Není nad vkusně upravenou terasu, plnou květin a okrasných prvků, která vytváří nádech pohody a útulnosti. Skupiny rostlin v nádobách vytvářejí na rozhraní mezi domem a zahradou květinový most. Tady lidé odpočívají, těší se z příjemných letních dnů i večerů, provoněných svíčkami.
Zaměřeno na dekoraci terasy
Nezáleží na tom, zda je vaše terasa součástí větší zahrady nebo máte k dispozici jen malý kousek dlážděného dvorku. Při pečlivém výběru a vhodném osazení nádob se vaše terasa může proměnit v malý kousek ráje na zemi. Držte se obecného pravidla, že nejefektivnější skupiny sestávají z jedné či dvou velkých nádob s několika menšími různých rozměrů. Příliš mnoho malých květináčů vytváří nesourodý dojem.
Velký keř nebo stromek se stává středem pozornosti a je vhodným počátkem úpravy terasy. Vypadá dobře i v zimě, kdy se na něj díváme zevnitř domu, ať se zelená, nebo se leskne mrazem ojíněnými větvemi. Slunná terasa je ideální místo pro vonné květiny. V teplém zákoutí se bude dobře dařit bylinkám. Tymián, rozmarýn, majoránka nebo šalvěj mají aromatické listy, které se rozvoní pokaždé, když se jich dotknete.
Zkuste do nádob umístit treláž (mřížová konstrukce obvykle vyrobená z překříženého dřeva, bambusu nebo kovu. Je zhotovena často na podporu popínavých rostlin nebo dřevin. Příkladem vhodných popínavek pro treláže je hrášek, hrachor, vinná réva, popínavé růže, plamének nebo břečťan) a nechte jí porůst jasmínem nahokvětým (Jasminum nudiflorum) nebo pustorylem (Philadelphus), jehož květy se zvečera rozvoní těžkou citrusovou vůní. Ještě omamněji voní bílé květy tabáku křídlatého (Nicotiana alata).
Stylového vzhledu dosáhneme výběrem pouze několika barev pro celou výsadbu nebo použitím několika stejných nádob. Pokud se nechcete omezovat výběrem barev, zkuste třeba kombinaci studené modré, slézové a lila, nebo naopak teplé červené se žlutou a oranžovou, případně směs nejsvětlejších pastelových a bělavých odstínů.
Na stinnou terasu či dvorek vneste sluneční svit zelenavě žlutými a bílými květy, lesklými listy a terakotově zbarvenými květináči. Chladné kouty lze oživit kapradinami, různými kultivary břečťanu a zářivými barvami netýkavek, kterým se daří ve stínu.
Terasa v každém ročním období
Jaro:
Příchod jara na terase nejlépe oslavíme záplavou slunečně žlutých narcisů a krémově bílých hyacintů. Cibuloviny dávají přednost odvodněné a úrodnější půdě, která je pouze přiměřeně vlhká, ale ne přemokřená. Nádoby, do kterých chceme cibuloviny sázet, tedy musí mít dostatek drenážních otvorů a je vhodné dno vysypat keramzitem.
Stejně tak oživíme terasu mnoha kultivary prvosenek, které zažívají svou renesanci. Spolehneme se na společnost prvosenek mnohokvětých a bezlodyžnatých. Abychom dosáhli co nejlepšího účinku, vybereme především odpovídající květináč. Na dřevěná prkna umístíme kovový, terakotové pro elegantní umístění ke vchodu. Prvosenky pak budeme vybírat s ohledem na barvu květináče.
Další jarní kombinaci mohou tvořit tulipány, zejména tulipán Greigův (Tulipa greigií) a jeho kultivary, použité ve výsadbě s modrými hyacinty 'Delf Blue'. Sytě modré hyacinty omamně voní a kvetou ve stejnou dobu jako tulipány.
Léto:
Tlumené pastelové barvy působí v měkkém letním světle českého venkova velice příjemně. Křehkého dojmu je dosaženo především výběrem správných květin. Vysoké pelargonie kultivary 'Lady Plymouth' s malými růžovými květy společně se sporýši či všelichami doplněné hliněným květníkem šedé barvy budou tou pravou letní ozdobou vaší terasy. Na doplnění můžeme vsadit na plazivou vrbinu penízkovou (Lysimachia nummularia). Všelichy pokvetou celé léto, jestliže jim budete pravidelně odstřihovat odkvetlé úbory.
Syté barvy horkého léta jsou karmínová, zlatá, oranžová nebo fialová. Kultivar velkokvěté gazánie 'Kiss', použitý v aranžmá s fialovým otočníkem (Heliotropium 'Atlanta') změkčí ostruhatka 'Red Start', jejíž plazivé lodyhy kvetou jemně růžově.
V nádobách můžeme samozřejmě pěstovat také růže. Doporučujeme vybírat spíše z minirůží, kterým nebude vadit omezený prostor pro kořeny. Jsou husté a kompaktní, takže pokud budete pravidelně odstraňovat suché květy, pokvetou vám celé léto. Oblíbený kultivar 'Queen Mother', která kvete už od konce května jemně růžovými květy, doplníme plazivým zvonkem balkánským (Campanula poscharskyana). Nezapomeneme na substrát bohatý na živiny a přidáme také pomalu působící hnojivo na růže.
Podzim:
Listopadky čili chryzantémy jsou k dostání celý rok, ale nejkrásnější jsou na podzim. V hlavní sestavě budou listopadky tvořit největší podíl ve světlém květináči barvou růžovou, fialovou a tmavě červenou. Tuto kompozici doplníme dlužichou 'Chocolate Ruffles', která vydrží beze změn po celou dobu. Chryzantémy po odkvětu můžeme nahradit třeba růžovými bramboříky.
Zářivě červené a oranžové papričky a fialová kadeřavá kapusta dodá slavnostnímu symbolickému košíku se sklizní exotický charakter. Papričky jsou jednoleté, a ačkoliv jsou jedlé, chutné příliš nejsou. Papričky a kapustu je možné doplnit libavkou hrotitou (Gaultheria mucronata) a vřesovcem jemným (Erica gracilis).
Zima:
K vánoční výzdobě patří především živé a syté barvy. Šarlatové vánoční hvězdy, dále meruňkové a krémové odstíny mramorových listenů hvězd vytvoří společně s hvězdníkem 'Apple Blossom' zimní náladu. Otevřené terasy ozdobí stříbrné smrčky, ozdobené svazky obarveného zahradnického lýka. V zimě můžeme více dbát na dekorace, které během roku nejsou v záplavě rostlinstva vidět.
Na balkoně můžete pěstovat i fíky
Publikováno: 24. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová