reklama

Seriál o šití - Na začátku nás čeká radost v podobě prvního nákupu šicích potřeb

Pokračujeme v seriálu o šití. Musíme pořídit základní vybavení. Vydali jste se na svůj první nákup šicích potřeb. Jakmile zajdete do obchodu s látkami nebo otevřete stránky eshopu, budete ztraceni. Na výběr je toho tolik a tolik. Spousta druhů materiálů, nekonečné množství vzorů. O galanterii ani nemluvě.

i (Zdroj: Depositphotos)
První nákup šicích potřeb je tu! (Zdroj: Depositphotos)

Tak si nejprve povězme, po jakých látkách vlastně sáhnout a k čemu tu kterou použít. V zásadě si můžete pořídit tkaninu nebo pleteninu. Odlišují se způsobem výroby i vlastnostmi.

Úplet - nebo také jersey, žerzej, tričkovina je pletenina, která pruží a díky své gramáži (a jak název napovídá) ji můžete využít na trička... a také lehká pyžamka, legíny apod. Může jít o úplet s elastanem (lycrou, spandexem,… ) nebo bez elastanu. Ten bez elastanu (říká se mu i pyžamkový) je vhodný právě na dětská pyžama, neumí se tolik přizpůsobit postavě jako ten elastanový, trošku více se mačká.

Teplákovina - výplněk, french terry je také pletenina, kterou už podle názvu odhadnete. Má obyčejně vyšší gramáž než úplet a ušijete z ní tepláky, mikiny, teplejší šaty i legíny. Může být také s elastanem nebo bez něj. Potom můžete mít teplákovinu nepočesanou a počesanou – ta má na vnitřní straně chloupek, je pocitově teplejší.

Obchod s látkami
i (Zdroj: Depositphotos)
V obchodě s metráží najdete mnoho nejrůznějších vzorů

Warmkeeper - z lícu teplákovina, z rubu hebké chloupky. Krásně zahřeje.

Fleece - úplet s chloupky, jeho variacemi jsou ještě chlupatější a hebčí varianty, které najdete pod názvy wellsoft, coral, medvídek. Můžou mít různou délku chloupků i vzhled. Typicky se z nich šijí muchlací dečky, ale budou z nich i super mikiny a hračky.

Svetrovina - fajn alternativa k ručně pletené látce.

Plátno - může být s elastanem nebo bez. Klasicky z něj najdete košile, povlečení nebo šaty.

Flanel - plátno z jedné nebo obou stran počesané. Je tak hebké na dotek.

Manšestr - tkaná látka s vroubky, jemnější se potom nazývá prací kord.

Kepr - typicky je to džínovina nebo montérkovina.

Softshell - funkční materiál vhodný na bundy a kalhoty, který jistě znáte. Můžete z něj ušít kalhoty a bundy, které jsou vodoodpudivé zároveň paropropustné. Z vnitřní strany je potom fleece, vrstva úpletu nebo síťovina podle toho, pro jaké roční období je určený.

A pak samozřejmě najdete i další látky, některé pro speciální příležitosti, ke kterým se možná časem dopracujete. Zase jsme u toho, že záleží, co vše plánujete šít. Může to být satén, samet, další funkční materiály, merino, kočárkovina, prošev, oblíbená je teď vaflovina nebo mušelín. Látky pak můžete samozřejmě najít rozdělené i v dalších kategoriích podle toho, co se z nich obvykle šije - halenkoviny, šatovky, dekorační látky apod.

Softshell
i (Zdroj: Lenka Tajbrová)
Softshell je funkční materiál vhodný na bundy a kalhoty

Dále je důležité se zmínit o materiálech

Přírodní materiály - sem patří bavlny, bambus, konopí a třeba len nebo vlna.

Umělé materiály - obyčejně jde o polyester, elastická vlákna, polyamid.

Na pomezí je potom viskóza, která je sice přírodní, ale musí se upravit. Pak také modal nebo lyocell. Počesanou teplákovinu využijete hlavně v chladnějších měsících. Mezi další důležité vlastnosti patří šíře látky a její gramáž. A také srážlivost. Při nákupu látek si vždycky dávejte pozor, jakou má vámi vybraná látka šířku. Standardně je to 150 cm, některé teplákoviny mívají 180 cm, látky určené na šití povlečení pak 240 cm. Naopak zahraniční designové bavlny mají šíři pouze 110 cm. Mohli byste pak být nemile překvapeni, že se vám do šíře nevejde tolik jako jindy.

Stejně tak je důležitá gramáž. Ta určuje hmotnost látky o rozměru 1×1 m. Poznáte podle toho sílu, tloušťku. Teplákoviny, warmkeepery mohou mít i třeba 450 g/m², standardně je to u nepočesané teplákoviny nebo french terry cca 240 g/m², úplety potom mívají kolem 200 g/m², ty lehčí třeba na pyžamka 160, 180 g/m². Bavlny a popelíny jsou potom ještě lehčí, zhruba 120 g/m². Podle toho můžete poznat, na jaké období a na co se látka hodí. Důležitou vlastností je také srážlivost látky. U 100% bavlněných látek můžete počítat se srážlivostí až 10 %. To znamená, že po prvním praní vám z 1 m ubyde až 10cm. Nezapomeňte na to, až budete látku kupovat.

Počesaná teplákovina
i (Zdroj: Lenka Tajbrová)
Počesanou teplákovinu využijete hlavně v chladnějších měsících

Vzor na látce – pokud máte specificky vzorovanou látku, měli byste u ní počítat s vyšší spotřebou. Jednotlivé díly střihu nebudete moci pokládat vzhůru nohama nebo tak, aby vám zůstalo co nejméně odpadu. Stejně tak třeba u proužku nebo kostek musíte myslet na sesazení vzoru, které vám většinou nedovolí střihové díly pokládat libovolně.

K látce si určitě nezapomeňte přibrat:

Pořádné nůžky na látky – s nůžkami, kterými doma stříháte kdeco, se budete jen trápit. Pokud tedy nejsou dostatečně ostré. Vyberte si nůžky určené na látky a k ničemu jinému je nepoužívejte. Pokud se do toho ponoříte více, možná později sáhnete i po řezacím kolečku, hlavně u patchworku. Fajn jsou také cvakačky ke stroji – malé nůžky, které se nemusí navlékat na ruku, a rychle s nimi tedy ustřihnete konce nití. A využijete i malé vyšívací nůžtičky na drobné úpravy.

Nůžky
i (Zdroj: Lenka Tajbrová)
Dobré nůžky jsou při šití důležité

Nitě vhodné barvy, síly i materiálu, čím větším číslem s označením No. /Nr.  je nit označena, tím je tenčí. Vybírejte vhodnou nit vzhledem k tloušťce materiálu. Ale pozor také na výrobce, u každého se pod stejným číslem nemusí skrývat stejná síla nitě, na jakou jste zvyklí od jiného. Do overlocku nebo coverlocku pak využijete nitě na kónech, které mají velký návin a dlouho vám tak ve stroji vydrží.  A najdete pak ještě speciální vyšívací nitě nebo nitě pružné, případně stehovku.

Různé nitě
i (Zdroj: Lenka Tajbrová)
I u nití je velký výběr barev, druhů a návinů

Špendlíky a svorky, kterými si látky spojíte k sobě. Svorky jsou vhodné u materiálů, které se špatně špendlí nebo to u nich není úplně vhodné. To se týká třeba softshellu. Dále budete potřebovat metr a pravítko, křídy nebo značkovače. Jehly nakupujte a měňte podle toho, co budete šít. Jsou označené číslem, čím je nižší, tím je jehla tenčí, na strečové materiály stretch jehly, na džínovinu jeans /denim jehlu atd. Řiďte se ale tím, co doporučuje výrobce v návodu.

Potřeby na šití
i (Zdroj: Lenka Tajbrová)
Několik základních potřeb na šití

Rozhodně by vám neměla chybět žehlička. Švy je třeba, zejména u plátna, rozžehlit, vyžehlit nebo sežehlit i finálně vyžehlit. Vše pak bude vypadat lépe a šití vám to usnadní. Buďte ale obezřetní v tom, jaké látky a jakým způsobem můžete žehlit, aby nepřišly příliš vysokou teplotou k úhoně. Pak se vám podle vašeho šicího projektu můžou hodit gumy, výztuhy, knoflíky, zipystuhy, nažehlovačky apod.

Žehlička
i (Zdroj: Depositphotos)
Žehlička je jedním z pomocníků

Ušijte si omyvatelnou taštičku... třeba na kosmetiku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 7. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová