Lehké mravenčení nad horním rtem je příznak, že se vám začíná tvořit malý puchýřek, který může doprovázet nachlazení nebo horečku. Prostě se vám opět dělá opar. Opar na rtu vyvolává virus, který si nosíme v těle, a většinou přežívá v nervových buňkách. Po oživení putuje podél vláken nervů k povrchu kůže. Co si s ním můžete počít a jak se ho zbavit?
Opar
Opary vyvolává virus herpes simplex. Pravděpodobně jsme s ním byli infikováni již v dětství, kdy se virus dostal do vašich úst a "přikázal" nervové buňce DNA vyprodukovat řadu virů spřízněných. Tento virus totiž přežívá v nervových buňkách, odkud se při aktivaci stěhuje na povrch pokožky rtů. Pocit, kdy jemné mravenčení na rtu přechází v zarudnutí postiženého místa až k výskytu tekutinou naplněného puchýřku, je velmi nepříjemný. Opary se často vyskytují také v souvislosti s vysokou horečkou nebo nachlazením.
Jak se s oparem vypořádat?
Pečlivě dbejte na čistotu okolo postiženého místa. Kůže okolo by měla být stále čistá a suchá. V případě hnisání puchýřku ihned navštivte lékaře, protože k virové infekci se pravděpodobně přidala i infekce bakteriální. Vyměňte si zubní kartáček, protože ten starý může být na mnoho let semeništěm viru a může způsobit druhotnou nákazu. Proto při každém výskytu oparu zubní kartáček měňte. Používejte samostatně zubní pastu v menších baleních, neboť i zubní pasta může být druhotným zdrojem nákazy. Vazelínovým gelem potírejte okolí oparu, ochráníte jej tak před další možnou nákazou. Puchýřku se při potírání vazelínovým gelem nikdy nedotýkejte prsty.
Pro urychlení hojení v první fázi výskytu oparu, tedy ve fázi mravenčení, použijte zinkový roztok. Ideální je použití 20% roztok zinku, resp. glukonátu zinečnatého (glukonát zinečnatý je organická sloučenina, zinečnatá sůl kyseliny glukonové. Používá se jako doplněk stravy a také pod názvem zincum gluconicum jako homeopatikum), který má daleko lepší účinky než původně používaný síran zinečnatý. Tento prostředek je možné zakoupit v prodejnách se zdravou výživou.
Pokud trpíte na opary častěji než 3× do roka, vyzkoušejte preparát aminokyseliny lysinu. Denní dávka je cca 2000-3000 mg tohoto přípravku. Tento krok však je nutné konzultovat s lékařem, zejména u těhotných a kojících žen. Bohatým zdrojem lysinu jsou pak brambory, pivní kvasnice a mléčné výrobky. Už denní dávka 1,248 mg lysinu dokázala snížit četnost recidiv oparu až o 1/4. Zapisujte si, za jakých okolností se vám opar objevuje. Může to být po silném rozčílení, při horečce či při dalších událostech, které mají na výskyt oparu vliv. Pokud se situace opakují, snažte se jim vystříhat. Při prvních pocitech mravenčení na rtu vyzkoušejte ledové obklady. Chlad zmírňuje intenzitu zánětu.
Dobrým lékem je odvar z vilínu virginského (Hamamelis virginiana), kterým si opar několikrát denně potíráte. Listy a kůra z vilínu se používají k přípravě prostředku, který je schopen přirozeně snižovat akné, puchýře, uklidňovat kousnutí hmyzem, podrážděnou pokožku, záněty a mnoho dalšího. Z listů, kůry a větví se získává extrakt, který obsahuje polyfenoly a třísloviny. Tento extrakt se přidá buď do alkoholu, nebo do vody, abychom získali konečný koncentrovaný produkt. Tento extrakt lze použít lokálně na povrchu pokožky nebo užívat vnitřně jako lék, který pomáhá zastavit příznaky průjmu, nachlazení, kolitidy, zvracení, kašle, chřipky a další. Vilín se prodává jako éterický olej, je součástí řady kosmetických a léčivých přípravků.
Stejný účinek má i aplikace alkoholu přímo na opar. Dochází k vysoušení a rychlejšímu hojení. Pokud se vám udělal opar při nachlazení, používejte změkčující látky, které zabrání popraskání a tvorbě strupů společně s prostředky na znecitlivění (kafr nebo fenol). Při výskytu oparu se důsledně vyhýbejte slunci a prudkému větru. Používejte ochranu rtů (jelení lůj nebo vazelínu). Vyhýbejte se aminokyselině argininu, která se vyskytuje v čokoládě, výrobcích z koly, v zeleném hrášku, arašídech, želatině, kešu oříšcích a pivu. Většina odborníků se domnívá, že spouštěčem výskytu oparu je stres. Relaxujte a vyhýbejte se stresovým situacím. Nezapomínejte také na dostatek odpočinku, naučte se používat techniku svalové relaxace, strečink, meditaci.
Pokud i přes veškeré výše uvedené návody je u vás opar každoročním hostem, navštivte lékaře, který vám předepíše léčbu aciklovirem. U nás se na opary rtů a v obličeji používá přípravek Zovirax. Prodává se jako mast, kterou aplikujeme na postižené místo. Na podporu hojení je pak doporučován vitamín B (B-komplex). Protože tento přípravek nemohou používat osoby s oslabeným imunitním systémem, je vždy vhodné se poradit s lékařem.
Použité zdroje: publikace Domácí lékař (Doctor Book of Home Remedies), redaktor Debora Tkacová a tým lékařů, nakladatelství Parsons/ Walton/ Press, do češtiny přeložila J. Hájková
Znáte spilant?
Publikováno: 28. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová