reklama

Návod na dekorativní střapce pro milovníky osobitého stylu

Střapce dokáží dát spoustě věcem osobitý styl. Je přitom jedno, zda je použijete k dozdobení kabelky, šátků, bund, polštářů, přehozů nebo třeba záložek a otevírání skříní. Střapce jsou zajímavé i v podobě šperku. Naučte se je vyrábět sami, není to nic složitého. Máme pro vás návod, s nímž vám to půjde jako po másle.

Střapce dokáží dát mnoha věcem osobitý styl. Ozdobit jimi můžete oblečení i interiérové doplňky (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Co k tomu budeme potřebovat:

  • nůžky
  • přízi nebo bavlnky
  • kus lepenky
  • karabinku
  • korálky
  • tavnou pistoli s lepidlem
Příze, lepenka, nůžky, korálky a karabina jsou základními potřebami pro vytvoření jednoduchého střapce
K vytvoření jednoduchého střapce toho příliš mnoho nepotřebujete. Základem jsou nůžky a příze (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Z příze si odstřihněte dostatečně dlouhý kus (alespoň 70 cm). Vezměte si karton lepenky a klubko příze. Vytvořte okolo kartonu první otočku a na spodní hraně zauzlujte. Nic nestříhejte!

Příze omotaná okolo lepenky
Ustřihněte si kus příze a okolo lepenky proveďte jednu otočku (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Dříve odstřiženou přízi provlékněte pod otočkou na lepence a vytáhněte ji na horní vrchol (tedy opačnou hranu oproti uzlu). Vycentrujte, aby strany byly stejně dlouhé.

Tvoření základu střapce
Na horní stranu lepenky protáhněte dříve ustřiženou přízi. (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Nyní použijte tu přízi, která jde od spodního uzlu ke klubíčku, a začněte ji motat okolo lepenky. Postupujte pěkně po ose první otočky. Mnohokrát opakujte. Při motání příze okolo lepenky si hlídejte, zda jste si nepřichytili nahoře provlečenou přízi.

Lepenka omotaná fialovou přízí
Nyní je důležité lepenku pořádně omotat přízí. Čím více bohatý střapec chcete, tím více musíte lepenku omotat (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Pokud si myslíte, že máte namotáno již dostatečně (záleží na vás, jestli chcete hubený střapec nebo pěkně baculatý), uchopte nahoře provléknutou přízi. Zkontrolujte, zda máte konce stejně dlouhé a jestli je na hraně lepenky. V případě, že ano, tak vytvořte uzel a vše důkladně stáhněte. Aby vše drželo na svém místě, zafixujte přízi druhým uzlem.

Tvorba střapce
Na vrcholu lepenky udělejte uzel. Spodní stranu rozstřihněte (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Rozstřihněte přízi na spodní hraně lepenky. Střapec si urovnejte a uhlaďte.

Urovnaný střapec
Rozstřihnutou přízi uhlaďte a urovnejte (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Uchopte ho do ruky, otočte ho konečky vzhůru a nůžkami zarovnejte do jedné roviny. Z klubka si odstřihněte dostatečně dlouhou přízi, abyste s ní mohli udělat hlavičku střapce. Zhruba 1,5-2 cm od vrcholu střapce začněte s omotáváním.

Zarovnejte konce střapce
Konce příze pevně uchopené v ruce (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Asi v polovině omotávání si z jednoho konce vytvořte oblouček. Oblouček přitom bude dole a příze půjde přes omotané směrem vzhůru. Palcem si tuto konstrukci pevně přichyťte a druhou rukou pokračujte v omotávání. Jděte i přes tento oblouček. Konec příze, jíž jste motali, provlékněte obloučkem. Po provléknutí příze uchopte horní druhý konec a potáhněte směrem nahoru. Nebojte se a tahejte, dokud to jde.  Příze, kterou jste protáhli obloučkem, se stáhne pod omotané a zafixuje. Horní konec omotejte kolem střapce a tavnou pistolí skrytě přilepte k ovinu. Jestli je to ještě potřeba, zarovnejte konce střapce.

Ležící střapec na žulové podložce
V průběhu motání vytvořte z jednoho konce příze oblouček (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Máte hotovou základní podobu střapce. Teď už je jen na vás, zda jej chcete zdobnější nebo potřebujete jednoduchou podobu.

Základní podoba střapce
Vyrobit základní podobu střapce není nic složitého (Zdroj: Adriana Dosedělová)

V našem případě jsme střapec ještě doplnili o keramické a kovové korálky.

Střapec s keramickými korálky
Aby byl střapec zajímavější, můžete jej dozdobit (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Co jste o střapcích možná nevěděli

Střapce jsou odvěkou ozdobou celé řady slavnostních oděvů. Ani si neuvědomujeme, proč vlastně. Možná jste to nevěděli, ale historie střapců je velmi hluboká a je spojená s biblí. Jeho původní rolí totiž bylo pomoci lidem zapamatovat si všechna přikázání a dodržovat je. V Evropě se postupem času staly designovým kouskem. V jejich tvorbě vynikali především ve Francii, kde k jejich profesionální tvorbě bylo zapotřebí dokonce sedmiletého učení. Podoba střapců se v průběhu let měnily. A tak dnes existují i velmi propracované designy, které stojí i několik desítek tisíc korun. Zlaté střapce umístěné na oděvu symbolizují dnes společenskou prestiž a luxus. Mimo toho jsou rovněž považovány i za talismany, které jsou schopny člověka ochránit před zlovolnými duchy a démony.

Originální šperky vytvoříte pomocí křišťálové pryskyřice

Publikováno: 23. 5. 2021, Autor: Adriana Dosedělová (text) Prima DOMA (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová