reklama

Pokud ještě neznáte lalokonosce, pak ho možná ani nechtějte poznat

Na zahradách nás může nemile překvapit nejeden škůdce. Pokud se vám na listech rododendronu nebo jiných tvrdolistých rostlinách objevují zvláštně vykousané útvary, máte pravděpodobně co do činění s nepříjemným hostem lalokonoscem. Rozhodně zakročte co nejdříve, umí se totiž velmi rychle rozšířit po celé zahradě a nenávratně rostliny zlikvidovat.

Bojujte proti lalokonoscům dříve, než vám stačí poplenit celou zahradu (Zdroj: Depositphotos)

Lalokonosec je malý brouk, z velkého rodu nosatců z čeledi Curculionidae. Napadá nejen krásné rododendrony, ale také například azalky, brslen, břečťan nebo bobkovišeň. Jedná se o 1 cm velké brouky, kteří vykusují typické měsíčkovité útvary v listech rostlin.

Okousané listy růže od lalokonosce
Typická ukázka přítomnosti lalokonosce - okrouhle vykousané listy (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Hlavní škůdci jsou pak především jejich larvy, které žijí na kořenech rostlin, ožírají je a rostlina pak vypadá zvenku zdravě, ale přitom začne chřadnout a vadnout. Pokud si něco takové všimnete a vše ostatní jste vyloučili, zkontrolujte rostlinu u kořene, pravděpodobně tam tyto larvy objevíte a bude nutné zakročit.

Kořeny
Larvy lalokonosce u kořene rostliny (Zdroj: Prima DOMA)

Jak lalokonosce zlikvidovat?

Nejúčinnější je použít parazitické hlístice, které rozmícháme ve vodě a jednoduše roztok nalijete ke kořenům napadených rostlin, případně ke všem rostlinám na zahradě a v okolí domu, kam by se larvy lalokonosců mohly přesunout.

Přípravek s 5 miliony parazitických hlístic proti lalokonoscům rozmícháme v cca 0,5 l vody, necháme aktivovat, a pak můžeme přidat do vody na zalévání. Roztok aplikujeme v období května až červena, kdy je teplota půdy už vyšší a ne úplně studená. Druhá dávka se může opakovat na podzim v období září až polovina října. Zároveň aplikujeme roztok do vlhké půdy, aby se hlístice k larvám lalokonosce dostaly a mohly proti nim zasáhnout.

Roztok
Příprava roztoku s parazitickými hlísticemi proti lalokonoscům (Zdroj: Prima DOMA)

Důležité podmínky:

  • půda pod rostlinami musí být vlhká
  • teplota půdy by měla být nad 10 °C
  • před zálivkou odstranit kůru nebo fólii pod rostlinami

Víte, jak dezinfikovat substrát?

Publikováno: 26. 7. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná