Kopr vonný je aromatická bylina, která nachází uplatnění v české kuchyni. Současně je to léčivka dorůstající výšky až kolem jednoho metru. Pomáhá při poruchách trávení, podporuje usínání, činnost močového měchýře a tvorbu mateřského mléka u kojících žen. Žvýkání koprových semen uklidňuje škytavku.
Využití kopru v kuchyni
Kopr nachází skvělé uplatnění v české kuchyni. Nejznámějším pokrmem je zcela určitě koprová omáčka anebo polévka zvaná kulajda. Kopr se přidává i do pokrmů a salátů. K přípravě jídel se využívají zejména jemné zelené snítky listů, okvětí se semeny i stonkem se dávají do nálevu při nakládání okurek, zelí a dalších druhů zeleniny. Z kopru si můžete vyrobit i dresink, marinádu nebo zálivku k ochucení salátů, masa či pomazánek. Používá se nejlépe čerstvý, ale i sušený, zmrazený nebo konzervovaný.
Koprová omáčka
Kopr omyjeme, nadrobno nasekáme a chvilku povaříme v malém množství osolené vody se lžičkou octa. Z másla a mouky připravíme jíšku, do které po lehkém opražení pozvolna lijeme mléko a za stálého míchání vaříme do zhoustnutí. Pozor na tvoření hrudek. Poté scedíme převařený kopr, dáme do omáčky i s trochou osolené octové vody, můžeme přidat trochu hovězího vývaru a nakonec vmícháme sladkou nebo kysanou smetanu, v níž jsme rozkvedlali žloutek. Omáčku dosolíme a osladíme. Podáváme s knedlíkem nebo pečenými bramborami ve slupce a vařeným vejcem.
Kulajda
Pokrájíme houby, vložíme do kastrolku, zalijeme vodou a necháme půl hodiny odležet. Do jiného hrnce dáme dvě lžíce másla, nadrobno nakrájenou cibulku, kmín, nové koření a orestujeme. Zaprášíme lžící hladké mouky, promícháme, přidáme scezené houby, bobkový list, sůl, pepř a brambory nakrájené na kostičky. Dolijeme vývarem nebo vodou a vaříme zhruba 10-15 minut až do změknutí brambor a hub. Do polévky pak přilijeme smetanu, ve které jsme rozmíchali lžíci hladké mouky a ještě pár minut povaříme. Vejce uvaříme natvrdo, nadrobno je nakrájíme, nasekáme kopr a vše vmícháme do polévky.
Plněné cukety s koprovkou
Cukety omyjeme, oloupeme, podélně rozpůlíme a vydlabeme vnitřek i s jadérky. Spaříme je v osolené vodě a necháme okapat. Mezitím uvaříme rýži. Nadrobno nakrájíme cibuli, zpěníme na sádle, přidáme k ní mleté maso a osmahneme. Do vychladlé masové hmoty vmícháme syrové vejce a rýži, osolíme, opepříme, přidáme dle libosti bylinky a směsí naplníme cukety. Ty pak dáme na vymazaný nebo pečícím papírem vyložený plech a pečeme zhruba 20-25 minut v troubě při 180 °C. V malém množství vody pak převaříme nadrobno nasekaný kopr. V hrnečku rozmícháme smetanu s hladkou moukou, přimícháme ji do vývaru s koprem a za stálého míchání krátce povaříme. Omáčku dochutíme citronovou šťávou, nalijeme na cukety a zhruba 5-7 minut ještě dopečeme.
Okurkový salát s koprem
Okurku oškrábeme a nastrouháme do misky. Máme-li z vlastní zahrádky, kde nepoužíváme chemické hnojení, můžeme ji nastrouhat i se slupkou. Nastrouhanou okurku osolíme a necháme chvíli odležet, aby pustila šťávu. Poté přidáme prolisovaný nebo utřený česnek, pepř, bílý jogurt, olivový olej, kopr a případně dosolíme. Necháme v lednici alespoň půl hodiny uležet. Salát podáváme s pečivem nebo jako přílohu k obědu či večeři.
Selské brambory s tvarohem a koprem
Pokrm lze připravit v troubě nebo na venkovním grilu. Brambory, nejlépe nové ve slupce, omyjeme pod tekoucí vodou a osušíme. Pro rychlejší propečení v nich můžeme udělat několik příčných řezů. Poté dáme brambory do mísy, osolíme, opepříme a promícháme s olivovým olejem. Takto připravené je pečeme v troubě při teplotě 180 °C 35-40 minut dozlatova. Než se brambory upečou, připravíme si dip z tvarohu, který smícháme s posekaným koprem, osolíme, opepříme a nechápe chvíli uležet. Opečené brambory podáváme zalité koprovým dipem.
Jak na americké okurky
Publikováno: 2. 7. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová