Klíšťata jsou titěrní prevíti, kteří útočí od časného jara do pozdního podzimu. Chytneme je natotata i uprostřed města, kdy se naše noha sotva dotkla trávníku. Když prostě najdou toho správného hostitele, vrhají se bezhlavě kupředu. Je jim vlastně jedno na koho. Každé čtvrté je přitom však infikované klíšťovou encefalitidou nebo lymeskou boreliózou. Bohužel mnoho lidí stále ještě neví, jak se klíštěte správným způsobem zbavit, jak se před ním mají chránit a jak vlastně poznají, že se takové jedno kousnutí proměnilo v něco, co nečekali.
O klíšťatech
Už dávno neplatí, že klíšťata najdete jen v lesích, na loukách a pasekách, v posledních letech je jich čím dál více i ve městech. Drží se spíše při zemi, milují trávu a keře, maximálně do jednoho metru nad ní. Klíšťata patří mezi roztoče, jejichž délka života může dosahovat až 4 let. Vydrží hladovět více než rok. A pokud chcete udělat klíště šťastné a spokojené, odhalte ho až za dva týdny od přisátí. K vyhledávání toho správného hostitele využívají svůj speciální smyslový orgán.
Než dospějí, obvykle vystřídají tři různé hostitele. K přisátí pak používá kusadla a sosáček se zpětnými háčky. Je jim vlastně jedno, ke komu se přisají, najdete je totiž nejen u lidí, ale u všech savců, ptáků a dokonce i u plazů. Možná i proto jsou přenašeči pestré škály nejrůznějších infekčních chorob. Klíšťová encefalitida a lymeská borelióza jsou pouze dvě z nich. Jejich přenašečem je však již více než ⅓ klíšťat. To, jestli je klíště nějakou chorobou nakažené, se dá zjistit poměrně snadno, stačí, když ho po vyjmutí odešlete do specializované laboratoře.
Jak správně a bezpečně vyndat klíště
Pokud najdete klíště, je nutné ho co nejrychleji odstranit. Čas zde hraje velmi důležitou roli, protože již po dvou hodinách od přisátí vás může nakazit. Klíště odstraňujte ideálně pinzetou, použít ale můžete i vatovou tyčinku nebo speciální kleštičky na klíště.
Odstranění klíštěte speciálními kleštičkami na klíště
- Dříve, než se dáte do odstraňování klíštěte, umyjte si ruce. Pokud máte na rukách nějaké čerstvé odřeniny, raději si ještě vezměte i rukavice, mohli byste se od klíštěte nakazit.
- Jestli máte po ruce speciální gel k znehybnění klíštěte, potřete jím klíště a potom za použití speciálních kleštiček nebo speciálního háčku se zářezem ho opatrně podeberte.
- Pokud se vám nepodaří odstranit klíště i s kusadly, zas až tolik to nevadí, u nich už totiž přenos infekce nehrozí a tělo si s nimi obvykle poradí.
- Místo, kde bylo klíště přisáté, důkladně vydezinfikujte.
Odstraňování klíštěte vatovou tyčinkou nebo pinzetou
- I v tomto případě si nejprve umyjte ruce, a pokud je to třeba, použijte i gumové rukavice. Klíště potřete znehybňujícím gelem.
- Vezměte vatovou tyčinku a začněte klíště jemně hladit po zadečku zprava doleva a zpět. Pokud v pohybu chvíli vydržíte, mělo by se klíště zhruba po minutě samo pustit. Pozor, nedovolte, aby vám klíště uteklo.
- V jiném případě klíště potřete znehybňujícím geme a za použití pinzety jej vykláním ze strany na stranu vytáhněte.
- Po vytažení místo přisátí vydezinfikujte.
Co s klíštětem?
Nejlépe uděláte, když ho zabalíte do papírového kapesníku nebo toaletního papíru a spláchnete je v záchodu. Jestliže si chcete být jisti, zda bylo, či nebylo klíště infikováno, můžete provést domácí test nebo ho v igelitovém pytlíku donést do specializované laboratoře, kde vám to prozradí. Domácí testy pořídíte v lékárně a za test v laboratoři musíte zaplatit.
Co rozhodně s klíštětem nedělat?
Nikdy klíště před vytažením nezakapávejte olejem ani čímkoliv jiným (ani dezinfekcí). Nevytáčejte klíště proti směru hodinových ručiček, protože ho můžete přetrhnout, což se pak neobejde bez návštěvy lékaře. Ten vám bude nucen vytáhnout zatrhnutou hlavičku klíštěte. Klíště nikdy neberte do ruky. Nikdy ho ani nerozmačkávejte mezi prsty.
Co dělat pak?
Po odstranění klíštěte byste se měli minimálně po dobu 3 týdnů hlídat. Po tuto dobu byste se měli správně vystříhat velké fyzické námahy. Po odstranění klíštěte, je obvyklé, že v místě vznikne asi 5 cm velké zarudnutí, které se nezvětšuje. To ale zpravidla za tři dny zmizí. Pokud se ale zhruba za 3 týdny po přisátí klíštěte v místě objeví zvětšující se zarudlá skvrna na kůži, která obvykle v centru zbledne, měli byste zpozornět. Flek v té chvíli často doprovází také zvýšená teplota, únava a chřipkové příznaky. A proto, pokud si všimnete, že máte na těle takovou skvrnu, okamžitě zamiřte k lékaři a informujte ho o tom, že jste před časem měli klíště. Může jít totiž o boreliózu.
Vždy je lepší místo řešení problémů problémům předcházet
Co si budeme povídat, vždy je lepší místo řešení problémů problémům předcházet. To ale neznamená, že už nesmíte z domu ani na krok a na přírodu se budeme dívat jen přes okno. Jde o to, chovat se obezřetně. Pokud se tedy pohybujete v přírodě v rizikových oblastech, mějte na sobě raději dlouhé kalhoty, pevné boty a ponožky nad kotník. Dobré je, když je to oblečení světlé barvy, protože na něm jsou klíšťata lépe vidět. Používejte repelenty. Existují různé přípravky pro děti i dospělé, na českém trhu jsou dokonce i funkční náramky proti klíšťatům.
Potom, co se z přírody vrátíte, minimálně dvakrát se důkladně prohlédněte. Nejlépe hned po návratu z venku a pak ještě jednou před ulehnutím k spánku. Při prohlížení zvýšenou péči věnujte měkkým oblastem svého těla, tedy podpaží, tříslům, místu pod koleny, na zátylku, pod prsy a v oblasti genitálií, protože ta mají klíšťata nejraději. Nenáročná klíšťata však nepohrdnou ani vašima nohama, takže je najdete třeba nad patou, na lýtkách, ale i mezi prsty. Chránit se před rizikem nákazy je možné i očkováním. Prozatím tu je možnost očkování před tou závažnější formou nákazy, tedy klíšťovou encefalitidou.
Omezte výskyt klíšťat ve vaší zahradě
Čerpali jsme z těchto zdrojů:
https://www.klistova-encefalitida.cz/novinky/naucte-se-odstranovat-kliste-spravne-a-bez-rizika-442
https://www.kliste-prevence.cz/jak-spravne-vyndat-odstranit-prisate-kliste
https://www.kliste.cz/cz/vse-o-klistatech/clanek/jak-vytahnout-kliste
Publikováno: 20. 7. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová