Bílý ocet je multifunkční prostředek, který můžete použít de facto na všechno, od bělení prádla, přes mytí oken až po vyhánění škůdců z domácnosti. Je to prostě hotový zázrak. Ocet by proto neměl nikdy chybět na vašich poličkách. Pojďte se s námi podívat, co všechno dovede.
Co je vlastně ocet?
Ocet je pochutina, která nás provází již několik tisíc let. Jde o čirou tekutinu, jejíž 100 ml obsahuje 5-15,5 g kyseliny octové. Vyrábí se zpravidla alkoholovým kvašením a kvašením kyseliny octové. 10% a silnější ocet se musí užívat pouze zředěný, jinak hrozí poleptání sliznic. U nás se obvykle prodávají octy s 5-10% kyseliny octové.
K čemu všemu tedy můžete doma bílý ocet použít?
Ve spojitosti s mýdlovou vodou se hodí k očištění celé domácnosti. Tento prostředek vaši domácnost zbaví i nepříjemných zápachů, nečistot a bakterií. V kuchyni bílý ocet vyčistí váš kávovar i rychlovarnou konvici, mikrovlnou troubu, dřez i běžnou troubu. Kromě toho však odstraní také skvrny od tvrdé vody na skle. Využít to můžete nejen na zašlé skleněné nádobí vytažené z myčky, ale i k umytí oken a zrcadel. Zvýší se tak i jejich přirozený lesk. K čištění oken a zrcadel použijte roztok z jednoho dílu vody a jednoho dílu octu. Opomenout nemůžeme ani odpadkové koše, které čistí, dezinfikuje a zbavuje nepříjemného odéru.
Ocet je také přírodním repelentem proti mravencům. Stačí jím postříkat octem místa, kde se schovávají, a měli byste mít od mravenců klid. Stejně efektivní jsou rovněž i s muškami octomilkami. Na lapání mušek potřebujete misku, bílý ocet a potravinovou fólii nebo plastové víčko, které na několika místech proděravíte. Octové mušky otvory vletí dovnitř, ale již nevyletí ven.
Ocet vás zbaví i minerálních usazenin na vodovodních kohoutcích a sprchové hlavici. Stačí jen, když do octu namočíte papírový ručník, který pak omotáte okolo vodovodního kohoutku, sprchové hlavice, a necháte jednu hodinu působit. Pak vše vydrhněte a opláchněte. V případě, že se vaše sprchová hlavice ucpala, naplňte plastový sáček čistým octem, vložte do něj sprchovou hlavici tak, aby byla celá ponořená a zafixujte ji gumičkami. Nechte ocet působit přes noc. Ráno pak hlavici vydrhněte kartáčkem na zuby a opláchněte čistou vodou. Měla by být jako nová. Zlobí vás usazeniny v toaletě? Nalijte do toalety 120 ml octu a nechte hodinu působit. Pak vše vydrbejte a propláchněte.
Aby při praní barvy oblečení nevybledly, stačí, když před vypráním barevné prádlo namočíte na 15 minut do roztoku vody (80 ml octa na 3,5 l vody) smíchané s octem a pak je vyperete. Pro vybělení prádla pro změnu přidejte půl šálku octa do prvního máchání, aby se mohl během druhého máchání vypláchnout.
Trápí vás na zahradě plevel? I s tím vám může ocet pomoci. Účinek navíc uvidíte již během jednoho dne. Skvělé na tom navíc jde, že jde o ryze přírodní prostředek.
Všechny dětské hračky je nutné udržovat v čistotě. Zvýšenou pozornost potřebují především hračky do vany, které jsou neustále ve vlhkém prostředí, čímž inklinují ve větší míře k plesnivění a daří se na nich i bakteriím.
Je proto důležité je pravidelně čistit a dezinfikovat. Nemusíte však k tomu hned používat nějaké chemické prostředky, velmi efektivní je i ocet. Hračky s octem vyčistíte velice snadno, stačí, když si naplníte kbelík vodou a přidáte do ní 120 ml bílého octu a do tohoto roztoku na 10 minut namočíte hračky. Potom je otřete a necháte uschnout. Ocet hračku zbaví nečistot a zároveň je i vydezinfikuje.
Víte, že ocet je rovněž i velmi účinným čisticím prostředkem dřevěných podlah? K vyčištění použijte roztok vyrobený smícháním 3,5 l vody, 40 ml kastilského mýdla a 40 ml bílého octu. Pro vůni můžete přidat ještě několik kapek esenciálního oleje. Pozor, s namáčením podlah buďte velmi opatrní.
Pokud máte zašlé nože nebo nůžky, nemusíte je hned vyhazovat, použijte k jejich očištění a vyleštění ocet. Nalijte na jejich čepel bílý ocet a posypte je hrubou solí. Sůl rozetřete, nechte působit 10 minut a následně opláchněte proudem vody. Nakonec vše utřete do sucha. Čepele by měly být jako nové. V případě krájecích prkének je nejenže omyjte teplou vodou se saponátem, ale také je po každém použití očistěte a vydezinfikujte octem. Ocet na nich dokáže zničit i tak nebezpečné bakterie, jakými jsou E. coli, salmonella nebo staphylococcus.
Ocet si poradí nejen s kovem, sklem, dřevem a textiliemi, dokáže odstranit také skvrny z kůže nebo semiše. Vyčistit tak můžete i skvrny od deště na kožených botách a kabelkách. Stačí, když je přetřete papírovým ručníkem namočeným v bílém octě.
V neposlední řadě octem vrátíte jiskru stříbru. Stačí, když stříbro otřete měkkým bavlněným hadříkem namočeným v octu. Po otření stříbro opláchněte čistou vodou a vyleštěte suchou látkou.
Ocet je skvělým pomocníkem i v péči o pleť
Publikováno: 20. 7. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová