S domácím klíčením semen můžeme začít kdykoliv. Naklíčená drobná semínka jsou výborným zdrojem energie a bohatou zásobárnou vitaminů a minerálů. Ideální je si je dopřát na jaře, kdy nám už hodně energie po zimě chybí, ale kdykoliv v roce tím také nic nezkazíme. Stačí vám na to miska nebo sítko a za několik dní už se můžete těšit z čerstvé úrody. Konzumovat je můžete okamžitě v salátě nebo jen tak na chleba.
Nakličovat semena v domácích podmínkách můžete velmi snadno. Použít je možné semínka fazole mungo, hrášku, cizrny či čočky nebo drobná semínka řeřichy, hořčice i vojtěšky. Dokonce si můžete naklíčit a vylepšit obyčejné obiloviny, skvělá jsou semínka ječmene, ovsa, špaldy, žita a pohanky. V době klíčení se semínko promění doslova na vitaminovou bombu, nastartuje se proces proměny zásob škrobu na cukry a nezanedbatelnou součástí jsou aminokyseliny, které podporují náš imunitní systém a celkově procesy metabolismu.
Proč je tak skvělé klíčit semínka doma
Při klíčení se totiž semínko probudí a novému výhonku dopřeje maximum potřebných látek, aby mělo šanci přežít a vyrůst v silnou zdravou rostlinu. Toto můžeme využít pro sebe a tyto skvělé látky konzumací naklíčených semen získat. Naklíčená semena jsou podle druhu zdrojem mnoha různých vitaminů, zejména skupiny B, C a vitaminu E. Z minerálů v nich rozhodně najdeme vápník, hořčík, železo a fosfor. Díky tomu jsou skvělou podporou pro naši imunitu, trávení a celkový metabolismus.
Preventivně působí proti nachlazení a běžným lehčím onemocněním, právě díky podpoře imunity. Zlepšuje stav při cukrovce, cévních a dalších onemocnění. Není to v žádném případě náhrada léčby, ale rozhodně umí podpořit léčbu a celkový stav organismu. Používejte výlučně semena určená ke konzumaci. Semena a semínka určená pro výsev jsou ošetřena fermentací, a proto absolutně nevhodná pro klíčení a následnou konzumaci.
Jak využít naklíčená semena v jídelníčku
Klíčky je možné konzumovat v syrovém stavu ihned po sklizni. Stačí je propláchnout a nasypat do zeleninového salátu, polévky, přisypat do omáčky k masu, dát jako přílohu k hlavnímu jídlu nebo je můžete lehce orestovat. Skvělé jsou jen tak na čerstvém pečivu či chlebu s kvalitním máslem a jemně osolené. Nebo si je dejte jen tak místo oříšků k oblíbenému filmu.
Jak na domácí klíčení? Jednodušeji to opravdu nejde!
Vybraná semena namočíme přes noc do vody, aby nasákla vodu do sebe a nabobtnala. Je to podobné jako před vařením sušené luštěniny. Ráno pak semena propláchněte a bez vody rozložte na síto nebo misku s buničinou. Semena pak jenom navlhčete. Nesmí plavat ve vodě, jinak by začala hnít. Pravidelně semena vlhčete, ideálně rozprašovačem. Správná teplota je kolem 20 °C. Při vyšší teplotě mohou začít semena hnít a při nižší trvá klíčení delší dobu.
Podle druhu můžete už od 3. dne naklíčená semena sklízet a konzumovat. Konzumovat je můžete zasyrova nebo lehce tepelně upravovat. Tepelná úprava by měla být minimální, aby zůstaly zachované všechny výživové hodnoty. Semena nejlépe vložte do sítka nebo odkapávače s dírami na dně a postavte na nádobu tak, aby mohla přebytečná voda odkapávat do druhé nádoby. Takto se nemusíte obávat přelití a převlhčení a klíčky vám nezačnou plesnivět ani zahnívat.
Jak klíčkovat na cestách
Klíčkovat se dá i na cestách a dovolené. Použijte uzavíratelnou sklenici, kdy na víčku vytvoříte několik dírek, aby mohly klíčky dýchat, nebo je pravidelně nechte větrat, podle situace. Pravidelně klíčky proplachujte, tím je navlhčíte, ale nebudete je ve vodě koupat.
Dopřejte si zdravý nápoj z kombuchy
Publikováno: 16. 7. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná