Za jídlo a bydlení utrácíme nejvíc. Je to logické, jenže ne všichni si mohou dovolit utrácet; každý Čech utratí měsíčně průměrně okolo 2000 Kč za potraviny. Pokud musíte nebo chcete, šetřit se dá i na jídle – a docela šikovně. Už při nakupování, ale i samotném vaření nebo vymýšlení receptů. Přinášíme jedenáct jednoduchých tipů a triků, které se řadě lidí už osvědčily ve chvíli, kdy potřebovali hospodařit šetrně s ohledem na svou peněženku.
1. Bez seznamu do krámu nelez…
Pište si průběžně nákupní seznam a v obchodě se ho striktně (ale opravdu!) držte.
2. Kartu nechte raději doma
Stanovte si přibližnou částku na den, kterou můžete utratit za jídlo. Proto ani raději nechoďte do obchodu s platební kartou. Je to lákadlo k většímu – a zbytečnému – utrácení.
3. Trvanlivé potraviny do zásoby
Mají-li v obchodě v akci potravinu, kterou obvykle kupujete a která vám v lednici nebo ve spíži vydrží, nakupte ji do zásoby (mouka, kečup apod.).
4. Nenechte se zlákat akcemi
Naopak se ale naučte odolávat marketingovým trikům na výrobky v akcích. Rozmyslete se dobře, jestli je skutečně potřebujete a upotřebíte.
5. Pitný režim za hubičku
Nekupujte balenou vodu, pijte kohoutkovou. U nás je kvalitní... Vyhýbejte se slazeným limonádám a alkoholických nápojům.
6. Pro maso spíše k pultu
Maso koupené u řezníka může být levnější (a lepší) než balené jednotlivě v supermarketu. A můžete si koupit jen tolik, kolik opravdu spotřebujete.
7. Co dům dal…
Popusťte uzdu fantazii a přemýšlejte, jak připravit pokrmy z ingrediencí, které už máte ve spíži nebo v lednici. Nejdřív se snažte spotřebovat zásoby, než zase půjdete nakupovat. Snížíte tak na minimum i pravděpodobnost toho, že výrobkům projde trvanlivost a budete je muset vyhodit.
8. Naučte se naporcovat kuře
Když koupíte celé, můžete stehna rozdělit na paličky a špalky a upéct, ze skeletu udělat polévku (potažmo základ na omáčku), z prsíček řízky...
9. Vývar z kostí a odkrojků
Když připravujete maso a zbydou kosti či nelibové kousky, schovejte je do mrazáku. Stejně tak když máte odřezky/odkrojky ze zeleniny. Dělejte to tak průběžně a zanedlouho máte základ na kvalitní vývar.
10. Zdravá strava nemusí být drahá
Vařte co nejvíc doma, je to zdravější... Připravujte často jídla z luštěnin a krup. Jsou levné a velmi prospěšné.
11. Využijte darů přírody
V sezoně choďte na houby nebo si natrhejte volně rostoucí léčivky. Třeba z kopřiv je výborný „špenát“ nebo polévka. Z květů černého bezu uděláte sirup levnější než z obchodu či smažené kosmatice k obědu. Z plodů pak vynikající marmeládu. Šípky nasušte na léčivý čaj na zimu... Máte-li alespoň nějakou možnost, pěstujte si co nejvíc plodin sami. Minimálně bylinky, které můžete využít při vaření nebo na čaj.
Publikováno: 6. 9. 2017, Autor: Ivana Kropáčková , Profil autora: Ivana Kropáčková