reklama

Pokud ještě neznáte lalokonosce, pak ho možná ani nechtějte poznat

Na zahradách nás může nemile překvapit nejeden škůdce. Pokud se vám na listech rododendronu nebo jiných tvrdolistých rostlinách objevují zvláštně vykousané útvary, máte pravděpodobně co do činění s nepříjemným hostem lalokonoscem. Rozhodně zakročte co nejdříve, umí se totiž velmi rychle rozšířit po celé zahradě a nenávratně rostliny zlikvidovat.

i (Zdroj: Depositphotos)
Bojujte proti lalokonoscům dříve, než vám stačí poplenit celou zahradu (Zdroj: Depositphotos)

Lalokonosec je malý brouk, z velkého rodu nosatců z čeledi Curculionidae. Napadá nejen krásné rododendrony, ale také například azalky, brslen, břečťan nebo bobkovišeň. Jedná se o 1 cm velké brouky, kteří vykusují typické měsíčkovité útvary v listech rostlin.

Okousané listy růže od lalokonosce
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Typická ukázka přítomnosti lalokonosce - okrouhle vykousané listy

Hlavní škůdci jsou pak především jejich larvy, které žijí na kořenech rostlin, ožírají je a rostlina pak vypadá zvenku zdravě, ale přitom začne chřadnout a vadnout. Pokud si něco takové všimnete a vše ostatní jste vyloučili, zkontrolujte rostlinu u kořene, pravděpodobně tam tyto larvy objevíte a bude nutné zakročit.

Kořeny
i (Zdroj: Prima DOMA)
Larvy lalokonosce u kořene rostliny

Jak lalokonosce zlikvidovat?

Nejúčinnější je použít parazitické hlístice, které rozmícháme ve vodě a jednoduše roztok nalijete ke kořenům napadených rostlin, případně ke všem rostlinám na zahradě a v okolí domu, kam by se larvy lalokonosců mohly přesunout.

Přípravek s 5 miliony parazitických hlístic proti lalokonoscům rozmícháme v cca 0,5 l vody, necháme aktivovat, a pak můžeme přidat do vody na zalévání. Roztok aplikujeme v období května až červena, kdy je teplota půdy už vyšší a ne úplně studená. Druhá dávka se může opakovat na podzim v období září až polovina října. Zároveň aplikujeme roztok do vlhké půdy, aby se hlístice k larvám lalokonosce dostaly a mohly proti nim zasáhnout.

Roztok
i (Zdroj: Prima DOMA)
Příprava roztoku s parazitickými hlísticemi proti lalokonoscům

Důležité podmínky:

  • půda pod rostlinami musí být vlhká
  • teplota půdy by měla být nad 10 °C
  • před zálivkou odstranit kůru nebo fólii pod rostlinami

Víte, jak dezinfikovat substrát?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 7. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná