy a triky k jejímu čištění.
Jak se tedy starat o svou rychlovarnou konvici, aby byla stále v dobré kondici?
Zkuste svou konvici vyčistit octem
K vyčištění konvice můžete použít obyčejný ocet tak, že ho nalijete do poloviny konvice (nebo do tří čtvrtin) a zbytek dolijte vodou. Nechte roztok v konvici dojít k varu, pak ji vypněte a odpojte ze zásuvky. Nechte roztok v konvici působit asi 20 minut, pak ho vylijte. Pokud je uvnitř konvice silná vrstva kamene, proces opakujte nebo přidejte do konvice ještě trochu octu. Vydrhněte vnitřek konvice nekovovou houbou nebo hadříkem. Nakonec vnitřek konvice důkladně opláchněte, abyste si mohli být jisti, že jste z ní odstranili veškerý ocet.
Podobně to funguje i s citrony
Pokud výrobce uvádí, že byste k čištění jeho výrobku neměli používat ocet, zkusit to můžete s citronem. Vymačkejte citron do vody a vymačkaný nakrájejte na plátky. Toto všechno pak přelijte do konvice. Vodu nechte uvařit. Pak nechte asi hodinu působit, pak vodu vylijte a konvici vypláchněte.
Čištění rychlovarné konvice jedlou sodou
Další variantou, kterou můžete k čištění konvice využít, je jedlá soda. Funguje tak, že smícháte jednu lžičku jedlé sody do vody. Tu pak nalijete do konvice. Vodu přiveďte do varu. Roztok pak nechte v konvici působit 20 minut. Následně vodu z konvice vylijte a opláchněte ji studenou vodou.
Nezapomeňte také na vnější část konvice
Vnější povrch rychlovarné konvice myjte každý týden. Nejprve plášť umyjte mýdlovým prostředkem nebo saponátem. A pak konvici otřete vlhkým hadříkem. Snažte se, aby se přitom do konvice nedostalo žádné mýdlo. Pozor, konvici v žádném případě nemůžete ponořit do vody. Lesk konvice potom zajistíte pomocí olivového oleje. Naneste ho trochu na měkký bavlněný hadřík a otřete jím vnější plášť konvice. Olej pak z konvice jemně setřete. Dejte si pozor, abyste konvici přitom nepoškrábali.
Další preventivní tipy proti usazování vodního kamene v rychlovarné konvici
Po použití, nenechávejte v konvici zbytky vody. Jde o nešvar, který může za zvýšený počet minerálních usazenin v konvici. Rychlovarnou konvici čistěte jednou za pár měsíců, ideálně alespoň 4× ročně. Pokud žijete v oblasti s tvrdou vodou, čistěte svou konvici častěji. Jednou za pár měsíců ve vašem případě nebude stačit. K odstranění minerálních usazenin zkuste destilovanou vodu.
Jak na úpravu vody v domácnosti
Publikováno: 27. 7. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová