reklama

Vyberte si ty správné pokojové rostliny do stinných míst pokoje

Většina květin, včetně těch pokojových, miluje světlo a mnohdy i vydatný sluneční svit. Najdou se ale výjimky, které můžete pěstovat ve stinných zákoutích vašeho domova. Tyto druhy nebudou v takovém prostředí vůbec strádat, ale budou si ho spíše užívat.

i (Zdroj: Depositphotos)
Ne všechny druhy pokojových květin potřebují přímé slunce, třeba zamiokulkas nebo vedle něj umístěný lopatkovec (Zdroj: Depositphotos)

Kdo miluje pokojové květiny, nejraději by se jimi obklopil na každém kroku. Jenže ne vždy máme v celém bytě dostatek světla, případně toužíme umístit pokojovky také do stinných chodeb nebo koupelen. Naštěstí existuje dostatek druhů, které "zhoršené“ světelné podmínky zvládnou. Mnohé z nich jsou navíc velmi dekorativní, takže s nimi rozhodně neprohloupíme.

Host z ostrova lemurů

Před pár lety tuhle rostlinu téměř nikdo neznal, ale v posledních letech jí patří přední místo na žebříčku oblíbených pokojových květin. Zamiokulkas, někdy také označovaný jako kulkas zamiolistý, k nám dorazil z exotického Madagaskaru. Jeho pěstování není náročné, jen musíte dbát na to, co má tato květina ráda. Přestože pochází z tropického ostrova, nedělá mu dobře přímé slunce a má raději rozptýlené světlo až polostín. Jeho stanoviště by nemělo být v úplném příšeří, ale určitě se mu bude dařit ve stinnějších místnostech a zákoutích, v kterých ale nesmí být velký chlad, který nesnáší.

Vzhledem k tomu, že se jedná o rostlinu, která se rozrůstá do šířky, dopřejte jí dostatečný prostor... a také pravidelnou zálivku, postačí jednou za týden. Kulkas přihnojujte jen v létě, asi tak jednou za 14 dní. Přesazování není nutné každý rok, ale po několika letech určitě. Kulkas totiž vyrůstá z hlízy a postupně se zvětšuje, takže mu za nějakou dobu nestačí původní květináč. Jako zemina vyhovuje běžný substrát pro pokojové rostliny.

Zamiokulkas
i (Zdroj: Depositphotos)
Zamiokulkas se vyznačuje velmi dekorativními zelenými tuhými listy

Parohatá kapradina

Pokud toužíte po něčem zvláštním a neokoukaném, pak je pro vás tou pravou parožnatka (Platycerium). I když na to na první pohled nevypadá, patří mezi kapradiny. Její listy skutečně připomínají losí parohy a pěkně se vyjímá třeba v závěsném květináči. Nepotřebuje příliš světla, takže jí s polostínem uděláte radost. Nicméně je to květina do nepohody, a dokud ji nepostavíte na přímé slunce, bude prospívat prakticky kdekoliv. Miluje jemnou zálivku, nebo ještě spíše pravidelné rosení, které jí můžete dopřát třeba každý den.

Její listy jsou porostlé jemnými chloupky, které ji pomáhají přežít v suchu. Takže z ní nikdy nestírejte prach hadříkem, protože byste tyto chloupky poničili. Během vegetačního období postačí hnojit jednou za měsíc. Snese i trochu chladu, ale teplota by neměla klesnout pod 15 °C. Jestli vám začne parožnatka uhnívat, nejspíš jste to přehnali se zálivkou. Nespěchejte s jejím přesazováním, protože to je nutné až ve chvíli, kdy rostlince nestačí květináč. Pak jí dopřejte větší nádobu naplněnou dobře propustným substrátem.

Parožnatka
i (Zdroj: Depositphotos)
Ve své exotické domovině roste parožnatka na kmenech jiných stromů

Milovníci vlhka

Na světě existuje asi 500 druhů filodendronů, pokojových květin, které měly v oblibě už naše babičky. A to po zásluze, protože se jedná o krásné, dekorativní a poměrně nenáročné pokojovky. Ve své tropické domovině jsou filodendrony zvyklé se šplhat za světlem mezi mnohem vyššími rostlinami. Tohoto světla ale nepotřebují příliš, takže je nikdy nedávejte na přímé slunce a hledejte pro ně spíše stinná stanoviště.  

Filodendrony mají rády vlhký vzduch, ale strádají při přehnané zálivce. Proto je raději roste, než abyste je "přelévali“. Pokud nebudete jejich vzrůst regulovat pravidelným seřezáváním, záhy vám zaberou víc místa, než je žádoucí. Jejich přesazování se doporučuje jednou za dva až tři roky do provzdušněné zeminy, nejlépe do nádoby, z níž může voda odtékat. Květináč nemusí být příliš velký, mimo jiné proto, že tak můžete lépe regulovat objem zálivky. Během vegetačního období byste měli rostlinu hnojit jednou za 14 dní, v zimě přísun hnojiva omezte.

Filodendron
i (Zdroj: Depositphotos)
Filodendronů je na světě mnoho, jsou různě velké a mají různé tvary listů

Nenápadný fešák

Kdysi býval „postrachem“ kanceláří a školních chodeb, kam někdo vysadil právě zelenec (Chlorophytum) a nebohá rostlinka tam pak skomírala v zapomnění. Ve skutečnosti je zelenec pěkná a velmi vděčná pokojová květina, které nevadí horší světelné podmínky a netrvá na každodenní zálivce. Nicméně má rád vlhkost, takže ho můžete průběžně rosit. Na nedostatek vláhy vás upozorní tím, že mu začnou hnědnout špičky bílo-zelených listů. V takovém případě mu přidejte vodu a suché části odstřihněte. Hodí se všude, do pokojů, koupelen, kuchyní i chodeb. Je dokázáno, že čistí vzduch, protože ho zbavuje toxických látek. Vyhovuje mu běžná pokojová teplota, zvládne ovšem i chladnější stanoviště, kde je v zimě i kolem 10 °C.

Zelenec
i (Zdroj: Depositphotos)
Zelenec se u nás pěstuje už víc než 200 let

Pozor na průvan

Draceny nebo také dračince jsou oblíbené pokojové květiny. Se svým štíhlým kmínkem a bohatou korunou listů působí atraktivně a hodí se do bytů stejně jako do kanceláří.  A patří také do skupiny pokojovek, kterým nevadí, když je "ošidíte“ o přímé světlo, proto je úplně klidně umístěte na stinné stanoviště. Co ale nesnášejí, je průvan, takže je nedávejte tam, kde často větráte.

Přesazování nemusíte přehánět, postačí jednou za dva roky, ale stejně tak můžete draceně jenom dosypat chybějící zeminu bohatou na humus. Dvakrát do měsíce jim dopřejte zálivku hnojivem, kterou v zimě můžete úplně vynechat. Dračinec má rád vlhko a častou zálivku, některé druhy požadují vzdušnou vlhkost až kolem 85 %.

Dracena
i (Zdroj: Depositphotos)
Dracen je mnoho druh a některé vás překvapí i atraktivními květy

Tip pro vás:

Zvlášť přízemní a na sever orientované byty trpívají nedostatkem světla. Ale jak vyplývá z předešlých řádek, květinové výzdoby se v nich vzdávat nemusíte. Rostliny, o kterých je v článku zmínka, lze doplnit dalšími druhy. Mezi ně patří například monstera, lopatkovec (Spathiphyllum), difenbachie i často neprávem opomíjený tchýnin jazyk

Difenbachie
i (Zdroj: Depositphotos)
Pro difenbachie jsou typicky krásné listy se světlou kresbou

Víte, jaké rostliny do stínu a jaké na sluníčko?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 7. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová