Je to taková rostlinka "dva v jednom“. Rýmovník ozdobí vaši domácnost jako nenáročná a hezká pokojovka a zároveň v ní získáte pomocníka proti mnoha neduhům.
Stejně jako je rýmovník obdařen řadou vynikajících vlastností, má také nepřeberně jmen. Bude-li někde zmínka o řeckém eukalyptu, indickém brutnáku, kubánském oreganu nebo španělském tymiánu, pak to bude stále náš rýmovník, latinsky Plectranthus argentatus.
Zelený zázrak
Pro rýmovník jsou typické okrouhlé zelené silné a dužnaté listy s vroubky, které jsou hustě porostlé stříbřitými chloupky. Vyznačují se specifickou a intenzivní vůní, která připomíná trochu mátu, trochu meduňku a eukalyptus a lze v ní najít i náznaky kafrového odéru. Rýmovník zkrátka nezapře, že je léčivou bylinou, která sice vypadá dobře jako pokojová květina, ale hlavní důvod, proč byste ho měli pěstovat, je jeho účinek na lidské zdraví. Existuje dokonce jedna vědecká studie, která tvrdí, že s ním jde úspěšně léčit asi 250 různých chorob.
Jak jeho jméno napovídá, nejvíce se proslavil jako lék proti rýmě. Jakmile vás začne škrábat v krku a ucpává se vám nos, utrhněte jeden lísteček rýmovníku, rozemněte ho a vdechujte jeho lahodnou a výraznou vůni. Ve většině případů tato rychlá inhalace zabere tak, že nebudete muset vůbec použít nosní kapky. Utržený lístek vadne velmi pomalu a vydrží dlouho vonět, takže ho můžete mít stále po ruce v kapse nebo v kabelce.
Nejen pro astmatiky
Vůně rýmovníku ale pomáhá také astmatikům, protože osvěžuje, čistí a dezinfikuje ovzduší v celém bytě. Vysaďte si ho zkrátka všude tam, kde chcete mít čistý vzduch, takže hlavně v dětských pokojích nebo ložnicích. Když si z něj připravíte výluh v poměru 1 lístek na 200 ml vody, pomůže vám s léčbou i dalších neduhů, například vysokého tlaku, srdečních potíží i ledvinových a žlučových kamenů a snižovat s ním můžete rovněž hladinu "zlého“ cholesterolu. Rýmovníkový výluh hojí drobné ranky a spáleniny. Působí také jako přírodní repelent, který odhání z místností potvůrky, jako jsou komáři, mouchy nebo moly, protože právě jim přijde jeho typická vůně nesnesitelná.
Zima mu nesvědčí
Pěstování rýmovníku není žádná věda. Má rád světlo, takže se mu líbí umístění u okna nejlépe ve východním nebo jihozápadním směru. Nenechávejte ho ale na ostrém přímém slunci. Tato rostlinka je tak trochu plevel, protože se velmi rychle rozrůstá (někdy až do výšky kolem 60–70 cm), měli byste ho průběžně zastřihovat a tvarovat (nejlépe do tvaru koule). Ostříhané vrcholové výhony nevyhazujte, ale využijte k dalšímu množení.
Protože miluje teplo, nenechávejte ho v chladných místnostech, hlavně v průvanu. Škodí mu také přílišná zálivka, někdy je lepší ho spíše zapomenout zalít. V létě se mu daří venku, pokud mu najdete místo, kde netáhne a nefouká často vítr. Jakmile se na konci léta trochu ochladí, raději přeneste osvěženou a posílenou rostlinku opět dovnitř. Přes zimu snese trochu chladu, ale neměl by zůstat v prostorách, kde klesá teplota pod 12 °C. Mnohem větší radost mu ovšem uděláte, když ho postavíte k radiátoru, protože bude spokojený s teplým a suchým vzduchem. Jednou za rok na jaře rýmovník přesaďte do většího květináče, u mladých rostlin můžete i dvakrát do roka. Protože se rád stáčí za světlem, nádobu občas otočte, aby se rozvíjel stejnoměrně.
Z rýmovníku mast na neduhy past
Rýmovník je vlastně taková kouzelná bylina, protože ho užijete i v kuchyni, nejen v domácí lékárně. Jeho jemně nasekané lístky se hodí do salátů, ale přidat ho můžete i do rizota, kuskusu nebo do luštěnin. Používá se i k ochucení pečených mas, oblíbený je zvláště ve španělské nebo mexické kuchyni. A třeba na Kubě nebo na Jamajce je rýmovník jedním z nejpoužívanějších koření vůbec. Pro léčivé účely se z něj připravuje nejen odvar, ale přidat ho můžete třeba do černého čaje nebo domácí limonády. Doma si lze udělat také rýmovníkový sirup nebo mast, která má bohaté zevní využití.
K její výrobě budete potřebovat 20-30 lístků rýmovníku a 200 g vyškvařeného nesoleného vepřového sádla nebo kokosového oleje. Do rozehřátého tuku přidejte zelené lístky, udržujte asi po dvě hodiny stálou teplotu a nechte bylinky v tukové lázni louhovat. Po vychladnutí dejte na 24 hodin do lednice a druhý den znovu rozehřejte a předešlý postup zopakujte. Pak nechte tukový výluh zchladnout, ale ještě vlahý přeceďte a nalijte do skleniček. Mast skladujte v chladu a používejte třeba k promazávání hrudníku a masážím chodidel při nachlazení nebo průduškových obtížích. Rýmovníkové mazání se hodí i na ošetření velmi suché pokožky, které vrátí vláčnost, a pro hojení drobných ran a lehkých popálenin.
Tip pro vás:
I když je rýmovník vlastně takový "nezmar“, i on nás dokáže upozornit, když se mu něco nelíbí. Jakmile zpozorujete, že mu žloutnou nebo černají lístky, něco není v pořádku. Buď to přeháníte se zálivkou, nebo stojí na nevhodném místě. Podobná varování nepodceňujte, protože rýmovník v nepříznivých podmínkách velmi rychle uhyne.
Z rýmovníku si vyrobte mast či krém
Publikováno: 15. 7. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová