reklama

Domácí je domácí! I takový kopřivový šampon si můžete vyrobit doma

Vlasy koruna krásy. A je to veliká pravda. Na vlasech je hodně vidět únavu, zanedbání i nemoci. Pokud vypadají vaše vlasy neupraveně, budete neupraveně působit i vy, i kdybyste si oblékla nejkrásnější šaty a udělala perfektní make-up. Dopřejte vašim vlasům dostatečnou pozornost a péči a začněte kvalitním šamponem. Třeba domácím kopřivovým, který si vyrobíte podle našeho návodu. A pánové si tuto péči mohou dopřát samozřejmě také.

Připravte si léčivý domácí šampon z kopřiv (Zdroj: Prima DOMA)

Kopřiva je takový zlatý plevel. A proč? Protože má velmi blahodárné účinky, pomáhá při nemocech, čistí organismus, umí skvěle pročistit krev, léčí, hojí, obsahuje spoustu minerálů a vitaminy B2, B6 a C1. Vyrábí se z ní masti, tinktury, čaje, kosmetika a dokonce ji můžeme konzumovat podobně jako salát.

Využití kopřivy:

  • podporuje léčbu močového traktu
  • pomáhá při bolestech kloubů
  • pomáhá snižovat alergické projevy
  • podporuje snižování cukru v krvi
  • pomáhá snižovat krevní tlak
  • podporuje léčbu ekzémů a kožních potíží
  • čistí krev a pomáhá při detoxikaci organismu

Skvěle působí i zvnějšku. Nálev z kopřivy můžete používat jako konečný oplach vlasů pro posílení, pro masáž pokožky hlavy nebo jako léčebnou vodu při boji s akné. Skvělý je pak domácí šampon, který vyrobíte z kopřivového výluhu a menšího množství kvalitního obyčejného šamponu bez parfemace a dalších přísad.

Jak na domácí kopřivový šampon

Nechte projít varem hrst kopřiv v přibližně 200 ml vody. Po chvilce vodu vypněte a nechte vývar asi 20 minut louhovat.

Vaření
Kopřivu spařte ve vodě (Zdroj: Prima DOMA)

Po 20 minutách louhování odvar slijte a oddělte tak lístky kopřivy od vývaru. V tuto chvíli máte v podstatě připravený vydatný léčivý čaj a tuto kopřivovou vodu můžete klidně vypít. Pro přípravu šamponu nechte odvar vychladit.

Cezení
Kopřivový vývar sceďte přes síto (Zdroj: Prima DOMA)

Kopřivový výluh nalijte do nádoby, ale neplňte ji až po okraj, budeme přidávat další ingredienci. Pokud budete používat plastovou lahev, nechte výluh určitě nejdříve vychladit, aby se vám lahvička působením horké vody nezkroutila.

Přelití do lahve
Nalijte čistý vývar do nádoby (Zdroj: Prima DOMA)

Přidejte kvalitní dětský šampon, nebo bio neparfémovaný šampon, lahvičku uzavřete a pořádně protřepejte. Hotový kopřivový šampon skladujte v lednici. Je vhodný pro denní použití a každý typ vlasů.

Přidejte šampon
Přidejte čistý neparfémovaný dětský šampon (Zdroj: Prima DOMA)

Krájení kopřivy je bezpečnější v rukavicích, protože čerstvá kopřiva, i když utržená, pořád umí požahat a nepříjemně popálit kůži.

Krájení
Čerstvou kopřivu krájejte v rukavici (Zdroj: Prima DOMA)

Pokud ale kopřivu rozmačkáte válečkem, její žahavé schopnosti se eliminují a můžete na ni pak už klidně sahat i holou rukou a nijak vás její listy nespálí. Toto je skvělá pomůcka zejména při vaření z kopřivy.

Drcení válečkem
Kopřivu rozmačkejte a nebude už pálit na kůži (Zdroj: Prima DOMA)

Vyrobte si duhové mýdlo

Publikováno: 26. 7. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná