Sirup ze smrkových výhonků znaly už naše prababičky a věděly, že je velmi chutný a léčivý. Jeho příprava je natolik jednoduchá, že můžete zapojit i předškolní děti, aby vám s výrobou sirupu pomohly. A my přidáme ještě jeden recept na dobrůtku pro dospělé.
Sirup ze smrkových výhonků
Mladé smrkové výhonky v sobě skrývají celou řadu zdraví prospěšných látek. Léčivé silice z mladých výhonků skvěle tlumí kašel a vůbec všechny bronchitické problémy. Macerát ve formě tinktury je vhodný jako mazání na bolavé klouby – ať už kvůli artritidě nebo opotřebení. A posledním, ovšem významným přínosem mladého jehličí, je vysoké množství vitaminu C. A podstatná záležitost je, že sirup, nebo chcete-li smrkový med, skvěle chutná a voní po mentolu a bude chutnat i vašim dětem.
Na jaře, jakmile začnou na stromech vyrůstat nové výhonky, si je nasbírejte. V rámci zachování rovnováhy v přírodě a docílení růstu smrků neotrhávejte výhonky pouze z jednoho stromu, ale z více, abyste na každém ze stromů ponechali dostatek výhonků pro nové letorosty. Dávejte také pozor, odkud výhonky odebíráte. Rozhodně se vyvarujte sběru výhonků poblíž silnic nebo průmyslových center. Zajeďte si dál do přírody nebo do horských oblastí, kde ale není žádné státem chráněné místo nebo cenná přírodní lokalita. V takových oblastech je sběr přírodních zdrojů přísně zakázán.
Smrkové výhonky z větviček odstřihujte nůžkami. Trháním byste mohli větvím ublížit. Jakmile máte nasbírané potřebné množství, přikročíme k výrobě samotného sirupu.
Co budeme potřebovat:
- smrkové výhonky
- cukr (bílý nebo třtinový)
- velkou sklenici
- lžíci
Smrkové výhonky opláchneme pod vodou a necháme osušit. Potom vezmeme čistou sklenici s uzávěrem a na dno nasypeme trochu cukru. Na tuto vrstvu naskládáme několik smrkových větviček a prosypeme dalším cukrem. Vrstvy vždy důkladně stlačíme, abychom vytlačili přebytečný vzduch.
Takto postupujeme, dokud není sklenice úplně plná. Poslední vrstva je opět cukr. Sklenice zavíčkujeme a postavíme na slunné a teplé místo.
Během 14 dnů by se měla ze smrkových výhonků uvolňovat šťáva, která se bude mísit s cukrem. Až bude všechen cukr úplně rozpuštěný, máme sirup hotový.
Přecedíme jej přes jemné plátýnko a uchováváme v chladu. Užíváme denně jednu polévkovou lžíci.
Smrkovice
Smrkovice je jemný likér příjemné chuti a vůně, který potěší nejednoho konzumenta podobných lihovin.
Co budeme potřebovat:
- několik smrkových výhonků
- 1 láhev čisté vodky
- 1 pomeranč
- 1 citron
- několik hřebíčků
- 1 celou skořici
- ½ hvězdičky badyánu
- 1-2 lžíce medu
Nejprve omyjeme smrkové výhonky a necháme okapat. Velmi důkladně omyjeme pomeranč a citron, abychom je zbavili povrchového ošetření proti plesnivění. Do velké sklenice nebo jiné větší nádoby pomeranč i citron nakrájíme na kousky i s kůrou a ve sklenici je trochu pomačkáme, aby ovoce pustilo šťávu. Na ně naskládáme smrkové výhonky, hřebíček, badyán i skořici. Zalijeme vodkou a necháme 3 týdny macerovat. Poté likér přecedíme a doplníme medem. Důkladně protřepeme, aby se med v alkoholu rozpustil. Užíváme střídmě, ideální je při respiračních obtížích, kašli nebo bronchitidě.
Co byste řekli léčivému pivnímu sirupu?
Publikováno: 31. 5. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová