Není nic horšího, než když vás ze spaní budí komáří pískání. Probudíte se, máváte rukama na všechny strany a ráno se i přes ten značný fyzický výkon proberete nevyspalí a s rudými svědícími fleky. Někdy proti komářímu bodnutí ani sebelepší sítě na oknech nepomohou, stejně tak se nevyhneme střetu s komáry, nebezpečnými přenašeči nemocí, v terénu. Bohužel, někteří lidé se stávají častou obětí nenechavého hmyzu a vůbec netuší proč.
Nezbývá, než se začít bránit. Někdo v rámci přežití, jiný preventivně. Znáte ty nejúčinnější přípravky proti komárům? Víte, kterými bylinkami se obklopit a co zakoupit v drogerii?
Stop komářímu bodnutí!
Říká se, že kdo jí hodně česneku nebo jídel s jablečným octem, toho komáři při útocích vynechají. Je to však nejspíš jen domněnka, protože i vědci dosud zápasí s tím, že nedokáží jednoznačně vysvětlit, proč si komáři vybírají některé jedince a jiné ne. Nicméně už naši předci vypozorovali, že na komáry platí určité pachy. Nepříjemné jsou jim vůně citrusů a eukalyptu, nevyhovuje jim ani máta, rozmarýn či bazalka. Kdo chce mít klidné spaní bez rizika bodnutí, ten bude mít za okny muškáty a u postele pytlíček sušené levandule.
Také levandulová kolínská, kterou se natřete od hlavy až k patě, nebude pro komáry zrovna lákavá, stejně jako různé esence. Ostatně z těch si můžete lehce vytvořit domácí repelent, stačí smíchat esenciální olej s vodou a dát vše do rozprašovače. Kromě již výše zmíněných vůní komáry štve také karafiátová esence, tou se vyplatí navonět peřiny. Jestli ale hledáte ještě levnější metodu, jak otravné komáry vypudit, nabízí se heřmánkový odvar a jablečný ocet – tím byste měli potřít okna a parapety.
Další pomoc z přírody
Nechcete-li nechat nic náhodě, bude samozřejmě nejlepší pořídit si repelent. Na trhu jich je celá řada, ale pokud máte v plánu kopat za přírodu, sáhněte po 100% BIO repelentu. Odpuzuje i další hmyz a budete s ním mít vystaráno zhruba dvě až tři hodiny. Jeho základem jsou složky citronely. Tuto aromatickou travinu najdete ve většině přírodních repelentů. Jejím domovem je Srí Lanka, právě zde se na repelenty z citronely specializují. Kromě toho, že odpuzuje hmyz, má také protiparazitické, antibakteriální a deodorační účinky, hojně se využívá v parfémářství i v aromaterapii. Zajímavě voní, což doceníte v momentě, kdy si na večerní posezení na zahradě pořídíte citronelovou repelentní svíci.
Mimochodem, pokud si potrpíte na příjemně vonící odpuzovače komárů, vyzkoušejte kouřovou spirálu. Dotváří atmosféru příjemného sedánku pod pergolou a hmyz ji nemusí.
Na řadě je technika
Jestli máte pocit, že na vás přírodní prostředky nefungují, zkuste ochranu tvrdšího kalibru. Hodně oblíbené byly jednu dobu elektrické odpařovače. Zakoupíte je v drogeriích a hobby marketech s tím, že přístroj na noc dáte do zásuvky a můžete v klidu spát. To je sice pravda, ale stále se vedou spory o to, zda jsou či nejsou látky v odpařovačích obsažené toxické či nikoliv.
Možná proto je aktuálně na žebříčku popularity předbíhají odpuzovače, které využívají vysokofrekvenční tón. Ten by měl být pro lidské ucho neslyšitelný (s čímž mnozí nesouhlasí), s jeho pomocí pak lze ochránit zcela netoxickým způsobem i větší plochy. Jestli ale nechcete komáry jen odlákat, ale hodláte se jich zbavit definitivně, jistě vás zaujmou víc než odpuzovače lapače. Ty na otravný létající hmyz působí za pomoci moderní technologie modrého UV světla. Lapače komáry přilákají a zlikvidují.
Zadáno pro nejmenší
Ani těm nejmenším nedají komáři pokoj, přípravky pro děti je ale třeba vybírat obzvlášť pečlivě. Pokud se vám osvědčily elektrické odpařovače do zásuvky, které fungují na principu odpařování účinné látky, můžete je pořídit i do dětských pokojíčků ve variantě junior. Ty jsou určeny pro citlivé osoby a děti od jednoho roku, měly by být minimálně škodlivé lidskému zdraví. Výhodou je, že náplň vydrží až dva měsíce a komáři se místnosti opravdu vyhnou, ale je to pořád chemikálie.
Na přírodní bázi fungují citronelové nálepky, které výrobce doporučuje využívat dětem od tří let. Samolepky s obrázkovými motivy se přilepí někam poblíž postele nebo na pyžamo, účinkují až tři dny. Nejsou zdraví škodlivé, samozřejmě pokud někdo nemá vyloženě alergii na citronelu. Repelentní náramky využijí děti, které hodně pobývají venku, třeba pod stanem, a potřebují celodenní ochranu. Náplně se vyrábí z éterických olejů, tedy čistě na přírodní bázi, a samotný náramek dítě nijak neomezuje, je voděodolný, když se dá jeden na ruku a druhý na kotník, je zaručen maximální účinek. Doporučen je pro děti už od půl roku věku.
A ještě o něco o komárech
Pisklavý zvuk je jedním z nejnápadnějších znaků komára. Charakteristické hvízdání vzniká kombinací chvění křídel a hlasivek. Většinou máme tuto nepříjemnost spojenou s podvečerními hodinami, ale nemusí tomu tak být vždy. Existuje více než 3500 druhů komárů, někteří touží sát krev i během dne. Obecně ale platí, že se komáři vyhýbají sluneční záři, preferují stín, takže "úřadování“ za soumraku je pro ně pohodlnější, a to i z toho důvodu, že na ně pak nečíhá tolik predátorů. Obecně totiž nepatří mezi dobré letce, drží se tam, kde se vylíhli, a zhoršené povětrnostní podmínky jim značně komplikují život. A ten mimochodem moc dlouho netrvá, samec se dožije několika dnů, samička zhruba dvou měsíců.
Komářího bodnutí si člověk většinou všimne až později v momentě, kdy začne svědit. To už je komár dávno pryč, po něm zůstává pouze štípanec. Doporučuje se omýt jej mýdlem a studenou vodou a poté natřít antihistaminovým gelem. Abychom byli korektní, pořád mluvíme o komárovi a jeho bodnutí, ale trochu mu tím křivdíme. On je v tom nevinně, krev pijí pouze komáří samičky, potřebuje proteiny pro správný vývoj vajíček. Krve ale vysají jen nepatrné množství, dráždivé jsou však jejich sliny. Ty stojí za tím, že komáří štípnutí tak svědí a pálí.
Bojujte proti hmyzu domácím repelentem z kávy
Publikováno: 13. 7. 2021, Autor: Iva Dušková Zemánková, Profil autora: Iva Dušková Zemánková