reklama

Vyrobte si působivý macramé držák na květináč do exteriéru i interiéru

Závěsné rostliny oživí váš interiér i exteriér. Aby však na vás mohly pozitivně působit, je zapotřebí mít do čeho zavěsit. Možností je mnoho, ale proč je kupovat, když si originální držák na květiny můžete vyrobit sami? Není to nic složitého, přesvědčte se o tom s námi. Připravili jsme si pro vás návod na jeden takový macramé držák na květiny.

i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Zavěste své závěsné rostliny do originálních vlastnoručně vyrobených macramé držáků na květiny. Jejich výroba není nikterak náročná a zvládne ji i začátečník (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Co k jeho výrobě potřebujete:

  • dřevěný kroužek
  • háček k uchycení, aby se vám lépe pracovalo
  • nůžky
  • macramé provaz
  • květinu
Macramé šňůry, nůžky, květina a dřevěné kroužky
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
K vytvoření závěsného držáku na květiny toho příliš mnoho nepotřebujete. Základ tvoří kroužek a pak macramé šňůry, které mohou mít různou podobu

Z klubka macramé příze odmotejte zhruba čtyři 3m šňůry. Přehněte je napůl. Vezměte je za oblouček a jednoduchou smyčkou je připevněte na dřevěný kroužek. Vezměte levou šňůru a natáhněte ji přes všechny zbývající. A pak postupujte zleva doprava. Vždy vezměte šňůru a zespodu ji veďte vzhůru, protáhněte okem směrem dozadu a utáhněte. S jednou šňůrou uvažte vždy dva uzly. Tímto způsobem vytvořte 7 řad.

Šňůra na jednoduchém kroužku
Ustřihněte si asi čtyři 3metrové šňůry, které přehněte napůl a jednoduchou smyčkou navažte na dřevěný kroužek (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Vázání uzlu
Tuto vazbu utvoříte s pomocí jednoduchého uzlu, který vedete zespodu přes druhou šňůru a po přehození přes oko ho veďte směrem dozadu a vzhůru (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Pak 8 provázků rozdělte na dvě poloviny. Před sebou máte 4 provázky na pravé straně a 4 provázky na levé straně. Vezměte jednu čtveřici a oddělte okrajové provázky. Ohněte levý provázek přes středový. Pravý provázek pak přetáhněte přes konec levého provázku shora, veďte ho spodem přes středové překřížení a táhněte ven. Druhý uzel proveďte stejným způsobem, ale na opačnou stranu. Uzly pak dále střídejte. Utvořte jich celkem 7. To samé potom proveďte i s druhou čtveřicí provázků.

Macramé vazba na dřevěném kroužku
Další vazba vytvoří na držáku ozdobné očko (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Vázání macramé uzlu
Druhý uzel je trochu složitější, ale na fotce je přesně vidět, kudy šňůry vést (Zdroj: Adriana Dosedělová)

V následujícím kroku je zapotřebí oba prameny spojit. Použijte k tomu typ vazby, který je uveden v druhém bodě, pouze s tím rozdílem, že k tomu použijete jen 4 šňůry. Okrajovou šňůru veďte zleva do středu a navažte na ni zespodu 3 šňůry. Následně vezměte pravou okrajovou šňůru, veďte ji do středu a na ni 3 šňůry na levé straně. Oba původně okrajové šňůry se tak ocitnou ve středu. Spojte je dvěma jednoduchými uzly. Asi 10 cm od vazby spojte k sobě vždy dvě šňůry. Uvažte na nich dva jednoduché uzlíky. Nakonec tedy budete mít 4 spojené díly.

Blízký pohled na macramé vazbu
K vytvoření tohoto vzoru použijte první způsob vazby, akorát ji aplikujte pouze na tři uzly. Zrcadlově obráceně pak utvořte vazbu i na pravé straně. Nakonec k sobě svažte střed (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Vázání držáku na květiny
V dalším kroku spojte k sobě vždy dvě šňůry (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Zhruba 20 cm od uzlíků, začněte s vázáním síťky. Druhou šňůru svažte s třetí, čtvrtou s pátou, šestou se sedmou a osmou s první. Vždy k tomu použijte dva jednoduché uzlíky. Další řady vytvoříte zhruba v 8cm rozestupech. Počet řad se odvíjí od toho, jak velký květináč máte.

Vázání síťky
Nyní už zbývá pouze navázání síťky (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Macramé síťka
Takto vypadá hotová navázaná síťka, která bude držet váš květináč (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Nakonec je zapotřebí závěsný držák na květinu zespodu svázat. Použijte k tomu stejný způsob vazby, který jsme vám již ukázali v článku s návodem na dekorativní střapce.

Síťka s další šňůrou
Nakonec je nutné spodní část uzavřít. Použijeme k tomu stejný způsob, jako u vazby střapce (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Hotový macramé držák na květinu
Do hotové síťky vložte květináč s květinou a zavěste (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Pak už jen zbývá do držáku vložit květináč s rostlinou a zavěsit ho.

Z hobby špagátu si vytvořte prima originální květník

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 7. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová